دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۱۷۹۰۵
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۷
تازه‌ترین آمارهای واردات کاغذ بخش فرهنگ در کشور، افزایش موافقت برای واردات این محصول را نشان می‌دهد اما خبرهایی از توقف تخصیص ارز برای واردات کاغذ طی دو ماه گذشته به گوش می‌رسد.

به گزارش آوای خزر، به نقل از ایبنا کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تازه‌ترین گزارش خود که امروز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه منتشر کرده است، از بررسی و تصویب ۲۲۹ پرونده برای واردات کاغذ از ابتدای سال جاری خبر داد. از سوی دیگر تازه‌ترین آمارهای واردات کاغذ بخش فرهنگ در کشور، افزایش موافقت برای واردات این محصول را نشان می‌دهد اما خبرهایی از توقف تخصیص ارز برای واردات کاغذ طی دو ماه گذشته به گوش می‌رسد.

اما نگاهی گذرا به این جداول نشان از یک اتفاق مهم هم دارد. در مقابل بسیاری از تقاضاهای واردات کاغذ بخش فرهنگ و در بخش تخصیص ارز و یا تأمین ارز هیچ تاریخی درج نشده است. این اتفاق به معنای آن است که در تخصیص و تأمین ارز برای واردات کاغذ فرهنگی طی دو ماه گذشته خللی وارد شده است.

به گزارش مهر، نگاه به این جدول نشان می‌دهد جز معدود موارد تخصیص ارز برای واردات کاغذ در نیمه بهمن ماه سال گذشته که تعداد آن کمتر از انگشتان یک دست بوده است و یک مورد نیز در زمستان سال گذشته، عملاً از دی ماه سال قبل پروسه تخصیص ارز برای واردات کاغذ به متقاضیان با اختلال همراه شده است و ارزی برای واردات کاغذ تأمین نشده است.

این درحالی است که بر اساس گزارش گروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،  واردات بیش از ۱۲۱ هزار تن کاغذ با ارزش بیش از ۱۱۴ میلیون دلار در این پرونده‌ها درخواست و تصویب شده است.

اما آیا این موضوع را باید خطری جدی به حساب آورد؟ آیا تلاطمی تازه در انتظار بازار کاغذ است؟

  • بانک مرکزی و وزارت صمت شفاف‌سازی کنند

به گزارش همشهری آنلاین، وضعیت کاغذ و قیمت نهایی آن موضوع بسیار مهمی برای نشریات به ویژه روزنامه‌ها است. آنها نمی‌دانند قیمت تمام شده کاغذ برای آنها چه رقمی خواهد بود و از این روی نمی‌توانند برای ماه‌های در پیش رو برنامه‌ریزی کنند. بانک مرکزی و وزارت صمت تاکنون در خصوص قیمت و نوع ارزی که قرار است برای واردات کاغذ تخصیص یابد اظهار نظر نکرده‌اند و حتی اظهار نظری مبنی بر اینکه اصولا در آینده ارزی برای کاغذ تخصیص داده شد نیز نظری ارائه نشده است.

سید حسن میرباقری رئیس اتحادیه واردکنندگان کاغذ مقوا در این زمینه به مهر می‌گوید: خیلی از دوستان ما این روزها از طولانی‌شدن پروسه تخصیص ارز در بانک مرکزی گله می‌کنند و از ادامه کار ناامید شده‌اند. برخی می‌گویند که شنیده‌هایشان حاکی از توقف تخصیص ارز است و برخی می‌گویند مجوز و تخصیص را گرفته‌اند اما تأمین ارز از سوی بانک مرکزی با اختلال همراه است. البته شنیده‌هایی نیز هست مبنی بر اینکه مقوا و کاغذ گلاسه نیز از این پس باید بدون تخصیص ارز نیمایی وارد کشور شوند.

میرباقری ادامه داد: ما در نامه‌ای از بانک مرکزی و وزارت صمت خواسته‌ایم تا درباره این موضوعات و نیز پروسه سال جاری تأمین ارز واردکنندگان کاغذ و مقوا اعلام نظر کنند و توضیح بدهند تا خط مشی کاری ما در بخش ارتباط با نهاد دولت مشخص شود.

  • بانک مرکزی جلوی کار را گرفته است

محمد متولی از واردکنندگان کاغذ که از ناشران و تولیدکنندگان لوازم‌التحریر در کشور نیز به شمار می‌رود درباره اختلال در این روند به خبرنگار مهر گفت: مطلع هستید که تمامی پرونده‌های ثبتی در وزارت صمت برای واردات کاغذ حتی پرونده‌هایی که تخصیص ارزشان تأیید شده است، تا اعلام نظر نهایی و تأیید نهایی بانک مرکزی نمی‌توانند ارزی منتقل کنند و این تأیید نهایی برای واردکنندگان کاغذ بخش فرهنگی بیش از دو ماه است که متوقف شده است.

وی ادامه داد: در این مدت وزارت ارشاد با اعمال فشار توانسته بخشی از نیاز کشور را در قالب پروسه تأمین کاغذ مشابه سال گذشته و با همکاری اصناف نشر تأمین کند اما مساله اصلی حال حاضر ما تلاطم بازار است. وقتی حتی با ارز نیمایی و آزاد نیز مجوز انتقال ارز برای واردات کالا صادر نمی‌شود حاصلش چیزی جز تلاطم بازار نیست و به دنبال آن هم قیمت کاغذ هم بالا می‌رود و این اختلاف قیمت دیر یا زود دامان کاغذ دولتی را هم خواهد گرفت.

  • آیا قیمت کتاب افزایش می‌یابد؟

اما آیا در این روند جاری باید چشم انتظار بازار متلاطم کاغذ مشابه موارد دو سل قبل و به طبع آن افزایش سرسام‌آور هزینه تولید کتاب و سایر محصولات کاغذی و کاهش شدید خرید آن باشیم؟

سید حسن میرباقری رئیس اتحادیه واردکنندگان کاغذ و مقوا در این زمینه به مهر می‌گوید: افزایش قیمت در بازار فعلی اجتناب‌ناپذیر است و افزایش قیمت متناسب است با عرضه کمتر.

وی همچنین می‌گوید: بخش زیادی از کاغذ و مقوای مصرفی در ایران با ارز نیمایی وارد کشور شده است و افزایش قیمت ارز و به طبع آن ارز نیمایی، قیمت آن را افزایش خواهد داد. با این همه در وضعیت فعلی بازار کاغذ بازار باثباتی است. اگر از من سوال می‌کنید که در آینده چه خواهد شد به صراحت میگویم بستگی دارد به اینکه بانک مرکزی و وزارت صمت چه تصمیم و سیاستی اتخاذ می‌کنند.

اما محمد متولی درباره آینده بازار کاغذ به مهر می‌گوید: نبود ارز و تخصیص آن برای واردات منجر به افزایش غیرقابل اجتناب قیمت کاغذ می‌شود. در این میان اگر دولت بخواهد سیاست فعلی توزیع دولتی کاغذ را ادامه دهد بدون شک این کاغذها سر از بازار آزاد در خواهد آورد.

وی همچنین می‌گوید: دولت نباید در سیاست‌گذاری طوری عمل کند که محصول فرهنگی و کتاب محصولی توسری‌خور و نیازمند یارانه در اذهان عمومی جا بیافتد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید جز برگزاری طرح‌های فصلی و یارانه‌ای راهکارهای دیگری هم برای رساندن محصولی مثل کتاب به دست مردم داشته باشد. در حال حاضر کار به جایی رسیده که حتی برخی بخش‌ها از ناشر می‌خواهند کتاب را با تخفیف ۵۰ و یا ۵۵ درصدی دریافت کنند. همه این اتفاقات دست به دست هم می‌دهند تا ارزش ذاتی و اقتصادی کتاب کاهش پیدا کند و این یعنی مرگ یک فعالیت اقتصادی فرهنگی مهم و بزرگ در کشور.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟
آخرین اخبار