دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۳۳۶۰۹
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۷
معاون وزیر بهداشت:
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۱۷ هزار و ۵۶۷ ماما در بیمارستانهای کشور مشغول خدمت هستند، ۳۰ درصد آنها در بیمارستانهای کرونا فعالیت می‌کنند و از این تعداد ۳۱۰۰ نفر به کرونا مبتلا شدند و ۱۸ نفر بر اثر کووید۱۹ جان باختند.

به گزارش آوای خزر،  قاسم جان بابایی روز چهارشنبه به مناسبت فرارسیدن ۵ آوریل برابر با ۱۵ اردیبهشت روز جهانی ماما افزود: امروز که جهان در حال مبارزه با پاندمی کووید ۱۹ است و کادر درمانی در خط اول این مبارزه قرار دارند، جامعه مامایی کشور نیز به مناسبت وظیفه خطیر خود که حفظ سلامت مادران و نوزادان کشور است جلوه های باشکوهی از ایثار و از خود گذشتگی به نمایش گذاشتند.


وی گفت: پانزدهم اردیبهشت مصادف با پنجم ماه می، از سوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین‌المللی مامایی (ICM)، روز جهانی مامایی نام گرفته و فرصت مغتنمی برای گرامیداشت و یادآوری جایگاه مامایی در نظام سلامت و قدردانی از خدمات و زحمات این قشر صبور است.
جان بابایی افزود: ارتقا و حفظ سلامت مردم، پاسخگویی به انتظارات آنها و حفاظت مالی در برابر هزینه های نامطلوب، از اهداف اساسی نظام سلامت به شمار می رود. بهبود کیفیت خدمات بهداشتی درمانی و افزایش دسترسی به این خدمات، متضمن ارتقای سلامت مردم است.


وی ادامه داد: ماماها با توجه به توانمندی ها و مهارت هایی که در حین تحصیل کسب می کنند، قادر به ارائه خدمات ادغام یافته برای همه گروه های سنی هستند و از این جهت بنا به اذعان سازمان بهداشت جهانی در کاهش مرگ و میر و ارتقای شاخص های سلامت مادران و نوزادان و کودکان و بهبود ۵۲ شاخص حیاتی نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.


جان بابایی با اشاره به شعار امسال روز جهانی مامایی، افزود: شعار امسال روز جهانی مامایی تعیین شده از سوی کنفدراسیون بین المللی مامایی (ICM) عبارت از «سرمایه گذاری بر روی ماماها، بهبود کیفیت شاخص ها» است که بر همین موضوع تاکید دارد.
معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: از جمله خدمات قابل ارائه توسط ماماها می توان به غربالگری های دوران بارداری، غربالگری های سرطان های شایع زنان، مراقبت های پیش از بارداری، دوران بارداری و زایمان و پس از زایمان، مراقبت از مادران پرخطر، مراقبت نوزاد، شیردهی ساعت اول نوزاد و نقش فعال آنان در استقرار اقدامات ده گانه بیمارستان های دوست دار کودک و بیمارستان های دوستدار مادر اشاره کرد.


وی گفت: امروز که جهان در حال مبارزه با پاندمی کووید ۱۹ است و کادر درمانی در خط اول این مبارزه قرار دارند، جامعه مامایی کشور نیز به مناسبت وظیفه خطیر خود که حفظ سلامت مادران و نوزادان کشور است جلوه های باشکوهی از ایثار و از خود گذشتگی به نمایش گذاشتند که در همین جا همت والای ماماهای گرانقدر را ارج می ‌نهم و بر خود لازم می ‌دانم از تلاش های ارزشمند آنها که همسو با اهداف نظام سلامت بوده تقدیر کنم و به خانواده‌های گرامی و عزیزی که در پاندمی کووید ۱۹ عزیزان خود را که ماما بودند از دست دادند، تسلیت عرض کنم و برای آن درگذشتگان فداکار و ایثارگر از خداوند متعال طلب علوّ درجات کنم.


۵۲۷۰ ماما در خدمت بیماران کرونا
جان بابایی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به خدمات ماماها از ابتدای شیوع بحران کووید ۱۹ در کنار دیگر کادر درمان، عنوان کرد: در بیمارستان های کشور ۱۷هزار و ۵۶۷ ماما مشغول به خدمت هستند که در دوران شیوع کرونا ۵۲۷۰ نفر ( ۳۰ درصد ) در بیمارستان های ریفرال کرونا ارائه خدمت کرده اند.
وی افزود: از ابتدای شروع پاندمی تا پایان سال ۹۹ از مجموع ۵۷۳ هزار و ۲۸۵ زایمان طبیعی انجام شده، حدود ۳۷۰ هزار زایمان طبیعی در مراکز ریفرال و غیر ریفرال کرونا توسط ماماها انجام شده و حدود ۲۶ هزار مادر باردار مشکوک به کرونا در سال ۹۹ به بیمارستان ها مراجعه کرده اند.


جان بابایی ادامه داد: حدود ۱۵ هزار مادر مبتلا به کرونا در سال ۹۹ برای زایمان یا دریافت مراقبت در حین بارداری در مراکز ریفرال و غیر ریفرال کرونا بستری شد. از این تعداد، حدود سه هزار ن


وی با بیان اینکه تعداد مادران باردار یا زایمان کرده بستری در بخش های مراقبت های ویژه یا تنفسی ۲۴۰۰ نفر بوده است، خاطرنشان کرد: همکاران مامای حوزه درمان، به دلیل تعطیلی مطب ها و مراکز مشاوره مامایی در ارائه مشاوره و ویزیت ها در زمینه شکایت های شایع زنان، مشکلات دوران بارداری و مشکلات شیردهی در دوران کرونا نیز مشارکت داشته اند.
جان بابایی آمار ماماهای مبتلا به کووید ۱۹ از ابتدای پاندمی تاکنون را قریب به ۳۱۰۰ نفر عنوان کرده و گفت: تاکنون ۱۸ ماما در این پاندمی به شهدای سلامت پیوسته اند.


معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه اظهار کرد: از دیگر اقداماتی که در راستای ارتقای سلامت مادران و نوزادان انجام شده، اجرای برنامه ترویج زایمان طبیعی به عنوان یکی از برنامه های طرح تحول نظام سلامت است که در سراسر کشور به اجرا درآمد.


بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار زایمان رایگان از سال ۹۳
وی به اهم اقدامات انجام شده در برنامه ترویج زایمان طبیعی اشاره و عنوان کرد: تدوین سند سیاست ترویج زایمان طبیعی با محوریت تکریم مادر باردار، انجام سه میلیون و ۳۲۳ هزار و ۱۹۶ زایمان طبیعی رایگان در مراکز دولتی از اردیبهشت ۹۳ تا پایان سال ۹۹ با رویکرد افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت و بهبود شاخص های عدالت در سلامت، راه اندازی و تجهیز ۱۸۰۰ واحد LDR ( اتاق زایمان تک نفره ) در مراکز درمانی دولتی به ویژه در مناطق محروم و کمتر برخوردار با رویکرد افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت با کیفیت از دیگر اقدامات انجام شده است.


جان بابایی افزود: افزایش رضایتمندی گیرندگان خدمت، شرکت یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر در کلاس های های مجازی رایگان آمادگی برای زایمان ویژه مادران باردار با رویکرد افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت با کیفیت و اجرای برنامه ارتقای کیفیت خدمات زایمان طبیعی از سال ۹۹ به منظور ارتقای ایمنی زایمان طبیعی در کلیه مراکز، از جمله برنامه ترویج زایمان طبیعی انجام شده است./وبدا

انتهای پیام/1005

انتهای پیام/1005

برچسب ها: ماما ، کرونا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها