آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۱۰۷۲۰
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲
براساس اعلام شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور
بهای جدید ضرر و زیان حیوانات وحشی چقدر است؟/ بهای پلنگ به 120 و یوزپلنگ به 200 میلیون تومان رسید
شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور، بهای جدید ضرر و زیان حیوانات وحشی را اعلام کرد که برخی‌ها تا 2 برابر و برخی دیگر بیش از 70 درصد افزایش یافته است.

به گزارش آوای خزر از شهرستان ساری، همانطور که در روزهای آغازین دی‌ماه امسال، کیومرث کلانتری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست از مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور با حضور رئیس جمهور خبرداده بود؛ جرائم ناشی از تخلفات شکار و صید براساس قانون و تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور افزایش قابل توجهی یافت تا در کاهش تخلفات تاثیرگذار باشد.

موضوع قابل تاکید این است که براساس همین مصوبه، در صورتی که گونه شکار شده ماده باشد مبلغ ضرر و زیان به ۳ برابر افزایش پیدا می‌کند. به نظر می‌رسد قیمت‌های جدید کمی بازدارنده باشد اما اینکه تا چه اندازه دستگاه قضا نسبت به محکوم‌کردن متخلفان خود را ملزم دانسته است و چقدر از این محکومیت‌ها به پرداخت ضرر و زیان در خزانه دولت منتهی می‌شود را باید در ماه‌های آینده دید و قضاوت کرد.

ضمناً مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست در 17 آذرماه در روزنامه رسمی منتشر شده است، و جرائم جدید از تاریخ ۷/۱۰/۹۸ لازم الاجراست.

ازجمله مواردی که بیشتر جلب توجه می‌کند می‌توان به افزایش ضرر و زیان برای پلنگ اشاره کرد که از 80 به 120 میلیون تومان رسیده، یوزپلنگ نیز از 100 به 200 میلیون تومان، گوزن زرد از 60 به 90 میلیون تومان، مرال و شوکا از 35 به 52 میلیون تومان، قوچ، میش، کل و بز از 10 به 25 میلیون و ضرر و زیان خرس قهوه‌ای نیز از 50 به 75 میلیون تومان رسیده است.

شکار برخی پرنده‌های لیست قرمز نیز تا 30 میلیون تومان افزایش یافته است.

بهاي جانوران وحشي از لحاظ مطالبه ضرر و زيان، موضوع بند (چ) ماده (3) قانون شکار و صيد، براساس جدول زیر است:

 

 

 

 
اخبار مازندران
انتهای پیام/
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر
آخرین اخبار