آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۱۰۴۸۳
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۶
رئیس هیئت مدیره انجمن وارد کنندگان سم و کود: حدود ۴۰ درصد از سمومی که در کشاورزی استفاده می‌شود پرخطر است که باید جلوی آن گرفته شود.
به گزارش آوای خزر،آقای سید مهدی حسینی یزدی  افزود:، اما می‌بینیم مجوز‌های لازم هم برای واردات وهم برای تولید این آفت کش‌ها صادر می‌شود که این اشتباه است.
وی با بیان اینکه ۲۷ هزار تن سم برای محصولات کشاورزی در کشور مصرف می‌شود گفت: از این رقم ۲۵ درصد وارد می‌شود که از این میزان ۷ تا ۸ درصد سمومی هستند که تولید آن درداخل صرفه اقتصادی ندارد.
وی با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد از سموم وارداتی، آفت کش‌های جدید هستند گفت: باید طوری برنامه ریزی شود که واردات سموم نسل جدید به ۴۰ درصد برسد.
وی افزود: اگر بخواهیم جلوی استفاده از سموم پرخطر گرفته شود، تمام مصرف کنندگان و مردم غذای سالم تری خواهند داشت.
آقای حسینی یزدی گفت: یا خود سم و یا اقدام کشاورز در خصوص استفاده از آفت کش پر خطر محسوب می‌شوند.
وی یزدی با اشاره به اینکه برخی سموم مربوط به شرکت‌های مادر در دنیاست افزود: اگر ما بتوانیم بعد از دوره مالکیت فکری (پتنت) این سموم را وارد و یا تولید کنیم اقدام مناسبی خواهد بود.
رئیس انجمن وارد کنندگان سم و کود گفت: بعضی مواقع، فناوری ما اجازه تولید سموم نسل جدید را نمی‌دهد.
وی با تقسیم بندی سموم کشاورزی به چهار دسته پر خطر، نیمه خطر، پر مصرف و کم مصرف افزود: سموم کم مصرف، آفت کش‌هایی هستند که سمیت (دُز) آن پایین و دوره استفاده آن سه روز و باقی مانده آن درحد صفر است که باید از این سم استفاده شود.
آقای حسینی یزدی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۰ درصد از سموم استفاده شده، پر خطر است گفت: کشاورزان باید در استفاده از این سم برای محصول توجهات لازم را داشته باشند و اگر دوره آن ۱۴ روزه است، آن را رعایت کنند، اما این دوره، رعایت نمی‌شود.
رئیس انجمن تولید کنندگان سم و کود افزود: به عنوان مثال در بعضی مواقع خیار استفاده شده از سوی هم وطنان مزه سم می‌دهد که علت آن استفاده از سم‌های پرخطر است.
وی گفت: باید برای صیفی جات از سموم کم خطر استفاده شود در حالی که این گونه نیست.
آقای حسینی یزدی تصریح کرد: بار‌ها به مسئولان اعلام شده که وارد کنندگان می‌توانند کنترل و میزانی برای استفاده از سموم باشند.
وی با بیان اینکه موضوع استفاده از سم‌های پرخطر به سازمان حفظ نباتات انتقال داده شده است افزود: اخیراً این سازمان ورود چند قلم از سموم پرخطر را ممنوع کرده است.
آقای حسینی یزدی با تاکید بر ایجاد رقابت میان کشاورزان برای استفاده درست از سموم گفت: میزان سموم ثبت شده در کشور بسیار پایین است و باید این میزان افزایش یافته و از آفت کش‌های جدید استفاده شود.
وی با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد از سموم، کم خطر و نسل جدی هستند افزود: این میزان باید به ۴۰ درصد افزایش یابد.
 
 
انتهای پیام/2000
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر
آخرین اخبار