دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۲۸۰۱۷
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸
من واقعاً خجالت زده شدم. از آن به بعد سعی کردم از فروشگاه‌های مختلفی سیگارم را تهیه کنم. می دانم حماقت می‌کنم. اما همه این‌ها میتوانست بدتر از این باشد. مثلاً اگر من معتاد به هروئین بودم چی؟ آن وقت باید این کار زشت خودم را پنهان میکردم.

آوای خزر/ جوان‌تر که بودم وقتی بیرون میرفتم، حتما سیگار می کشیدم. وقتی در خیابان بودم بیشتر سیگار می‌کشیدم، اما اگر کسی به من سیگار تعارف می‌کرد، در جواب می‌گفتم: نه تشکر، من سیگاری نیستم. اما دروغ می گفتم. من سیگار کشیدن را در ۱۶ سالگی شروع کردم. آن زمان‌ها فکر می‌کردم، این کارم مرا بالغ نشان می‌دهد، ولی چون خجالتی بودم، این کار را در تنهایی انجام می‌دادم. خیلی وقت‌ها به جا‌های پر دار و درخت می رفتم و سیگار می‌کشیدم. اگر کسی در خانه نبود با شهامت! سیگاری روشن می‌کردم.

حتی وقتی به دانشگاه وارد شدم، این قضیه سیگار کشیدن را پنهان کردم. الان بیشتر از سی سال و دیگر نمی تاونم در این سن بگویم که من تازه سیگاری شده ام، چون این سن و سالی ست که بقیه در حال ترک کردن سیگار هستند.

خیلی دوست دارم با سیگاری‌های دیگر بیرون بروم. در واقع حسودی ام می شود که آن‌ها با هم به رستوران می‌روند و به راحتی سیگار می‌کشند. فکر می‌کنم آنها واقعا صادق و خیلی هم با حالن. اما این نظری نیست که من در مورد خودم دارم.

من از این که زیاد سیگار میکشم نگرانم. همیشه صبر می‌کنم تا تنها شوم بعد پاکت سیگار را در می‌آورم. دو یا سه تا سیگار می کشم. من پاکت سیگارم را در ماشین کنار دهان شویه و آدامس نعنایی ام پنهان کردم.

اما با وجود این پنهانکاری، چند بار خطر از بیخ گوشم گذشته است. یک بار که از رستوران زودتر بیرون آمدم، سیگاری روشن کردم، یکی از دوستانم نزدیک من شد. فقط شانس آوردم هوا تاریک بود مرا ندید و از کنار من رد شد. یه بار دیگر هم فندک از جیبم به زمین افتاد. من دستپاچه گفتم: این فندک را از روی میز رستوران برداشتم. یک بار هم که با دوستانم به فروشگاه رفته بودم، فروشنده مغازه گفت: همان سیگار همیشگی؟

من واقعاً خجالت زده شدم. از آن به بعد سعی کردم از فروشگاه‌های مختلفی سیگارم را تهیه کنم. می دانم حماقت می‌کنم. اما همه این‌ها میتوانست بدتر از این باشد. مثلاً اگر من معتاد به هروئین بودم چی؟ آن وقت باید این کار زشت خودم را پنهان میکردم. جنبه خوب ماجرا اینجاست که اگر من پیش بقیه سیگار می کشیدم حتماً بیشتر استفاده می‌کردم.

من به زودی ترک خواهم کرد و راز من هیچ وقت فاش نخواهد شد.

انتهای پیام/1005
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟