آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۱۸۳
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۰:۴۲
رئیس دستگاه قضا
رئیس دستگاه قضا: محاکمه برخی از صاحبان قدرت و ثروت در قوه قضائیه نشان داد که آنان توان نفوذ در این قوه را ندارند.
به گزارش آوای خزر،آیت الله صادق آملی لاریجانی در مراسم افتتاح ساختمان جدید دیوان عدالت اداری افزود: :‌ امیدواریم این ساختمان جدید به خدمات رسانی هر چه بیشتر به مردم منجر شود. 

وی در ادامه با تبریک ایام دهه فجر، انقلاب اسلامی را حادثه ای بی نظیر و بی بدیل در جهان خواند و گفت:‌ علاوه بر بی بدیل بودن اصل نظام، ‌نظام قضایی ما بی بدیل است. 

رئیس دستگاه قضا گفت:‌ در همه دنیا قوه قضائیه از سوی قوای مجریه یا مقننه تعیین می شود اما قوه قضائیه در ایران مستقل است و این استقلال در هیچ نظام قضایی جهان وجود ندارد.

وی گفت:‌ بر اساس اصل 113 قانون اساسی رئیس جمهور عالی ترین مقام رسمی کشور و مسئول اجرای قانون اساسی است اما وقتی صحبت از اجرای قانون اساسی می‌شود این به معنای نظارت نیست و اجرای قانون اساسی از سوی رئیس جمهور مربوط به همه اصول قانون اساسی نیست.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به استقلال این قوه گفت:‌ دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور به عنوان نهادهای زیرنظر قوه قضاییه به نوعی بر عملکرد دیگر سازمانها و دستگاه های اجرایی نظارت دارند. 

وی در عین حال توقعات مردم را از دستگاه قضایی بسیار بالا خواند و گفت:‌ ما باید اعتماد مردم را بتوانیم جلب کنیم و این فقط در پناه صلابت ،‌سلامت و اقتدار قوه قضائیه امکان دارد.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به سیر تکامل قوه قضائیه در سه دهه اخیر گفت:‌ در سالهای اخیر گسترش کمی و کیفی خوبی در قوه ایجاد شده است.
رئیس دستگاه قضا در ادامه به نقش دیوان عدالت اداری در مقابله ظلمهایی که به مردم روا داشته می شود اشاره کرد و گفت:‌ دستگاه‌های اجرایی دولتی و غیردولتی با نقض برخی قوانین در حق مردم اجحاف می‌کنند که این احقاق حق در دیوان عدالت اداری صورت می‌گیرد. 

آیت الله لاریجانی افزود:‌ متاسفانه برخی آیین نامه های نوشته شده در دستگاه‌های اجرایی به نوعی قانون گذاری است و شورای نگهبان هم همیشه با این موضوع مشکل داشته است. 

رئیس قوه قضائیه از دستگاه های اجرایی خواست بخشهای حقوقی خود را تقویت کنند. 

وی گفت:‌ من در این خصوص بارها تذکر داده ام و حتی با رئیس جمهور هم مطرح کردم. 

آیت الله لاریجانی گفت:‌ برای مثال در بسیاری مواقع ، منابع طبیعی در دادگاه محکوم می شود اما وکیلش حضور ندارد و دستگاههای اجرایی برای اینکه حکمی علیه شان صادر نشود باید از خودشان دفاع کنند. 

وی در پایان به کثرت پرونده های ورودی به دیوان عدالت اداری اشاره کرد و گفت: ‌دیوان عدالت اداری با کثرت پرونده های ورودی روبروست به این ترتیب که  120 هزار پرونده به شعبات بدوی دیوان عدالت اداری و 80 هزار به شعبات تجدید نظر وارد شده است.
یکی از مشکلات دستگاههای اجرایی بخشنامه های خلاف قانون است

رئیس قوه قضائیه گفت: یکی از مهمترین مشکلات دستگاههای اجرایی ، بخشنامه های خلاف قانون و متناقض است که برای مردم مشکلاتی ایجاد می کند.


وی افزود: در دستگاههای اجرایی حقوق کارکنان بسیار نقض می شود و ما در این باره با برخی ضوابط من درآوردی و آیین نامه های غیرقانونی مواجهیم.

ایت الله آملی لاریجانی گفت:‌ در قانون اساسی برای رفع این موارد نهادی به نام دیوان عدالت اداری در نظر گرفته شده است .

رئیس قوه قضائیه افزود: برای اینکه پرونده های دیوان عدالت اداری انباشته نشود باید دستگاههای اجرایی پیش قدم باشند و راهی برای دریافت شکایات مردمی باز کنند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها