دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۱۶۳۶۹
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۴
این که هدف از افتتاح حساب شماره 100 بانک ملی توسط بنیانگذار انقلاب اسلامی (ره) چه بود و این حساب و نهاد متولی آن پس از چهار دهه از تاسیس چقدر توانستند به اهداف تعیین شده برسند، در جای خود قابل بررسی است، اما امام خمینی کدام اهداف فوری و کوتاه مدت و کدام اهداف بلند مدت و ماندگاری را مدنظر داشتند که کمتر از 10 روز از رای آری 98.2 درصد مردم به نظام جمهوری اسلامی، فرمان افتتاح اولین حساب حاکمیتی نظام را صادر و با تاسیس اولین نهاد حکومتی موافقت کردند؟

به گزارش آوای خزر، به نقل از ایسنا، در نگاهی عمیق به بیانات، پیام‌ها و نگرانی‌های بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی می‌توان فهمید که امام (ره) 42 سال قبل بسیج سرمایه‌های اجتماعی و مادی، اجرایی کردن شعارها و اهداف نظام اسلامی نسبت به فقرا و محرومان، مشارکت و تعاون عموم مردم برای انجام کار خِیر و ایجاد احساس همدردی در اقشار پر درآمد و متوسط جامعه را برای‌ کمک به ساخت سرپناهی آبرومند برای محرومان و مستضعفان کشور مد نظر داشتند.

امام خمینی در پیامی که در 21 فروردین 1358 صادر کردند، خطاب به مردم نوشتند: «ملت عزیز، برادران و خواهران دلیر و مبارز ایّدهم الله تعالی‏، اینک به مرحله حساسی از دوران انقلاب اسلامی خود رسیده ایم. دوران سازندگی،‏‎ ‎‏دورانی که باید از ثمرات انقلابمان مردم محروم و ستمدیدۀ ایران بهره‌مند شوند؛‏‎ ‎‏دورانی که باید شکوه نظام عدل اسلامی را لمس کنید؛ دورانی که همه باید دست به‏‎ ‎‏دست هم بدهیم تا ریشۀ فقر و استضعاف را برکنیم. شما مردم شریف ایران در جریان‏‎ ‎‏مبارزه با استعمار و استثمار پیروزی بزرگی به دست آوردید و توانستید با اتکال به خدای‏‎ ‎‏متعال و وحدت کلمه و مشارکت همۀ قشرها بر طاغوت زمان غلبه کنید و پشت ابرقدرتها را بلرزانید. اکنون نیز با خودیاری و همکاری برای مبارزه علیه فقر و محرومیت بسیج شوید، و با تایید الهی به نجات مردم مستضعف کمر همت ببندید.‏»

ایشان متذکر شدند: «در رژیم منفور پهلوی مسئله مسکن یکی از مصیبت بارترین مشکلات اجتماعی مردم ما بود. بسیاری از مردم در اسارت تهیۀ یک قطعه زمین و داشتن یک لانه بودند، و چه بسا تمام عمرشان را زیر بار بانک‌ها و سودجویان و غارتگران به سر می بردند تا بتوانند پناهگاهی را برای خود و فرزندانشان دست و پا کنند. قشر عظیمی از مستضعفان جامعه‏‎ ‎‏هم به کلی از داشتن خانه محروم بودند و در زوایای بیغوله‌ها و اتاقک‌های تنگ و تاریک وخرابه‌ها به سر می بردند؛ و چه بسا قسمت مهمی از درآمد ناچیزشان را بایستی برای‏ اجارۀ آن بپردازند؛ و این میراث شوم برای ملت ما باقی مانده و اکنون جامعۀ ما با چنین مصیبتی دست به گریبان است. نظام اسلام چنین ظلم و تبعیضی را تحمل نخواهد کرد؛ و این از حداقل ‏[‏‏حقوق‏‏] هر فرد است که باید مسکن داشته باشد.‏»

امام امت در این پیام با تاکید بر اینکه مشکل زمین باید حل شود و همۀ بندگان محروم خدا باید از این موهبت الهی استفاده کنند خطاب به مسؤولان امر تاکید کردند: «همۀ محرومان باید خانه داشته باشند. هیچ کسی در هیچ گوشۀ مملکت نباید از داشتن‏‎ ‎‏خانه محروم باشد. بر دولت اسلامی است که برای این مسئله مهم چاره ای بیندیشد و بر‏‎ ‎‏همۀ مردم است که در این مورد همکاری کنند.‏ اینجانب حسابی به شمارۀ 100 در تمام شعب بانک ملی افتتاح کرده و از همۀ کسانی که توانایی دارند دعوت می کنم که برای کمک به خانه سازی برای محرومان به این‏‎ ‎‏حساب پول واریز کنند. و در هر محل از بین افراد صالح و مورد اعتماد، گروهی حداقل‏‎ ‎‏مرکب از سه نفر از مهندسان و کارشناسان شهرسازی و خانه سازی و یک نفر روحانی و یک نمایندۀ دولت انتخاب شوند تا با صرفه جویی و دقت کامل خانه‌های ارزان قیمتی‏‎ ‎‏بسازند و در اختیار محرومان قرار بدهند و در این طرح به هیچ وجه پولی در برابر خرید‏‎ ‎‏زمین پرداخت نشود.‏»

بنیانگذار جمهوری اسلامی ابراز امیدواری کردند: «من امیدوارم همۀ کسانی که زمینهای وسیعی در اختیار دارند به این امر مهم اسلامی ـ‏‎ ‎‏انسانی کمک کنند، و زمینها را در مناطق مرغوب قابل سکونت در اختیار این طرح‏‎ ‎‏بگذارند. و نیز هرکس که توانایی دارد، در تأمین انواع مصالح ساختمانی به این خدمت‏‎ ‎‏اسلامی کمک و نیروی کار و کارگری به طور وسیع به کار افتد، و دولت نیز تصمیمات‏‎ ‎‏لازم را در تأمین آب و برق و اسفالت و وسایل ایاب و ذهاب و مدرسه و درمانگاه و‏‎ ‎‏دیگر نیازمندیهای عمومی فراهم سازد.‏»

رهبر فقید انقلاب اسلامی بنیاد مستضعفان را نیز به مشارکت جدی در این امر مکلف کردند و تاکید کردند: «‏‏بنیاد مستضعفان نیز باید به کمک این طرح بشتابد و از اموال مصادره شدۀ خاندان‏‎ ‎‏پهلوی و اطرافیانش در این طرح استفاده شود. و نیز دولت باید در طرحهای اساسی و‏‎ ‎‏درازمدت خود برای حل این مشکل در سطح عموم طرح‌هایی تهیه کند؛ و اکنون این‏ یک تجربۀ تازه از بسیج نیروی ایمان جامعه در راه تعاون اسلامی و مبارزه با محرومیت‏‎ ‎‏است که ملت با توفیق الهی باید از آن نیز سرفراز درآید.‏ ‏‏من با کمال تواضع از ملت عزیز در این امر حیاتی استمداد می کنم و سلامت و سعادت‏‎ ‎‏همگان را خواستارم. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.‏»

به فاصله کوتاهی از افتتاح حساب شماره 100 نزد بانک ملی تشکیلات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شکل گرفت و شعبه‌های آن به سرعت در استان‌های مختلف راه‌اندازی شد و دولت با مشارکت بنیاد مستضعفان و سایر دستگاه‌های مسؤول ضمن تامین نیازهای قانونی بخشی از نیاز پروژه‌های بنیاد مسکن به مصالح ساختمانی و زمین شهری و روستایی را تامین کرد.

از مهمترین وظایف بنیاد مسکن در بخش‌های مختلف می‌توان به عمران روستایی، تهیه و اجرای طرح هادی روستایی، صدور اسناد مالکیت املاک روستایی، طرح بهسازی بافت با ارزش روستایی، طرح ساماندهی کالبدی سکونتگاههای روستایی، تملک و واگذاری زمین‌های روستایی، خدمات فنی صدور پروانه ساختمان روستایی، طرح تعیین محدوده روستا و طرح بهسازی روستاهای نمونه، صدور اسناد مالکیت املاک روستایی،‌ صدور اسناد مالکیت اماکن شهری، صدور سند مالکیت برای واحدهای مسکونی و املاک شهری در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت اشاره کرد.

اگرچه هنوز معضل مسکن اقشار کم ‌درآمد به نحو شایسته‌ای حل نشده است، اما بنیاد مسکن سامانه‌ای اینترنتی دارد که از طریق آن می‌توان کم و بیش در جریان عملکرد این بنیاد قرار گرفت و تا حدودی عملکرد آن را ارزیابی کرد.

یادآوری این نکته در خصوص  سرنوشت حساب شماره 100 امام خمینی نیز ضروری است که در پی سیاست‌های بانک ملی ایران و انتقال حساب‌های غیرمتمرکز به متمرکز و لحظه‌ای در این بانک، حساب شماره 100 امام در تاریخ 9 مهر 1388 به شماره حساب سیبای 0106051920000 تغییر کرد و هموطنان عزیز و نهادهای حاکمیتی و دولتی می‌توانند کمکهای نقدی را به این حساب واریز کنند.

انتهای پیام/1005

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: