دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۳۳۵۵۷
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۷

به گزارش آوای خزر، مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران درباره آخرین خبرها از واردات واکسن از سوی بخش خصوصی گفت:« جلساتی با ستاد کرونا داشتیم که کارها با هماهنگی و مشارکت آن ها انجام شود. اگر مراحل بروکراسی کار سریع تر طی و مجوزها صادر شود ما می توانیم حداکثر ظرف ۱۰ روز تا دو هفته آینده اولین محموله واکسن های خریداری شده از سوی بخش خصوصی را وارد کنیم و بحث تزریق صورت گیرد.»

  • رئیسی: با فروش واکسن مخالفیم | بخش خصوصی واکسن وارد و رایگان تزریق کند

واکسن در تمام جهان رایگان تزریق می شود

ایده واکسن پولی از کجا آمد؟ | اعلام آمادگی ۶۵۰۰ شرکت برای تزریق واکسن بخش خصوصی | واکسن بخش خصوصی در فرودگاه تحویل وزارت بهداشت می شود

او در ادامه گفت:« واکسن در تمام جهان به صورت رایگان تزریق می شود ما فکر کردیم در ایران هم اتاق ها و بخش خصوصی مثل سابق به کمک دولت بیایند و کاری براساس مسئولیت اجتماعی انجام دهند. همان طور که ما با ورود کرونا به کشور در اواخر سال ۱۳۹۸ شاهد بودیم اتاق های سراسر کشور به صورت فعال وارد شدند و چندین میلیارد تومان کمک کردند برای خرید تجهیزات لازم بیمارستان ها مانند ونتیلاتور، گان، ماسک و... در این مرحله هم ما فکر کردیم برای خرید و واردات واکسن وارد شویم و به کمک دولت و مردم بیایم. شرکت های دارویی که مسئولیت واردات دارو را برعهده دارند پذیرفتند که هیچ گونه سودی را از این محل برای خودشان در نظر نگیرند و صرفا واکسن را به قیمت تمام شده عرضه کنند از طرف دیگر مدیران و صاحبان کارخانه ها و واحدهای تولیدی  پذیرفتند که کلیه کارگران و پرسنل شان را به صورت رایگان واکسینه کنند؛ این اقدام بزرگی است و شاید چند هزار میلیارد تومان برای دولت صرفه جویی باشد و با کمال میل هم صاحبان واحدها پذیرفته اند که این کار را طبق مسئولیت اجتماعی، انجام دهند. بنابراین امیدوار هستیم با هماهنگی ستاد وسرعت بخشیدن به صدور مجوزها شاهد باشیم که کارگران واحدهای تولیدی بدون هیچ گونه پرداختی واکسینه شوند.»

خوانساری همچنین گفت: «مطالعاتی که ما از کشورهای مختلف مثل اسپانیا، آلمان و فرانسه داشته ایم نشان می دهد طبق آن چه در پروتکل ها آماده است از سن ۵۰ سال به پایین اولویتی خاصی وجود ندارد برای واکسیناسیون و همه در یک رده قرار می گیرند. همچنین بررسی های ما نشان می دهد در آلمان، فرانسه و ... شرکت های بزرگ قبول کرده اند که نیروهایشان را واکسینه کنند، در واقع این موضوع تناقضی با بحث پروتکل های وزارت بهداشت برای واکسیناسیون نخواهد داشت و این در کارخانه ها و واحدهای تولیدی انجام می شود. از سوی دیگر ما برای اینکه طبق برنامه ریزی ها و پروتکل های کار واکسیناسیون در واحدهای تولیدی انجام شود، نامه ای به آقای روحانی نوشتم و در خواست کردم که اولویت بندی ها و پروتکل ها در بحث تولید هم گذاشته شود و با ستاد کرونا هماهنگی ها صورت گیرد.»

  • پنجره طلایی واردات واکسن کرونا از دست رفت | تا پایان سال باید ۱۲۰ میلیون دوز واکسن تزریق شود

وزارت بهداشت آذرماه فراخوان نداده بود

ایده واکسن پولی از کجا آمد؟ | اعلام آمادگی ۶۵۰۰ شرکت برای تزریق واکسن بخش خصوصی | واکسن بخش خصوصی در فرودگاه تحویل وزارت بهداشت می شود

ناصر ریاحی عضو هیات رئیسه اتاق تهران و رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو که در هفته های گذشته جزییات خرید واکسن کرونا را از سوی بخش خصوصی دنبال کرده است، گفت:« یک نکته اشتباهی مطرح می شود که سازمان غذا و دارو از آذر ماه فراخوان برای واردات دارو از سوی بخش خصوصی داده است در حالی که این سازمان فراخوانی نداده بود بلکه آن اول شرکت هایی که نمایندگی انحصاری تولیدکنندگان واکسن خارجی در ایران  هستند (که سه شرکت هم بیشتر نیستند) مراجعه و اعلام آمادگی کردند و سازمان غذا و دارو هم پذیرفت، منتها بعد که بحث این پیش آمد که خود دولت ها واکسن خریداری کنند، توجه به آن شرکت ها کمتر شد و از طرف دیگر هم مطرح می شد که تولید داخل بهمن و اسفند آماده می شود. تا اینکه ۲۷، ۲۸ اسفند بود که وزارت بهداشت یک اطلاعیه ای صادر و به شرکت های خصوصی اعلام کرد اگر مایل هستند می توانند واکسن وارد کنند ولی منظور آن نامه این بود که واکسن را وارد کنند و در گمرک تحویل خود دولت بدهند. علاوه بر این فکر می کنم همین سه هفته پیش بود که نهاد ریاست جمهوری و خود آقای رئیس جمهور اعلام کردند بخش خصوصی بیاید با ارز نیمایی واکسن وارد کند و در بیمارستان های خصوصی به کسانی که تعجیل دارند برای واکسینه شدن به نرخ آزاد با هزینه خودشان بفروشد و در این بین هم شایعه شده بود که عده ای برای واکسن زدن به خارج از کشور می روند و ارز صرف می کنند و...»

  • واکسن کرونا سیاسی شده است | پایان خرداد زمان طلایی بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا

طرح تزریق واکسن به کارگران خط تولید از کجا آمد؟

او در ادامه گفت:« طراحی ایده اینکه ما واکسن بیاوریم و به کارگران خط تولید تزریق کنیم در واقع توسط مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران ارائه شد. ما جلساتی با ستاد کرونای تهران و سازمان غذا و دارو داشته ایم و مقرر این شد که واکسن از سوی شرکت های بخش خصوصی وارد بشود و در همان فرودگاه تحویل مسئولان وزارت بهداشت بشود چون حقیقت این است که هیچ شرکتی در ایران زیر ساخت و امکانات نگهداری و حمل و از همه مهم تر تزریق آن را ندارد و حتی قرار شد پروتکل اولویت چگونگی تزریق واکسن داخل واحدهای تولیدی هم توسط ستاد کرونا و دانشگاه شهید بهشتی تنظیم شود. الان ما حدود ۶۵۰۰ شرکت با فراخوانی که اتاق داده است برای تزریق واکسن در واحدهایشان اعلام آمادگی کرده اند و همین طور هم البته پیشنهادهای جدید در حال رسیدن است. ما باید لیست این شرکت ها را بدهیم تا براساس اینکه کدام مشاغل بیشتر با معیشت مردم و زندگی روزمره آن ها گره خورده اولویت بندی کنند تا همه صنایع و شرکت ها پوشش داده شود.»

رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو در ادامه گفت: «در نهایت باید بگم که در واقع شرکت های بخش خصوصی برای واردات واکسن سه هفته است که اقدام کرده اند یا حداکثر چهار هفته؛ اما اینکه شرکت های بخش خصوصی از کجا می خواهند واکسن تهیه کنند، این ها از عمده فروش ها واکسن خریداری می کنند، عمده فروش ها از کجا می آورند؟ نکته خیلی جالب و فرصت طلایی که الان وجود دارد این است؛ در تمام کشورها متوجه شده اند واکسیاسیون را نمی توانند به این سرعتی که پیش بینی می کردند انجام بدهند، الان اگر توجه کنید به جز انگلستان، آمریکا، امارات و دو سه کشور دیگر هیچ کشوری نتوانسته است هنوز بالای ۲۰ درصد جمعیت کشورش را واکسینه کند حتی کشوری مثل آلمان که زیرساخت های پیشرفته ای دارد و علت آن یکی مسئله نگهداری واکسن هست که انبارهای بسیار ویژه ای می خواهد و حتی ۱۰ دقیقه تغییرات دمایی زیر استادارد می تواند واکسن را غیرقابل مصرف کند. توجه داشته باشید که واکسن هایی که الان در بازار وجود دارد بعضی هایشان ۶ ماه و بعضی هایشان هم ۷ ماه تاریخ مصرف بیشتر ندارند، بنابراین باید سریع مصرف شوند؛ از طرف دیگر کشورها بعضی هایشان به اندازه دو برابر نیازشان پیش خرید کرده اند و باید طبق زمان بندی توافق شده به آن ها تحویل شود ولی در واقع در این زمان نمی توانند به دلیل نداشتن امکانات نگهداری و توزیع و واکسیناسیون تحویل بگیرند و حتی زیرساخت نگهداری را هم داشته باشند تاریخ مصرف آن برای تزریق می گذرد؛ این اتفاق باعث می شود که این کشورهایی که خرید بیشتر داشته اند، واکسن های مازاد خود را حواله بدهند به شرکت های عمده فروش دارو در جهان و این شرکت ها هم اقدام به فروش می کنند. البته این فرصت هم همیشگی نیست وقتی ما می گوییم ۶ میلیون دوز می توانیم وارد کنیم به این معنی نیست که این مقدار واکسن را یکباره وارد می کنیم چون ما امکان نگهداری این حجم را در کشور داریم ولی این ۶ میلیون می تواند ظرف ۶ ماه وارد کشور شود. ما امکان واردات سه واکسن سینوفارم چین، آسترازنیکا و اسپوتنیک وی را به کشور داریم که مورد تایید وزارت بهدشت است.»

او در ادامه گفت:« ما برای واردات واکسن اولین چیزی که لازم داریم نامه ای است که وزارت بهداشت به آن شرکت اجازه می دهد برای خرید واکسن مذاکره و خریداری کند و متعهد می شود که یا مباشرت کند در تحویل و تزریق واکسن یا نظارت دقیق داشته باشد و در غیر این صورت به ما نمی فروشند. بعد از این ما باید پروفورم ها بگیریم و ثبت سفارش کنیم و... مشکلی که اول پیش آمد این بود که صدور همین نامه ها بیش از یک هفته طول کشید. طبق تجربه شخصی می گویم اولین پروفورم ها که ما دادیم بعد از یک هفته کارهایش از سوی سازمان غذا و دارو انجام شد و بعد هم با پست برای ما فرستادند؛ نهایتا کار به این روش عملی نیست چون پروفورم های ما که یک هفته بعد تایید شد، خودشان بیش از پنج روز اعتبار نداشتند و در نظر داشته باشید که عمده فروش مشتری های زیادی دارد و پروفورم ها با این شرایط پذیرفتنی نیست، البته با جلساتی که داشتیم، قرار است این مشکل حل شود و روند کار تسریع شود.»

انتهای پیام/1005

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟