دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۴۹۰۸۳
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۹
در یک مطالعه ۲۰ ساله، ۱۰ آفت‌کش از ۲۹ آفت‌کش بررسی‌شده با سرطان تیروئید مرتبط بودند.

به گزارش آوای خزر، به نقل از ساینس دیلی، علاوه بر این، خطر ابتلاء به سرطان تیروئید متناسب با تعداد کل آفت کش‌هایی که افراد در طول ۲۰ سال در معرض آن قرار داشتند، افزایش یافت. در همه مدل‌ها، آفت کش «پاراکوات دی کلراید» با سرطان تیروئید مرتبط بود.

این مطالعه از این فرضیه حمایت می‌کند که قرار گرفتن در معرض آفت کش‌های خانگی ناشی از استفاده کشاورزی با افزایش خطر ابتلاء به سرطان تیروئید مرتبط است.

بروز سرطان تیروئید طی ۳۰ سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است. برخی از کارشناسان این افزایش را به روش‌های تشخیص بهتر نسبت می‌دهند، اما گزارش‌های دیگر نشان می‌دهند که عوامل خطرزای محیطی، ژنتیکی و سبک زندگی نیز ممکن است روند صعودی را توضیح دهند.

مطالعات قبلی خطرات بیشتری را برای افرادی که در صنایع چرم، چوب و کاغذ کار می‌کنند و همچنین افرادی که در معرض حلال‌های محیطی، بازدارنده‌های شعله و آفت‌کش‌ها هستند، نشان می‌دهد.

برخی آفت کش‌ها جهش زا هستند یا نشان داده شده است که باعث رشد تومور و ناهنجاری‌های کروموزومی در شرایط آزمایشگاهی می‌شوند. اینها شامل گلایفوسیت- ماده فعال در علف‌کش‌های پرمصرف- و ۱۹ آفت‌کش دیگر است که در شرایط آزمایشگاهی باعث آسیب سلول‌های DNA می‌شوند. آفت کش‌ها همچنین می‌توانند تولید هورمون تیروئید را تغییر دهند که با خطر سرطان تیروئید مرتبط است.

این مطالعه ارتباط بین قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها، از جمله ۱۹ آفت‌کش را که مشخص شد باعث آسیب سلول‌های DNA می‌شوند و خطر سرطان تیروئید را بررسی می‌کند. محققان این فرضیه را مطرح کردند که قرار گرفتن در معرض آفت کش‌ها ممکن است یک حلقه گمشده باشد که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

نویسندگان یک مطالعه موردی را با استفاده از موارد سرطان تیروئید از ثبت سرطان کالیفرنیا (۱۹۹۹-۲۰۱۲) انجام دادند. نمونه مورد مطالعه شامل ۲۰۶۷ مورد سرطان تیروئید و ۱۰۰۳ شرکت کننده کنترل بود.

دکتر «آویتال هراری»، نویسنده مسئول و محقق اصلی این مطالعه از دانشگاه کالیفرنیا، گفت: «بروز سرطان تیروئید در طول چند دهه اخیر به طور تصاعدی در حال افزایش بوده است. علاوه بر این، خطر ابتلاء به سرطان‌های پیشرفته تیروئید، که می‌تواند خطر مرگ و میر و عود سرطان را افزایش دهد، در ایالت کالیفرنیا در مقایسه با سایر ایالت‌ها بیشتر است. بنابراین، توضیح عوامل خطر برای ابتلاء به سرطان تیروئید ضروری است.»

او افزود: «تحقیق ما چندین ارتباط جدید بین قرار گرفتن در معرض آفت کش‌ها و افزایش خطر ابتلاء به سرطان تیروئید را نشان می‌دهد. به طور خاص، قرار گرفتن در معرض آفت کش پاراکوات به طور مثبت با خطر سرطان تیروئید مرتبط است.»

وی تاکید کرد: «مطالعه ما مستلزم تحقیقات بیشتر برای تأیید این یافته‌ها و ارزیابی بهتر مکانیسم‌های عمل واقعی است.»

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار