دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۵۲۶۴۷
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۱
دانستنی‌های ترافیکی:
موتورسواری بدون گواهینامه و بیمه
با توجه به سهم ۳۵ درصدی مونورسواران در تصادفات، استفاده نکردن از بیمه نامه و گواهینامه رانندگی دو موضوع بسیار حیاتی و قانونی در این حوزه به شمار می‌رود.
 آوای خزر- مرتضی ابراهیمی: بی نظمی در شهر و گریز از قانون شهر‌هایی پر از هیاهو، صدا‌هایی بلند و گوشخراش و آوا‌هایی که همیشه ذهن را پر از آشوب می‌کند، گویی صدای ویراژ موتورسیکلت‌ها پژواک‌هایی است که باید همیشه شنیده شود، صدایی که همه را کلافه، شهر را بی نظم و از طرفی گریز از قانون از سوی موتورسواران را با خود یدک می‌کشد.
 
عبور از چراغ قرمز، گذر از خیابان یک طرفه، ویراژ در پیاده رو، حضور پرسرعت در بزرگراه‌ها و هر نوع بی قانونی که در شهر‌ها مشاهده می‌شود، یک طرف آن به موتورسیکلت سواران برمیگردد.
 
خیابان‌های شلوغ شهر‌ها زمانی برای فکر کردن به عابران پیاده و خودرو‌ها نمی‌دهد، اما دقیقا وقتی که غرق در افکار خود برای گذشتن از چراغ سبز هستیم به یکباره موتورسیکلتی با سرعتی همچون باد چنان از کنار عابران عبور می‌کند که چند ثانیه فرد را دچار شوک می‌کند.
 
از هر نوع بی قانونی که از موتورسیکلت‌ها بگوییم مهمترین آن‌ها استفاده نکردن از بیمه نامه و گواهینامه رانندگی است.
دو موضوع بسیار حیاتی و قانونی که شاید بخشی از آن به جان خود موتورسواران هم بستگی دارد، زیرا براساس آمار‌های موجود حدود ۳۵ درصد از تصادفات فوتی سهم موتورسواران است.
 
رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی به عنوان یکی از ضروریات زندگی همه مردم به ویژه موتورسواران، رانندگان خودرو و عابران پیاده است، اما زمانی که این قوانین از سوی افراد مختلف نادیده گرفته شود به نوعی آشوب شهر را فرا خواهد گرفت و زندگی برای همه سخت‌تر می‌شود، زیرا با افزایش آمار تصادفات، مرگ و میر و مجروحیت، شادی از خانه‌ها پر خواهد کشید.
 
داشتن گواهینامه به عنوان یک اصل مهم در راستای رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی به شمار می‌رود،اما برخی از رانندگان و موتورسواران تمایلی به داشتن گواهینامه و بیمه نامه ندارند این در حالی است که خطراتی که پس از هر نوع حادثه‌ای برای این افراد رخ خواهد داد، تاوان آن بسیار سنگین‌تر از اقدام برای داشتن مدارک است.
 
وجود حدود ۱۲ میلیون موتورسیکلت در کشور نشان می‌دهد که بسیاری از این موتورسواران برای امرار معاش و تامین معیشت خود به خرید موتورسیکلت اقدام می‌کنند، اما به دلیل عدم رعایت قانون از سوی برخی افراد موتورسوار، اکنون همه این قشر از دید مردم قانون گریز هستند.
 
هم چنین از آنجا که موتورسیکلت به عنوان یک وسیله سبک و تندرو و حتی وسیله‌ای برای کسب درآمد بسیار مورد استقبال جوانان قرار دارد، استفاده از آن در جامعه روند افزایشی دارد و برخی از جوانان برای تفریح و سرگرمی تمایل به خرید آن دارند.
 
براساس آمار‌های موجود به طور میانگین بیش از ۳۵ درصد حوادث و تصادفات فوتی مربوط به موتورسواران می‌باشد که باید با قانونمند کردن موتورسواران و اقدامات فرهنگی مناسب، راهکار‌هایی برای کاهش تصادفات این قشر از کاربران ترافیک ارائه داد.
 
سروان مرتضی ابراهیمی کارشناس عالی تصادفات و امور فنی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با احداث پالایشگاه در میانکاله موافقید؟
موافقم
مخالفم
آخرین اخبار