دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۲۴۳۷۸
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۸
ارتباط نوجوانان با جنس مخالف
نوجوان به علت تشدید انگیزه های جنسی و ترس شدید از نتایج فعالیت جنسی نسبت به امور جنسی و جنس مخالف حساس می شود.

به گزارش آوای خزر، از نوجوانی بعنوان یکی از بحرانی ترین دوره های زندگی انسان یاد می کنند چرا‌که هویت یابی در این سن آغاز می شود و با تغییرات هورمونی و فرآیندهای رشد نواجوان دچار مشکلاتی با خانواده، دوستان و جامعه می شود.

 

این دوره از سنین نوجوانان برای خانواده ها نگران کننده است و باتوجه به شرایط فعلی نوجوانان امکان دارد دچار رابطه های عاطفی با جنس مخالف شوند و مسأله ی مهم در این زمینه روش برخورد خانواده با نوجوان است که گاهی خانواده ها با برخورد نامناتسب در این زمینه کار را خراب تر می کنند و راه را برای به اشتباه رفتن نوجوان باز خواهند کرد.

نوجوان به علت تشدید انگیزه های جنسی و ترس شدید از نتایج فعالیت جنسی نسبت به امور جنسی و جنس مخالف حساس می شود. این حساسیت مفرط که با ترشح هورمون های جنسی توام است، تمایلات جنسی نوجوان را تشدید می کند که باید از روش مشروع و قانونی با آن روبرو شد.

با نوجوان تان صادقانه حرف بزنید

آمارها نشان میدهند که نوجوانان بیشترین اطلاعات ارتباطی را از همسالان می گیرند و تنها درصد اندکی را از والدین می گیرند؛ این در حالیست که همسالان همیشه اطلاعات مبهمی از این چنین ارتباطات دارند و والدین مشخصا دقیق ترین اطلاعات را دارند.

مشکلات شایع نوجوانان و راه حل آن ها

بنابراین نسبت به ارتباطات، هیجان ها و حس هایی که اشخاص میتوانند در این دوره تجربه کنند، با نوجوان تان صحبت کنید و اطلاعات دقیق به وی بدهید. تلاش نکنید اطلاعات دلهره آور در اختیار او قرار دهید. این که این چنین ارتباطات باعث بدبختی آدم ها می شود یا ایجاد حس گناه در نوجوان، کمکی به مدیریت این شرایط نمی کند. منصف باشید و اطلاعات دقیق در اختیارش قرار دهید.

نظارت یا کنترل کردن

نظارت با کنترل کردن متفاوت است؛ شما حق این رادارید که از راه دور مواظب اعمال و رفتار فرزندتان باشید ولی حق وارد شدن به حریم شخصی نوجوانتان را ندارید؛ کنترل کردن موبایل ، کیف، وسایل شخصی و… تنها سبب سلب اعتماد می شود بنابراین تلاش کنید به جای کنترل کردن با حرف زدن بر وی نظارت کنید.

شناخت دوستان فرزند

از نوجوانتان در مورد دوستانش سوال کنید و از وی بخواهید که شمارا با آن ها اشنا کند؛ گاهی حسن نیتتان را به فرزندتان ثابت کنید و اجازه دهید که دوستانش را به منزل دعوت کند.

تعیین قوانین و مجازات ها

فرزند شما از طریق استفاده از تلفن، روحیه اجتماعی خویش را تقویت می کند و یاد می گیرد که چطور با دیگران رابطه برقرار نموده و دوست یابی کند. ولی چنانچه ضوابطی تعیین نشود، مشکلاتی بروز خواهد کرد.اگر فرزند شما اجازه دارد از تلفن استفاده کند این بدان معنی نیست که تلفن باید همیشه در اختیار وی باشد، یا در صورت داشتن گواهی نامه رانندگی نمی تواند بطور تمام وقت از ماشین شما استفاده کند.

علاقه فرزند شما به استفاده از تلفن، عامل مناسبی است که میتواند برای تغییر رفتار و تقویت حس مسوولیت در فرزندتان مورد استفاده قرار گیرد. شما میتوانید با تعیین مقررات و مجازات ها میتوانید این رفتار فرزند خویش را کنترل کنید. برای توضیح بیشتر مطلب چند مثال می زنیم. چنانچه فرزند شما خط تلفنی مستقلی برای خود داشته باشد، باید خود هزینه آنرا پرداخت کند. وی از طریق انجام کارهای منزل و همکاری با اعضای خانواده میتواند هزینه پرداخت قبض تلفن را بدست آورد.

از صحبت در این رابطه استقبال کنید

لازم نیست به فرزند خویش بفهمانید که متوجه شکل گیری چنین رابطه ای شده اید. به خواست او احترام بگذارید اگر مایل نیست شما را از این ارتباط مطلع کنید شما هم نباید تلاش کنید به او بفهمانید که خیلی باهوش هستید و مچ او را گرفته اید! ولی چنانچه وی تمایل به صحبت با شما در این زمینه داشت از صحبت در این رابطه استقبال کنید.

 

نقش خانواده‌ها در دوستی دختر و پسر

هیچوقت در این مکالمه تلاش نکنید خویش را والدی باهوش، با تجربه یا آموزگاری مجرب نشان دهید. برای او یک دوست صمیمی باشید. حرفهایش را بشنوید و صادق باشید. مطمئن باشید به این ترتیب خواهید توانست اطلاعات مفیدی در مورد چگونگی این ارتباط بدست آورید.

فرزندان نوجوان تان را نسبت به جنس مخالف بدگمان نکنید

یکی از خطاهای فاحشی که والدین برای پیش‌گیری انجام میدهند بدگمان کردن فرزندان به جنس مخالف است. به عنوان نمونه به پسرانشان می گویند مواظب دختران باشید تا دنبال پر کردن خلا خودشان نباشند و به دختران می گویند همه مردان از شما سوءاستفاده می کنند. والدین باید بخاطر داشته باشند که با این نوع از برخورد بزرگ ترین اسیب را به زندگی آینده فرزندانشان و دیدگاه آن ها نسبت به همسر آینده شان می زنند.

مادر و پدر گرامی! شما مالک فرزندانتان نیستید و آن ها هم ملک شما نیستند. آن ها انسان هایی با حق انتخاب کامل و دارای احساسات مثبت و منفی بسیار هستند. نقش شما جهت مثبت دادن به احساسات و انتخاب های آنهاست که یا می پذیرند یا راه خویش را میروند که پیامد آنرا خودشان می بینند. پس رابطه خویش را با فرزندانتان قوی کنید تا صحبت منطقی شما برای شان وحی منزل باشد.

با دوست عاطفی فرزندتان رابطه برقرار کنید

در صورتی که میسر باشد، با شخصی که فرزندتان با وی دوست شده، اشنا شوید. او را به منزل یا به یک گردش چند ساعته در شهر دعوت کنید. حسن نیت تان را هم به فرزندتان و هم به دوستش ثابت کنید و نشان دهید که به حس آن­ها احترام می گذارید. با این کار مدیریت بیشتری روی رابطه آن­ها خواهید داشت.

او را به حال خویش نگذارید

فرزند خویش را کاملا ازاد و بی قید نگذارید. علاوه بر ارائه اموزش های لازم به منظور شکل دهی به ارتباطات این دوران، لازم است تا وضعیت خطر آفرین را شناسایی کنید.

دوستی فرزند نوجوان شما با شخصی که ارزش های اخلاقی و خانوادگی نامناسبی دارد میتواند خطر آفرین باشد در اینصورت به جای مقابله مستقیم، با جلب اعتماد فرزندتان و حرف غیر مستقیم میتوانید خطرات ارتباط با شخص موردنظر را به او یادآوری کنید.

به این منظور میتوانید از افرادی که بیشتر مورد اعتماد فرزندتان هستند استفاده کنید. هیچوقت به زور ، ارعاب، تحقیر، تهدید و... متوسل نشوید و در صورت نیاز از متخصصین کمک بگیرید./ بیتوته

انتهای پیام/1005

 
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟
آخرین اخبار