دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۱۴۲۱۹
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۹
در بحران کرونا متخصصان و کارشناسان بر لزوم مشارکت کامل شهروندان تاکید می‌کنند و به درستی لزوم قطع زنجیره شیوع ویروس را در خانه ماندن مردم می‌دانند. با این وجود چنین انتظار و درخواستی تاکنون از جانب بخش قابل توجهی از افراد جامعه بدون پاسخ مانده است.

به گزارش آوای خزر، روزنامه شهروند نوشت: بسیاری از مردم به ویژه در پایتخت کشور با بی‌توجهی به هشدارها همچنان به روال عادی زندگی خود ادامه می‌دهند. عده‌ای دیگر از همان روزهای نخست فراگیری ویروس از کانون‌های اصلی آلودگی به سایر مناطق، مسافرت و باعث پخش آن در دیگر مناطق شدند و رنج و مرگ بسیاری را رقم زدند.

مانند موارد پیشینی بسیاری از ناصحان و مدیران از این تغافل‌، بی‌مبالاتی و مشارکت گریزی مردم در تعجب، گلایه‌ و خشم‌اند. از این‌رو پند و سرزنش بی‌ثمر خاطیان را تکرار کرده و آنها را مقصر این وضعیت قلمداد می‌کنند. به صورت خلاصه در وضعیت کنونی با خیل مردمی مواجه هستیم که با بی‌توجهی به توصیه‌های دقیق و درست کارشناسان به رنج‌گستری و مرگ‌آفرینی در کشور دامن می‌زنند. به نظر می‌رسد در وضعیت تراژیک- کمیک شکل گرفته، افراد و گروه‌های دیگری نیز هستند که تقصیر آنها در نافرمانی اخیر دست کم به اندازه مردم حاضر در خیابان و مسافران کرونائی است.

بخشی از آنچه که مردم امروزه با نافرمانی خود به نمایش می‌گذارند، حاصل سوء مدیریت در کوتاه مدت و بخشی نیز حاصل سال‌ها جامعه‌پذیری و فرهنگ‌پذیری یا اقتضائات زندگی است. از اینرو افراد و گروه‌های ذیل در این بحران می‌توانستند نقش بهتری ایفا کنند و هر یک به نحوی مسئولیتی بر گردن دارند:

- مسئولانی که که ابعاد و گستره بحران را با وجود نشانه‌ها و هشدارها درست تشخیص نداده و مبتنی بر آن برنامه‌ریزی و آگاهی بخشی نکرده‌اند.

- کسانی که کرونا را نوعی بحران ساختگی می‌دانستند باعث سردرگمی بسیاری از مردم شدند.

- کسانی که به جریان اطلاع‌رسانی آزاد اعتقاد چندانی ندارند.

- گروه دیگری که مسئولیت بر عهده دارند کسانی‌اند که در سال‌های گذشته در مسئولیت‌هایشان به نحوی عمل کرده‌اند که به اعتماد عمومی لطمه وارد شده است.

در عبارت کلی‌تر تمام قانونگذاران، مجریان، ناظران، مسئولین و کارگزاران نهادهای فرهنگی که تکالیفی در تکوین جامعه اخلاقی داشته‌ و ندارند. کسانی که مسئولیتی در جامعه‌پذیری این شهروندان مشارکت گریز و خلق بسترهای مشارکت‌زدا داشته‌اند و مراکزی مانند دانشگاهای علوم پزشکی که اولویت پیشگیری و بهداشت عمومی را نادیده گرفته و دارو و درمان را برجسته کرده‌اند هم نقش موثری در تشدید بحران‌ها دارند. همچنین کسانی که با بی‌توجهی به آموزش و پرورش و در حاشیه قرار دادن آن، امکان تربیت شهروندان مشارکت‌جو و مسئولیت‌پذیر توسط مدرسه و معلم را تضعیف کرده‌اند.

کسانی که در سال‌های گذشته در تضعیف جامعه مدنی و سازمان‌های مردم نهاد واقعی گام برداشته‌اند یا در تقویت چنین نهادهای واسطی کوتاهی کرده‌اند. بخشی از مردم حاضر در خیابان از سال‌ها پیش با کرونای فقر دست به گریبان و گرفتارند و درک چندانی از خطر تصویر شده ندارند و نمی‌توانند آنرا به درستی فهم ‌کنند. تمام افرادی که مسئولیتی در فقرزدایی داشته‌اند و تمام افرادی که فرایند فقرزائی را در جامعه تشدید کرده‌اند در اینجا مقصرند. به طور نمونه آنها که اقدامات و تصمیماتشان منجر به تعطیلی و رکود کارگاه‌ها و کارخانه ها شد و خیل عظیمی از افراد را روانه مشاغل روزمزد وابسته به خیابان کرد. و در نهایت همه‌ ما نیز به سهم خود مقصریم؛ با ترویج و دامن زدن به منفعت‌طلبی، شایعه‌پراکنی، خوش‌خیالی، قانون‌گریزی، بی‌مسئولیتی و ....

در واقع آنچه امروز در آئینه‌ کرونا بازتاب یافته است بسیاری از منتقدان سال‌ها پیش آنرا در خشت خام بسترهای فقر گستر، مشارکت‌زدا و سرمایه‌سوز دیده و به آن هشدار جدی داده بودند. آنچه اکنون شکل گرفته است حکایت همان فعل و عملی است که از دیروز تا گذشته های دورتر انجام داده‌ایم.

انتهای پیام/1005

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟
آخرین اخبار