دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۱۶۶۴۱
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۴
از ماسک استفاده کنیدفرمانده ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران با ابراز نگرانی از افزایش مسافران مترو در روز، گفت: مردم در محیط های بیرون حدالمقدور از ماسک استفاده کنند.

به گزارش آوای خزر، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه روز گذشته مجموع بیماران بستری شده در بخش ویژه ۳ درصد رشد داشته ایم، بیان داشت:مجموع بیماران عادی بستری شده ۴-درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: جمع جبری بیماران بستری شده موجب شده این عدد خیلی تفاوت چشمگیری نسبت به گذشته نشان ندهد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران افزود: دیروز در تهران مجموع کسانی که از ناوگان عمومی مترو استفاده کردند ۳۶۲ هزار نفر بود که نسبت به روزهای دیگر که ۸۰ تا ۱۱۰ هزار نفر بودند، تقریبا ۳ تا ۴ برابر شده است.

زالی با بیان اینکه این موضوع موجب نگرانی است، تصریح کرد: مجموعا خطوط ۱ و ۲ مترو پرتراکم تر بوده است.

وی با تاکید براینکه مردم در حدامکان از حضور غیر ضروری در شهر خودداری کنند، متذکر شد: حتی المقدور مردم در محیط های بیرون از ماسک استفاده کنند.

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران خاطرنشان کرد:  اگر امکان استفاده از ماسک نیست از تردد در محیط های پر تراکم اجتناب کند.

زالی درباره نظارت بر استفاده از ماسک، گفت: مشکلی که اکنون وجود دارد این است که ممکن است در سطوح مردم به اندازه کافی ماسک توزیع نشده باشد و شبکه توزیع نیز به اندازه کافی نباشد و همه مردم از ماسک برخوردار باشند.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: مدلی که در برخی از کشورها پیشنهاد شده این است که خود مردم بتوانند از ماسک های دست دوز در منازل استفاده کنند.

وی یادآور شد: اکنون اگر بخواهیم همه مردم را مجبور به استفاده از ماسک کنیم، ممکن است همه یا ماسک در اختیارشان قرار نگیرد و هم ممکن است قیمت بالاتری از حد متعارف داشته باشد و هم جاهایی که مردم مراجعه می‌کنند توانایی تامین ماسک را نداشته باشند.

زالی بیان داشت: ایده آل این است که هر کسی در محیط‌های عمومی حضور پیدا می‌کند ماسک  در اختیارش قرار گیرد اما فکر می‌کنم این تضمین وجود ندارد که همه شرکت‌ها یا همه نهادهای عمومی و خصوصی این توانایی را داشته باشد برای مراجعان خود ماسک تهیه کنند.

انتهای پیام/1005

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: