پوشش همگانی سلامت برای همه و در همه جا      آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۱۴۴۲
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۹
یادداشت/اختصاصی آوای خزر
آمریکا، اسرائیل و عربستان از ایران عصبانی هستند و سعی دارند کشورمان را به دوران انزوا برگردانند. دورانی که ایران در عرصه بین الملل کشوری تنها بود.
تلاش آمریکا و اسرائیل برای بازگرداندن ایران به عصر تنهایی

آوای خزر – مصطفی داننده: این روزها ترامپ، عربستان، اسرائیل و کشورهایی که مخالف جمهوری اسلامی هستند از برجام ناراضی بوده و می‌خواهند به هر شکل ممکن آن را ملغی کنند.

این کشورها برجام را یک توافق بد می‌دانند و بر این باور هستند که این توافق به نفع ایران و به ضرر کشورهای جهان است. ترامپ و نتانیاهو بیش از هر فرد دیگری خطر روحانی برای آمریکا و اسرائیل را احساس کرده‌اند. زیرا آنها به ویژه اسرائیل در زمان احمدی نژاد، دست روی دست می‌گذاشت و بازی احمدی نژاد در زمین اسرائیل را مشاهده می‌کرد.

سخنان تند احمدی نژاد در عرصه بین المللی به ویژه در سازمان ملل و نهادی جهانی، باعث شده بود ایران بدون هیچ زحمتی به عنوان یک تهدید جهانی شناخته شود. بعد از هر سخن احمدی نژاد، هجمه‌های زیادی از سوی کشورهای جهان به سوی ایران روانه می‌شد.

اسرائیل بعد از هر سخنرانی احمدی نژاد خطاب به دیگران می گفت دیدید ما در مورد ایران حق داشتیم و بر شما ثابت شد که آنها کشور خطرناکی برای صلح جهانی هستند؟ همین رفتار رئیس دولت های نهم و دهم سبب شده بود تا تصور تنهایی ایران در عرصه بین المللی شکل گیرد. همین تلقی تنهایی، لبخند رضایت را بر لبان نتانیاهو نشانده بود.

امروز ما مشاهده می‌کنیم که قدرت نرم ایران در منطقه باعث شده است تا تمام مخالفان جمهوری اسلامی تلاش کنند جلوی پیشرفت‌های ایران در عرصه‌های مختلف را بگیرند. این روزها عربستان، اسرائیل و تندروهای آمریکا در کنار یکدیگر تلاش می‌کنند تا نقش پررنگ ایران در عرصه منطقه و جهان را کمرنگ کنند. این در حالی است که در دولت گذشته به دلیل رفتارهای شخص احمدی نژاد، این کشورها نیازی برای پیشگیری از صدور قدرت نرم ایران احساس نمی‌کردند.

برجام و دیپلماسی روحانی باعث شده است جهان نگاه متفاوتی به ایران داشته باشد. بسیاری از مردم جهان به از دیدن حسن نیت ایران امروز نگاه مثبتی به جمهوری اسلامی دارند. سیل شرکت‌های خارجی و توریست‌ها به ایران روانه شده است. روابط ایران با کشورهای خراجی زمینه ساز سرمایه گذاری در ایران و افزایش قدرت مالی این کشور می‌شود.

همه این شرایط باعث شده است تا آمریکا، اسرائیل و عربستان از ایران عصبانی باشند و تمام تلاش خود را انجام دهند تا برجام را به هوا بفرستند و ایران را به دوران انزوا برگردانند. دورانی که ایران در عرصه بین الملل کشوری تنها بود.

انتهای پیام/ 1357

کد خبرنگار: مصطفی داننده
مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد