دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۲۸۰۶۶
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
سرطان باعث تقسیم غیرقابل کنترل سلول ها می شود. این مسئله می تواند منجر به ایجاد تومور، آسیب به سیستم ایمنی بدن و بروز اختلالاتی شود که ممکن است کشنده باشند.

به گزارش آوای خزر، بر اساس گزارش سال 2018 انجمن سرطان آمریکا، از اول ژانویه 2016، در ایالات متحده حدود 15.5 میلیون نفر سابقه ابتلا به سرطان داشته اند.

در این مقاله، انواع سرطان، چگونگی پیشرفت بیماری و بسیاری از روش های درمانی که به بهبود کیفیت زندگی و میزان بقا کمک می کنند، را بررسی می کنیم.

سرطان چیست؟

سرطان اصطلاحی بسیار گسترده است و به بیماری هایی اطلاق می شود که به علت تغییرات سلولی، باعث رشد و تقسیم غیرقابل کنترل سلول ها خواهد شد.

برخی از سرطان ها باعث رشد سریع و برخی دیگر باعث کاهش سرعت روند رشد و تقسیم سلول ها می شوند.

فقط انواع خاصی از سرطان منجر به ایجاد تومور خواهند شد، در حالی که در موارد دیگر، مانند سرطان خون، چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

بیشتر سلول های بدن عملکردهای مشخص و طول عمر معینی دارند و مرگ سلولی بخشی از یک پدیده طبیعی و مفید به نام آپوپتوز است.

یک سلول از بین می رود تا بدن بتواند سلول جدیدتری با عملکرد بهتر را جایگزین کند. سلول های سرطانی فاقد اجزایی هستند که به آن ها دستور می دهد از تقسیم جلوگیری کرده و از بین بروند.

در نتیجه، این سلول ها از اکسیژن و مواد مغذی سلول های دیگر تغذیه کرده و در بدن تجمع می یابند. سلول های سرطانی می توانند باعث ایجاد تومور و بروز اختلال در سیستم ایمنی و عملکرد منظم و درست بدن شوند.

سلول های سرطانی ممکن است در یک قسمت بدن ظاهر و سپس از طریق غدد لنفاوی، که بخش مهمی از سیستم ایمنی بوده و در سراسر بدن وجود دارند، گسترش می یابند.

علل

سرطان دلایل زیادی دارد که برخی از آن ها قابل پیشگیری هستند.

به عنوان مثال، طبق اطلاعات گزارش شده در سال 2014، بیش از 480000 نفر هر سال در ایالات متحده بر اثر سیگار کشیدن می میرند.

علاوه بر سیگار کشیدن، عوامل خطرناک دیگر عبارتند از:

 • مصرف زیاد الکل
 • اضافه وزن
 • بی تحرکی
 • تغذیه نامناسب

سایر موارد قابل پیشگیری نیستند. در حال حاضر، مهم ترین عامل خطرناک و غیر قابل جلوگیری سن است. طبق گزارشات انجمن سرطان آمریکا، 87 درصد موارد سرطان در ایالات متحده، در افراد 50 سال به بالا تشخیص داده می شود.

آیا سرطان ژنتیکی است؟

عوامل ژنتیکی می توانند به پیشرفت سرطان کمک کنند.

برنامه و دستورالعمل های ژنتیکی هر شخصی به سلول ها فرمان می دهد که چه موقع باید تقسیم و چه زمانی از بین بروند. تغییر در ژن ها می تواند منجر به دستورالعمل های نادرست و بروز سرطان شود.

ژن ها همچنین بر تولید پروتئین سلول ها، که بسیاری از دستورالعمل های رشد و تقسیم سلولی را مدیریت می کنند، تاثیرگذار هستند.

برخی از ژن ها پروتئین هایی را تغییر می دهند که معمولاً سلول های آسیب دیده را ترمیم می کنند. این اتفاق می تواند منجر به سرطان شود. اگر والدینی دارای این ژن ها باشند، ممکن است آن را به فرزندان خود نیز منتقل کنند.

برخی از تغییرات ژنتیکی پس از تولد رخ می دهد و عواملی مانند سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض آفتاب می توانند احتمال خطر را افزایش دهند.

تغییرات دیگری که می توانند منجر به سرطان شوند در ارتباطات بین سلولی رخ می دهند که تعیین کننده نحوه قرارگیری برخی ژن های خاص در بدن هستند.

در نهایت، فرد ممکن است زمینه ابتلا به برخی سرطان های خاص را به ارث ببرد که به این موارد، سندروم سرطان ارثی گفته می شود. جهش های ژنتیکی ارثی به طور قابل توجهی باعث پیشرفت 5-10 درصد موارد سرطان خواهند شد.

روش های درمانی

تحقیقات خلاقانه باعث تولید داروهای جدید و فن آوری های درمانی نوین شده است.

روش های درمانی معمولا بر اساس نوع سرطان، مرحله پیش رفت بیماری و سلامت کلی فرد انتخاب و تجویز می شوند.

در ادامه برخی از روش های درمانی سرطان توضیح داده شده است:

 • شیمی درمانی: در این روش، با استفاده از دارو، سلول های سرطانی که به سرعت در حال تقسیم شدن هستند، مورد هدف قرار می گیرند. این داروها می توانند به کوچک شدن تومورها نیز کمک کنند، اما ممکن است عوارض جانبی شدیدی داشته باشند.
 • هورمون درمانی: در این حالت، داروهایی تجویز می شود که نحوه عملکرد برخی هورمون ها را تغییر داده یا در توانایی تولید آن ها در بدن اختلال ایجاد می کند. برای سرطان هایی مانند سرطان پروستات و پستان، که هورمون ها در بروز آن نقش مهمی دارند، از این رویکرد استفاده خواهد شد.
 • ایمنی درمانی: در ایمنی درمانی از داروها و سایر روش های درمانی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و تشویق آن برای مبارزه با سلول های سرطانی استفاده می شود که دو نمونه از آن عبارتند از: مهارکننده های وارسی ایمنی (checkpoint inhibitors) و انتقال سلول انتخابی (adoptive cell transfer).
 • داروی دقیق یا داروی شخصی: این رویکرد جدیدتر و در حال پیشرفت بوده و شامل استفاده از آزمایش ژنتیک، برای تعیین بهترین روش های درمانی برای سرطان در بیمار می باشد. اما میزان اثر بخشی آن هنوز مشخص نیست.
 • پرتو درمانی: در پرتودرمانی از اشعه های قوی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. همچنین، پزشک ممکن است این روش را برای کوچک کردن تومور قبل از جراحی یا کاهش علائم مرتبط با تومور تجویز کند.
 • پیوند سلول های بنیادی می تواند برای افراد مبتلا به انواع سرطان خون مانند لوسمی یا لنفوم مفید باشد. در این شیوه، سلول هایی مانند گلبول های قرمز یا سفید خون که از طریق شیمی درمانی یا پرتو درمانی از بین رفته اند، برداشته می شوند. سپس، این سلول ها را در آزمایشگاه تقویت کرده و مجددا وارد بدن می کنند.
 • برای افراد مبتلا به تومور سرطانی، جراحی اغلب بخشی از برنامه درمانی است. همچنین، جراح ممکن است برای کاهش یا جلوگیری از پیشرفت بیماری، غدد لنفاوی را نیز بردارد.
 • در روش درمان هدفمند با هدف قرار دادن عملکردهایی خاص در سلول های سرطانی، از تکثیر آن ها جلوگیری کرده و می توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند. دو نمونه از این دارو ها شامل داروهای کوچک کننده مولکول ها و آنتی بادی های مونوکلونال هستند.

پزشکان برای تاثیر بیشتر، معمولا از بیش از یک نوع روش درمانی استفاده خواهند کرد.

انواع سرطان

براساس گزارش موسسه ملی سرطان، رایج ترین نوع سرطان در ایالات متحده سرطان های پوستی غیر ملانوم، سرطان سینه، سرطان ریه و سرطان پروستات هستند.

هر ساله در بیش از 40000 نفر در کشور یکی از انواع سرطان های زیر را تشخیص داده می شود:

 • مثانه
 • روده بزرگ
 • سرطان مخاط دهانه رحم
 • کلیه
 • سرطان خون
 • کبد
 • ملانوما
 • سرطان رحم
 • لنفوم غیر هوچکین
 • لوزالمعده
 • تیروئید

براساس آمار موسسه ملی سرطان، بیش از 100 نوع سرطان وجود دارد که انواع دیگر کمتر شایع هستند.

پیشرفت سرطان و تقسیم سلولی

پزشکان سرطان را بر اساس دو مورد دسته بندی می کنند:

 • محل قرارگیری آن در بدن
 • بافت هایی که در آن تشکیل می شوند

به عنوان مثال، سارکوم( تومور بدخیم بافت پیوندی) در استخوان ها یا بافت های نرم ایجاد می شود، در حالی که کارسینوم(غده ی سرطانی لایه ی برونی پوست بدن) در سلول هایی به وجود می آید که سطوح داخلی یا خارجی بدن را می پوشانند. کارسینوماهای سلول بازال( سرطان سلول پایه ای) در پوست ایجاد می شوند، ولی آدنوکارسینوماها( رشد بدخیم بافت های غده) می توانند در پستان بروز یابند.

وقتی سلول های سرطانی به سایر قسمت های بدن گسترش می یابند، اصطلاحا به آن ها متاستاز گفته می شود.

لازم به ذکر است یک فرد می تواند همزمان به بیش از یک نوع سرطان مبتلا باشد.

خلاصه و نتیجه گیری

تکامل و پیشرفت روش های تشخیص سرطان، افزایش آگاهی از خطرات استعمال سیگار و کم کردن مصرف دخانیات، در کاهش تعداد بیماران سرطانی و مرگ آن ها در هر سال نقش موثری داشته است.

براساس اعلام انجمن سرطان آمریکا، میزان کلی مرگ و میر ناشی از سرطان بین سال های 1991 و 2015، 26 درصد کاهش یافته است.

آینده فرد مبتلا به سرطان و احتمال زنده ماندن او، به نوع بیماری، شدت و محل آن بستگی خواهد داشت.

سرطان باعث تقسیم غیرقابل کنترل سلول ها شده و از مرگ آن ها جلوگیری می کند.

عوامل ژنتیکی و سبک زندگی، مانند سیگار کشیدن، می تواند در پیشرفت بیماری نقش مهمی داشته باشد. همچنین، موارد مختلفی بر نحوه ارتباط DNA با سلول ها و تقسیم و مرگ آن ها تأثیر گذار است.

پس از سرطان پوست غیر ملانوم، سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان در ایالات متحده است. با این حال، سرطان ریه علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان می باشد.

روش های درمانی شامل شیمی درمانی، پرتودرمانی و جراحی هستند که دائما در حال پیشرفت می باشند. برخی از افراد نیز از گزینه های جدیدتر مانند پیوند سلول های بنیادی و داروی دقیق استفاده می کنند.

میزان تشخیص و مرگ و میر ناشی از سرطان، سالانه در حال کاهش است.

چگونه می توان سرطان را قبل از اینکه باعث ایجاد مشکلات جدی شود، تشخیص داد؟

بعضی از سرطان ها علائم اولیه دارند، اما برخی دیگر نیز تا زمانی که پیشرفت نکنند، علائمی نخواهند داشت. البته بسیاری از این نشانه ها اغلب ارتباطی با سرطان ندارند.

بهترین راه برای شناسایی زودهنگام سرطان، گزارش علائم غیرمعمول به پزشک است تا بتواند شما را دقیق تر راهنمایی کند.

انتهای پیام/1005

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟
آخرین اخبار