دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۵۲۲۵۱
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۸
مدیرکل محیط زیست مازندران خبرداد

خداحافظی"امید" و"رویا" از تالاب آرزوها!

خداحافظی
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران از پایان زمستانگذرانی "امید" و "رویا" در تالاب بین‌المللی فریدونکنار خبرداد و گفت: درنای امید پس از ۱۳۰ روز و درنای رویا پس از ۳۴ روز، تالاب را به مقصد سیبری ترک کردند.
آوای خزرآزاده بابانژاد: "رویا" درنای ماده که در راستای حفظ مسیر پروازی در گله غربی درنا‌های سیبری از ۶ بهمن امسال توسط مرکز تکثیر و نگهداری درنا در بلژیک از طریق قطر وارد ایران و سپس تالاب بین‌المللی فریدونکنار شده بود، امروز پس از ۳۴ روز زمستان‌گذارنی، به اتفاق "امید" برای بازگشت در فصلی دیگر، با تالاب فریدونکنار خداحافظی کرد.

در این زمینه عطااله کاویان مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران به خبرنگار ما می‌گوید: صبح امروز یکشنبه چهاردهم اسفندماه، درنا‌های امید و رویا به اتفاق هم و به صورت مشترک تالاب بین‌المللی فریدونکنار را به قصد مهاجرت به سمت سیبری ترک کردند.

او با یادآوری اینکه درنای امید در ۵ آبان ماه امسال وارد تالاب فریدونکنار شده بود، افزود: این پرنده، امروز ۱۴ اسفند یعنی پس از ۱۳۰ روز زمستان‌گذرانی تالاب را ترک کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران اظهار داشت که درنای امید سال گذشته در ۷ آبان‌ماه وارد تالاب شد و ۱۷ اسفندماه معادل ۱۳۱ روز در تالاب فریدونکنار زمستان‌گذرانی کرده بود.

کاویان این را هم گفت که درنای رویا در ۶ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ به تالاب فریدونکنار انتقال یافت و پس از ۵ روز اقامت در سازه موقت، در ۱۱ بهمن‌ماه رهاسازی شد.

او بیان کرد: "رویا" در این مدت کاملاً به صورت هماهنگ و مشترک با درنای امید بود و هدف سازمان حفاظت محیط زیست و تمام تلاش‌های همکارانمان در اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران نیز این بوده که پروژه انتقال رویا را به گونه‌ای مدیریت کنیم که از ورود تا نگهداری و ایجاد شرایط مناسب برای زمستان‌گذرانی برای او مهیا شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: هدف نهایی این بود که مهاجرت آن‌ها به صورت مشترک اتفاق بیفتد، لذا از این بابت شکرگزار هستیم و امیدواریم بازگشت مجدد آن‌ها را نیز شاهد باشیم تا این رویداد مهم محیط زیستی موفقیت مضاعفی داشته باشد.
 
این مسوول بیان کرد: پایش‌های انجام‌شده توسط محیط‌بانان نشان می‌دهد که مسیرهای پروازی رویا در مجموعه تالاب فریدونکنار، ازباران، سرخرود و شهر محمودآباد بوده است.

کاویان با اعلام اینکه گشت و پایش‌ها در طول مسیر پروازی این دو پرنده ادامه دارد، از هماهنگی با محیط زیست در استان‌های گیلان و اردبیل و سپس با کشورهای آذربایجان، قزاقستان و روسیه از طریق ارتباطات بین‌المللی برای رصد این دو همسفر خبرداد.

او با قدردانی از مردم مازندران در میزبانی از رویا و امید، اظهار داشت: به این جهت که رویا یک گونه پرورشی بوده و ممکن است در طول مسیر پروازی به اتفاق امید در مناطق تالابی توقف داشته باشد لذا از نزدیک شدن به این پرنده‌ها به قصد عکسبرداری، شکار و یا تیراندازی خودداری شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران بیان کرد: هرگونه حرکتی که برخلاف قواعد محیط زیستی در رابطه با درناهای سیبری در توقفگاه‌های احتمالی دیده شد، مردم عزیز بلافاصله به نزدیکترین اداره یا واحد محیط‌بانی شهرستان اطلاع‌رسانی کنند تا در تکمیل پرونده با توجه به اینکه برنامه مدونی داریم، اقدامات لازم صورت بگیرد.

به گزارش آوای خزر، انتقال یک فرد درنا از بلژیک به تالاب بین‌المللی میانکاله، از پروژه‌های منحصر به‌فرد محیط زیستی به‌شمار می‌رود و زمستان‌گذرانی رویا در کنار امید، و در ادامه پرواز آنها به سمت سیبری نشان از موفقیت بالای این برنامه مدون در حفاظت از مسیر پروازی درناها در گله غربی دارد.

انتهای پیام/۱۰۰۱/

خبرنگار: آزاده بابانژاد
نظرات شما