آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۳۵۳۷
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۹
استاندار مازندران در جمع هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس اعلام کرد
استاندار مازندران از اینکه خسارت‌های بخش کشاورزی این استان با سایر استان‌ها برابر دیده شود، آن را يك خطاي استراتژيك دانست و با اشاره به از بین رفتن بخش زیادی از زمینهای کشاورزی مازندران خواستار اختصاص اعتبار به طرح کنترل سیلاب شد.
یک خطای استراتژیک و طرح کنترل سیلاب بدون اعتبار

به گزارش آوای خزر از شهرستان ساری، نشست اعضای ستاد مدیریت بحران مازندران صبح امروز با هدف بررسی خسارات ناشی از سیلاب اخیر به حوزه کشاورزی و زیربخشهای آن و راهکارهای پرداخت به‌موقع خسارت آسیب‌دیدگان با حضور برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌ویژه رئیس، اعضای هيات رئيسه کمیسیون کشاورزی مجلس و معاون باغباني وزارت جهاد كشاورزي برگزار و در پایان نیز از مناطق سیل‌زده که بیشترین خسارت کشاورزی بر آنها وارد شد، بازدید کردند.

استاندار مازندران در این نشست ابتدا از وحدت و هم افزايي در کشور گفت که از ارکان نظام گرفته تا مردم در لحظه وقوع بحران همه پاي كار آمدند و موجبات تسهيل امور و دلگرمي آسيب ديدگان را فراهم آوردند.

احمد حسین‌زادگان با بیان اینکه كانون‌هاي بحراني داراي اولويت و ميزان بالاي خسارات وارده به استان در دو سيلاب اخير به اندازه كافي مورد توجه قرار نگرفته است بر این موضوع تاکید دارد که مازندران سهم بالايي در تامين امنيت و سلامت غذايي كشور داشته و معمولا در حوادث طبيعي، ميزان خسارات وارده به بخش كشاورزي آن بيشتر است.

* خطای استراتژیک

وی با اشاره به میزان آسيبی که به خاك و محصولات كشاورزي و زيربخش هاي آن در سيلاب اخير مازندران وارد شده است عنوان می‎دارد که برابر ديدن خسارات حوزه كشاورزي مازندران با ديگر استان‌ها يك خطاي استراتژيك است و بايد به این خسارت‌ها به اندازه سهم استان در تامين غذاي كشور نگريست.

نماینده عالی دولت در مازندران تاکید می کند که ارزش خاک زمین های کشاورزی استان قابل مقایسه با دیگر مناطق کشور نیست و با توجه به حجم بالای خسارت سیلاب به بخش های مختلف کشاورزی، اگر به صورت ویژه به جبران خسارت و زیر ساخت های کشاورزی توجه نشود، امنیت غذایی کشور تحت تاثیر قرار می گیرد.

حسین‌زادگان با اعلام اینکه سیلاب به 91 هزار هکتار از زمین‌های حاصلخیز مازندران خسارت جدی وارد کرده است، از زمان‌بر بودن بازگشت این زمینها به شکل نخست به دلیل وجود گل و لای شدید و تخریب بستر خاک، گفت.

وی از خسارت 590 میلیارد تومانی سیل به بخش کشاورزی مازندران خبر داد که 72 هزار هكتار اراضي زراعي و 18 هزار هكتار از باغات استان و همچنین 52 مزرعه پرورش ماهی، 3 هزار دام سبك و سنگين و 7 هزار كلوني زنبور استان در سیل از بین رفت.

اختصاص رديف اعتباري براي اجراي طرح جامع كنترل سيلاب مازندران از مواردی بود که استاندار مازندران خواستار اجرای آن شد و تصریح می‌کند که این طرح تهيه و به‌روز شده است اما به دليل عدم وجود اعتبار اجرا نشده است.


انتهای پیام/ 1354
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر