دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۲۲۲۴۲
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۶
شاخه نوروسایکولوژی از نظر تاریخی نه تنها از رشته روانشناسی بلکه همچنین از رشته هایی همچون پزشکی، آموزش و حقوق مشتق شده است. واژه نوروسایکولوژی از ترکیب دو کلمه نورولوژی و روانشناسی به وجود آمده است.

به گزارش آوای خزر، نورو به مفهوم عصب و سایکولوژی به مفهوم روانشناسی است؛ بدین ترتیب ترکیب نوروسایکولوژی را میتوان به صورت عصب روانشناسی ترجمه کرد. در بعضی متون به آن روانشناسی عصب نگر هم گفته شده است.

از ترکیب دو واژه نورو و سایکولوژی میتوان حدس زد که رشته نوروسایکولوژی تمرکز عمده اش بر مغز و رفتار است. بدین سبب نوروسایکولوژی را میتوان بعنوان مطالعه رابطه مغز و رفتار تعریف کرد.

درواقع هدف نوروسایکولوژی فهم رابطه و تأثیر مغز بر روی رفتار است. هرچند انسان همیشه به رابطه مغز و رفتار علاقه داشته است ولی علم نوروسایکولوژی علم نسبتاً جدید و جوانی است. رویکردهای قدیمی در نوروسایکولوژی بررسی ارتباط بین اسیب موضعی یک منطقه ی مغز و نقایص روان شناختی بود ولی امروزه، نوروسایکولوژی در حال تغییر چارچوب های شیوه شناختی و نظری است به منظور فهمیدن شیوه کار مغز و روان است.

نوروسایکولوژی

تاریخچه نوروسایکولوژی

شاخه نوروسایکولوژی از نظر تاریخی نه تنها از رشته روانشناسی بلکه همچنین از رشته هایی همچون پزشکی، آموزش و حقوق مشتق شده است. واژه نوروسایکولوژی از ترکیب دو کلمه نورولوژی و روانشناسی به وجود آمده است.

نورولوژی به عنوان شاخه ای از پزشکی محسوب می شود که با دستگاه اعصاب و اختلالات مرتبط با آن سروکار دارد. روانشناسی نیز به عنوان مطالعه علمی رفتار و فرایندهای روانی تعریف شده است. یکی از اولین افرادی که دو کلمه نورولوژی و روانشناسی را در یک کلمه جدید ترکیب کرد کورت گلدشتاین( نورولوژیست و روانپزشک آلمانی) بود که آن را در کتاب خود با نام ارگانیسم در سال ۱۹۳۹ به کار برد.

امروزه نوروسایکولوژی برای توصیف یکی از حوزه های روانشناسی به کار می رود که به شناسایی، کمی سازی و توصیف تغییرات رفتاری که به ساختارهای مغزی مربوط هستند محدود است و همچنین بررسی انسجام شناختی را در دستور کار قرار داده است.

 

متخصص اعصاب و روان چه می کند؟ بیماران متخصص نوروسایکولوژی کیست ؟

متخصصان اعصاب و روان، اشخاص مبتلا به انواع مختلف اختلال های سیستم عصبی را بررسی و درمان می کنند. آن ها با پزشکان از جمله متخصصان مغز و اعصاب همکاری نزدیکی دارند. انواع بیماریها، آسیب ها و بیماری های مغز و سیستم عصبی میتوانند بر روش احساس، تفکر و رفتار شخص تأثیر بگذارند. علایمی که ممکن است به یک متخصص اعصاب و روان نیاز داشته باشند عبارتند از:

- مشکلات حافظه

- اختلال های خلقی

- مشکلات یادگیری

- اختلال عملکرد سیستم عصبی

شب پیش از ارزیابی ها خوب بخوابید و به قدر کافی استراحت کنید.

آگر ازمون شما پس از صبحانه است صبحانه کامل بخورید. چنانچه پس از وعده نهار قرار است مورد ارزیابی قرار گیرید حتماً دو ساعت پیش از ورود به کلینیک وعده نهار را سرو نمایید.

  چنانچه تحت نظر پزشک خاصی هستید و دارو مصرف می کنید داروهای تان را سر ساعت استفاده نمایید مگر این که قبلا به شما گفته باشند برای ارزیابی خاصی باید موقتا چند ساعتی داروها را قطع نمایید.

  چنانچه بطور روتین برای مطالعه از عینک طبی، و لنز چشمی و برای دقت شنوایی از سمعک استفاده می کنید حتماً در جلسات ارزیابی آن ها را فراموش نکنید.

  تعدادی از ارزیابی های نوروسایکولوژی علاوه بر موردهای متنوع دیگر، مصاحبه هم موردنیاز است.در بعضی شرایط بسته بنظر پزشک و کارشناس احتیاج ا ست یکی از اعضاء خانواده، بیمار را همراهی کند. لطفا در این زمینه همکاری لازم را بفرمایید.

   

  درک نتایج

  متخصص اعصاب و روان نتیجه ازمایش شما را با دیگر اشخاص با سن مشابه مقایسه می کند.

  ارزیابی و نتایج ازمون ممکن است در تعیین کارآیی شیوه های دیگر مؤثر واقع شود. آزمایشات حتی میتواند به شناسایی مشکلات خفیف و جزیی حافظه، کمک کند.

  متخصصان اعصاب و روان با درک نحوه عملکرد مغز در مقایسه با رفتار، به توسعه یک برنامه درمانی کمک می کنند. برنامه های درمانی ممکن است شامل دارو، درمان توانبخشی یا جراحی باشد.

  یک متخصص اعصاب و روان میتواند به تشخیص یک وضعیت شناختی، رفتاری یا عصبی کمک کند. ملاقات با یک متخصص اعصاب و روان و انجام آزمایشات مورد تجویز آن ها میتواند به درک عمیق تر وضعیت شما منجر شود. هنگامی که امکان دارد پزشکان دیگر نتوانند مسأله را تشخیص دهند، به یک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید.

  انتهای پیام/1005
  برچسب ها: نوروسایکولوژی
  نظرات شما
  نام:
  ایمیل:
  * نظر:
  پربازدیدترین ها
  پربحث ترین ها
  نظرسنجی
  آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟
  آخرین اخبار
  پرطرفدارترین عناوین