دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۵۴۴۱۷
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۱
آوای خزر منتشر کرد؛

جلیلی و پزشکیان در مناظره آخر چه گفتند؟

جلیلی و پزشکیان در مناظره آخر چه گفتند؟
مناظره جلیلی و پزشکیان در دومین و آخرین مناظره تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری دوره چهاردهم سه‌شنبه شب برگزار و دو نامزد انتخاباتی توانستند حرف‌هایی را عنوان کنند در تصمیم‌گیری بهتر مردم به آنها کمک کند.

فرزانه حسنی _ تهران _ آوای خزر: «مسعود پزشکیان» و «سعید جلیلی» نامزد‌های دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شب گذشته در دومین مناظره تلویزیونی شرکت کردند.

پزشکیان در پاسخ به اولین سوال برنامه مبنی بر اینکه مشاور سیاسی شما گفت قانون اقدام راهبردی مجلس مانع از بازگشت آمریکا به برجام شد، علت مخالفت شما با این قانون چه است؟ اظهار کرد: در ابتدا بگویم دیشب مثل اینکه تداعی شده که من به بزرگواری مانند سردار سلیمانی توهینی کرده ام لذا باید بگویم این بزرگوار خار چشم دشمنان و الگوی جوانان ما بوده است، ایشان در داخل و خارج قهرمان ظلم ستیز و یار و یاور همه افراد چه با حجاب و چه بی‌حجاب و چه دیندار و چه بی دین بود.

وی افزود: ما از اول گفتیم چارچوب قانون و سیاست‌های رهبری را طی می‌کنیم، تنها نگاه ما قانون است، اما یکی از بحث‌های قانون آن است که آمریکا باید تعهدات خود را کامل انجام دهد تا ما هم آن را عملی کنیم فلذا باید درباره آن با کمیسیون‌ها و مسئولان صحبت کنیم تا به یک زبان و نگاه مشترک برسیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: اینکه آن‌ها به تعهدات عمل نکنند و ما عمل کنیم بحث نیست، اینکه ما تنها با یک گزینه وارد جریان شویم غلط است، ما باید با گزینه‌های مختلف عزت، حکمت و مصلحت قدرت خود را در مقابل آنها اجرایی کنیم ولو اینکه سیاستی می‌تواند موفق باشد که گزینه‌های مختلفی داشته باشد.

وی تصریح کرد: موضوع آن است که می‌خواهیم مشکلاتمان را با دنیا حل کنیم، اگر می‌خواهیم کار کارشناسی کنیم باید دید چه راه‌هایی داریم آیا در مصلحت کشور ما هست که در تحریم‌ها بمانیم.  

پزشکیان در ادامه عنوان کرد: هیچ حاکمیتی در قفس شکوفا نشده و ما برای شکوفا شدن باید در اول با همسایگان و بعد از آن با دنیا همکاری کنیم و لازمه آن استفاده از راه‌های مختلف و استفاده از همه ظرفیت‌ها است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه اظهار کرد: البته ما گفتگو می‌کنیم و هیچوقت نمی‌توانیم بگوییم که همه تحریم‌ها لغو می‌شود، نگاه باید درست شود آیا می‌خواهیم مشکلات را حل کنیم، باید در این زمینه از کارشناسان استفاده کنیم تا از بن بست در بیاییم اگر می‌خواهیم مشکلات را حل کنیم.

جلیلی نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آقای ظریف گفته که شما نقش اصلی در تحریم‌ها دارید، شما برای رفع تحریم‌ها چه انجام می‌دهید و آیا می‌توانید به لغو تحریم‌ها کمک کنید؟ جلیلی در جواب گفت: آقای پزشکیان متاسفم. شما ایران را قفس می‌نامید، کشوری که این همه فرصت دارد و تعاملاتی را با دنیا دارد چرا می‌گویید قفس تحریمی که شما می‌گویید یک راهی را می‌دانید و می‌روید و جواب نمی‌دهید و یک امتیاز می‌دهید و هیچ چیزی نمی‌گیرید.

وی افزود: شما هیچ راه حل برای تحریم ندارید و تنها راه حل آن است که همه چیز را بدهید و هیچ چیز را نگیرید.

جلیلی و پزشکیان در مناظره آخر چه گفتند؟
نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: من بار‌ها راه حل دادم، اما شما هیچ گاه هیچی نگفتید، ما امروز برنامه جدی داریم برای رشد اقتصاد کشور، روابط را نباید با چند کشور بگذاریم، شما چرا یک بار برنامه درباره رشد و مقابله نمی‌گویید، این بار شما هستید که باید جواب بدهید من معتقد به بن بست نیستم.

وی تصریح کرد: ما در همین تحریمی که شما می‌گویید این همه افزایش صادرات نفت داشتیم، آقای پزشکیان آمار غلط می‌دهید، مثلا روند رشد نقدینگی را در دولت رئیسی غلط گفتید، دولت روحانی را با دولت رئیسی اشتباه گرفتید.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: شما کارشناسی را بلد نیستید و می‌گویید با کارشناسان بعدا صحبت می‌کنم، می‌گویید بروم با مجلس صحبت کنم تا قانون را عوض کند که این غلط است و شما باید با آن چانه زنی کنید، ما نباید به ملت فشار بیاوریم، آمریکا است که باید وظیفه خود را در برابر تعهدات انجام دهد، شما چه امتیاز دیگری می‌خواهید به آن‌ها بدهید.  

وی افزود: این همه امتیاز دادید این را به مردم بگویید، چه چیزی را می‌خواهید بیان کنید، صحبت از صداقت کنید، ۸ سال دولت خاتمی و ۸ سال دولت روحانی و همیشه طلبکارید، شما‌ها چه کار‌هایی کردید؟ چرا از مردم طلبکارید.

جلیلی در ادامه عنوان کرد: یک طرف شمایید و یک طرف شهید رئیسی، زمان شما به راحتی در روز ۷۰۰ نفر می‌مردند و شما‌ها چه کردید، آقای پزشکیان دنیا مگر تنها سه کشور است، چرا به کشور ما می‌گویید قفس! روحانی در ۸ سال یک بار آفریقا نرفت و شهید رئیسی با سفرهایش چه گشایش‌هایی داشت.

پزشکیان در ادامه مناظره اظهار کرد: روند پولی که به جامعه آمده با درصد رشد فرق دارد، آن چیزی که من دیشب نشان دادم درست بود، اینکه ما چه قدر پول مملکت را اضافه کردیم آمارش معلوم است و زندگی مردم هم معلوم است.

وی افزود: مردم آیا می‌توانید بروید با این پول، گوشت و خانه بخرید؟ چرا یک کشاورز نمی‌تواند زندگی کند، چرا بازنشستگان را کتک زدید و به آن‌ها نرسیدید! مگر نگفتید سالی یک میلیون مسکن درست می‌کنید. تنها ۹۰۰ هزار ساختید، تورم ۳ سال بالای ۴۰ درصد است و مردم را اذیت کردید.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: مردم زمان آقای خاتمی آیا زندگی تان راحت‌تر نبود؟ دیروز از او سوال کردم که آیا دولت رئیسی برنامه داشت یا نه؟ اگر داشت این برنامه شما چیست؟ برنامه او و قانون او را می‌خواهید اجرایی کنید، برنامه که وجود دارد این حرف‌های شما یعنی چی؟ بگویید برنامه شما چیست.

پزشکیان در ادامه عنوان کرد: این‌ها نشستن در جایی به عنوان دولت سایه و می‌گویند که ما فلان کار را می‌کنیم، این چه حرفی است، دولت خاتمی را با این حرف‌ها مقایسه کنید، این‌ها کوتاه نمی‌آیند، اف‌ای تی اف را هم قبول نمی‌کنند، مردم اگر این‌ها درست می‌گویند به آن‌ها رای دهید.

جلیلی در ادامه گفت: آقای پزشکیان باز هم طفره رفتند و جواب ما را نداند و باز هم گفتن که تنها به آن‌ها باج می‌دهیم، شما که ادعای آلترناتیو دارید یکی از آن‌ها را بگویید.

جلیلی و پزشکیان در مناظره آخر چه گفتند؟
وی تصریح کرد: شما هر گفتمانی که با خارجی‌ها داشتید بعد از آن برای ما از قطعنامه گفتند، شما دیشب هم جای آن که مواضع خود را بگویید حرف‌های غلط و دروغ گفتید، شما ۳۲ سال عملکرد را گذاشتید کنار و تنها ۳ سال را دارید مقایسه می‌کنید.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه اظهار کرد: صادرات نفت خام در سال ۹۸ چند بوده و در سال ۱۴۰۲ چند برابر بوده این آمار‌ها را بررسی کنید و سرمایه گذاری‌های خارجی هم به همین شکل است، پیشرفت را از سال ۹۷ تا ۱۴۰۲ ببینید! این دوستان در حرف‌های یک طرفه موفق هستند، این‌ها همان‌هایی هستند که پیش بینی تورم ۱۰۰ درصد را دادند و بعد‌ها نیز حرفی نداشتند بزنند.

وی تصریح کرد: شما مردم را قبول ندارید مثلا شما دکتر شیبانی را قبول ندارید، مردم اکنون قضاوت می‌کنند، مردم ۸ سال تلخ روحانی را به یاد دارند، مسئولان در کنار شما افتخار داشتند که مسکن نساختند، آقای پزشکیان با فرافکنی نمی‌توانید کار انجام دهید، شما دلار ۳ هزار تومان را ۳۰ هزار تومان کردید و شما می‌خواهید دولت سوم روحانی را درست کنید.

جلیلی در ادامه عنوان کرد: رشد اقتصادی در دو دولت روحانی صفر بود یا نه؟ در سه سالی که شهید رئیسی، رئیس جمهور بود جان خود را فدا کرد.

وی افزود: ما در جریان برجام و fatf طلبکاریم و باید حق مردم را بگیریم، ما نباید منفعل باشیم و باید طرح داشته باشیم، دولت شهید رئیسی تحریم‌ها را بی اثر کرد به نحوی که وزیر امور خارجه آمریکا به آن در مسئله فروش نفت اشاره کرد، اما یک جریان خود تحقیر می‌گوید که، چون آنها نخواستند ما نتوانستیم تحریم‌ها را برداریم.  

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه اظهار کرد: من ۵۰ صفحه طرح دارم که طرفین را از تحریم کردن پشیمان کنیم، برنامه هفتم می‌گوید که رشد ۸ درصدی باید در اقتصاد اتفاق بیفتد، اما شما پیشاپیش می‌گویید که این میزان رشد کلاهبرداری است! شما بقیه را به طالبان بودن محکوم می‌کنید و حکم اعدام می‌دهید.

پزشکیان در ادامه گفت: آقای جلیلی می‌خواهد رئیس جمهور شود، اما جلوی دیدگان مردم تهمت می‌زند که من ادامه دهنده راه روحانی هستم، در برابر چشم مردم کسانی که نیستند تهمت می‌زند. مردم ما بدانند که این نگاه همین است.  

وی افزود: مردم عزیز شب گذشته شما تفاوت دو مسیر را دیدید، سیاستگذاری محدود یا سیاست گذاری با استفاده از خرد جمعی؟ برنامه ریزی و سیاستگذاری باید با مشارکت کارشناسان دولتی بخش خصوصی و اندیشکده‌ها باشد، برنامه ریزی در پشت در‌های بسته توسط دولت سایه زندگی مردم را بهتر نخواهد کرد و من به این شیوه پایان خواهم داد.  

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه اظهار کرد: مردم آگاه ایران گام اصلی برای بهبود معیشت و پیشرفت کشور رفع تحریم‌ها و تعامل با جهان است، من به سرعت در این زمینه اقدام خواهم کرد، اما همه مشکلات کشور ناشی از تحریم نیست و جهش تولید باید محقق شود.

وی تصریح کرد: بیش از ۱۴۰ اقتصاد دان با گرایش‌های مختلف از طرح ما برای رشد اقتصادی حمایت کردند، مردم ایران مشارکت ما متشکل از فکر غلط نخواهد بود، فکر غلط یعنی اینکه خیال کنیم می‌توانیم بدون ارتباط با دنیا ۸ درصد رشد اقتصادی را محقق کنیم.  

جلیلی و پزشکیان در مناظره آخر چه گفتند؟
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: مردم! من به شما دروغ نمی‌گویم و وعده‌های رویایی نمی‌دهم، من شما را با قول‌های غیر عملی فریب نمی‌دهم، اما تعهد می‌دهم که متخصص‌ترین افراد را به کار بگیرم و تصمیمات اساسی را با مشارکت مردم بگیرم، همچنین تضمین می‌دهم که مردم را در بلاتکلیفی نگذارم و به مداخله‌های دولت در اقتصاد پایان دهم، من تعهد می‌دهم که برای رفع تحریم‌های ظالمانه یک ساعت وقت را تلف نکنم.  

وی افزود: برای کار آفرینان و بازرگانان ایران عزت را به ارمغان خواهیم آورد، برای تامین معیشت و بهبود زندگی مردم شبانه روز را نخواهیم شناخت، می‌گویند آدم‌هایی که دور من جمع شدند بد هستند، اما دور این دوستان چه کسانی جمع شدند؟

جلیلی در پاسخ گفت: یکی را بگویید؟ پزشکیان پاسخ داد: مردم عزیز شما می‌دانید که سفارت انگلستان و عربستان را چه کسانی اینگونه کردند، ایشان راحت می‌گوید که شما دولت سوم روحانی هستید، آیا کسی که می‌خواهد رئیس‌جمهور شود راحت جلوی چشم مردم تهمت می‌زند؟!  

جلیلی در ادامه عنوان کرد: آقای ظریف در ستاد شما با آن عملکرد غلط و بی نتیجه در ستاد شما هست یا نه؟ در زمان ایشان ۱۵ بار گفتیم که تعهدات را انجام دادیم و طرف از تعهد خارج شد.  

پزشکیان در جواب گفت: برای همین قرارداد غلط دارید خودتان را می‌کشید که به نتیجه برسد.

جلیلی بیان کرد: وقتی طرف مقابل در موضع زورگویی است نباید به او امتیاز بدهیم، نه اینکه اگر از تعهد خارج شد ببینیم صبر راهبردی می‌کنیم چرا که این‌ها نگاه‌های واقع بینانه‌ای در سیاست خارجی نیست.  

وی افزود: همین فردی که در ستاد شماست گفته است که ما ۳۰۰ هزار تومان به مردم دادیم که به ما رای بدهند که این تهمت است، شما نمی‌دانید دور و بری هایتان چه می‌گویند؟! پزشکیان پاسخ داد: شما در مورد من حرف بزنید.

جلیلی در ادامه اظهار کرد: شما با همین‌ها می‌خواهید کار کنید و رفتار و منششان مشخص است، آقای پزشکیان مشکل شما این است که به متخصصان و دانشمندان نگاه نمی‌کنید و می‌خواهید با یک کلمه ظرفیت‌های بزرگ را کنار بگذارید، صحبت از اجماع می‌کنید، اما جوانانی که عضو حزب شما نیستند می‌گویید دولت سایه درست کردند.  

وی در ادامه عنوان کرد: دولت سایه کیست غیر از جوانان نخبه‌ای که کار می‌کنند و به جمع بندی‌های موثری رسیده اند؟

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه اظهار کرد: من در جلسه دولت به روحانی پیشنهاد دادم که باید پیش بینی داشته باشید چرا که بدون این شاخصه نمی‌شود کار کرد، می‌گویید که اقتصاددانان از برنامه شما حمایت کرده اند می‌شود برنامه تان را ما هم ببینیم؟ اقتصاددانان شما بگویند نسبتشان با رشد ۸ درصدی چیست.

پزشکیان بیان کرد: ایشان دیشب قافیه را باخته و امشب تهمت می‌زنند، کسی که می‌خواهد رئیس جمهور شود و مثل آب خوردن تهمت می‌زند فردا می‌خواهد چه بلایی سر مردم بیاورد.  

وی تاکید کرد: من برای ساختن خانه‌های بهداشت، کارگری کردم و ۶۰۰ خانه بهداشت را به یاری مردم ساختم، من با حزب و گروه بالا نیامدم بلکه با کمک مردم به اینجا رسیدم، من حزب و جناح و دسته نیستم.  

جلیلی بیان کرد: شما به دولت سایه توهین کردید!  

جلیلی و پزشکیان در مناظره آخر چه گفتند؟
پزشکیان گفت: بیشتر گروه قالیباف آمدند و در ستاد من کار می‌کنند، بنده بار‌ها گفتم که راهم راه مولا علی است و مسیر حکومت من همان راهی است که حضرت علی (ع) به مالک اشتر توصیه کرد، شاخص ما مردم هستند.  

وی ادامه داد: با این دعوا‌هایی که با یکدیگر می‌کنیم تنها ۴۰ درصد به ما رای دادند و ۶۰ درصد با ما مشکل دارند، شما می‌گویید من با مسکن مهر مخالفم که این هم یک تهمت دیگری است، این رئیس جمهور فردا است! مردم بدانید این‌ها چه کسانی هستند.  

جلیلی در ادامه مناظره اظهار کرد: خوشبختانه در محضر ۸۰ میلیون جمعیت هستیم، ۳۲ سال کشور در اختیار تفکر سیاسی شما بوده است پس چرا خودتان را کنار می‌کشید و طلبکار هستید؟  
پزشکیان گفت: باز هم تهمت می‌زند.

وی تصریح کرد: خداوند ناظر و شاهد است و می‌داند که این مطالبی که گفته می‌شود چقدر درست است یا خیر! آقای پزشکیان یک بار دیگر مباحث خود را مرور کنید شما مسئله و تاریخ مسائل را نمی‌دانید، مردم بدانند بدون آن که موضوع چیزی را بدانیم نمی‌توانیم برای آن راه حل پیدا کنیم.  

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه اظهار کرد: آقای پزشکیان ما که می‌گوییم با مردم با صداقت صحبت کنیم اول خودتان صداقتتان را نشان دهید! امروز و فردا باید در محضر خدا پاسخگو باشیم و این را مدنظر داشته باشید.

پزشکیان در پاسخ به سوالی درباره این که شما سه سال پیش در یک جلسه دانشجویی اشاره کردید که بنزین را باید قیمت بازار آزاد به مردم عرضه کنند، رئیس ستاد شما هم اشاره کرده است که مسئله بنزین اگر کارشناسی مطرح شود گرانی با آرامش اعمال خواهد شد، اظهار کرد: در جلسه دانشجویی من یک حرفی زدم درست است، اما بحث حاکمیت جلسه دانشجویی نیست فلذا انرژی را بیشتر پولدار‌ها استفاده می‌کنند و هزینه آن را افرادی می‌دهند که استفاده چندانی از انرژی ندارند، چون حاکمیت سوبسید را به ثروتمندان می‌دهد لذا می‌گویم اگر قرار است یارانه‌ای داده شود باید به همه اقشار جامعه تعلق گیرد.

وی افزود: قرار نیست روستاییان و کسانی که حتی یک ماشین ندارند هزینه گران امکاناتی را بپردازند که پولدار‌ها از آن بهره می‌برند، نگاه من این است که اگر عدالت وجود دارد ابتدا باید محرومان را ببینیم، پس اگر قرار باشد سوبسیدی ارائه کنم قطعاً این قشر برای بنده اولویت دارند.  

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: این مسئله باید با قانون و کارشناسی حل شود و یک روز باید سوبسید و یارانه‌ای که در کشور ارائه می‌شود عادلانه شود، چرا مثلاً خانه بنده اگر استخر و کلی امکانات دارد باید همان سوبسیدی در گاز به من تعلق گیرد که به یک روستایی تعلق می‌گیرد! این مسئله باید مورد بررسی و کار کارشناسی قرار گیرد.

در ادامه جلیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قرار است در دولت شما قیمت بنزین افزایش پیدا کند، اظهار کرد: دوره ریاست جمهوری دوره آزمون و خطا نیست، همین دولت آقای روحانی که می‌گویند دولت آقای پزشکیان دولت سوم روحانی است، می‌گفت به کسی که ماشین دارد باید یارانه دهیم در حالی که این عدالت نیست، زیرا کسی که ۳ ماشین دارد سه برابر کسی که ماشین ندارد یارانه می‌گیرد.

وی افزود: ناترازی بنزین مشکل اصلی ماست، باید مردم را در مدیریت مصرف انرژی مشارکت دهیم، مردم اگر احساس نفع کنند وارد می‌شوند، باید به مردم اعتماد کرد و به مردم اجازه داده شود که مصرفش را مدیریت کند، این به معنای افزایش قیمت نیست و با همین قیمت بنزین ادامه می‌دهیم، مردم باید احساس کنند که بی عدالتی کنار گذاشته شده است و با مدیریت مصرف می‌تواند جلو رود، هرگز قیمت بنزین اضافه نمی‌شود.  

جلیلی و پزشکیان در مناظره آخر چه گفتند؟
مجری برنامه در ادامه به پزشکیان گفت: در دوران آقای طیب نیا باعث شد تا به بورس آسیب وارد شود، آیا در این باره رویکرد دولت شما متفاوت است؟

پزشکیان پاسخ داد: روحانی به من ربطی ندارد. آنچه من درباره بنزین گفتم نگاه خود من بود، اگر این‌ها این طرح را داشتند چرا زمان شهید رئیسی اجرا نشد! باید کاری کنیم که مردم تحت فشار نباشند، ما ۵ هزار میلیارد دلار در سال پول سوخت می‌دهیم، اقتصاد یک نفر نیست، مجموعه‌ای از اقتصاددانان باید نسخه این مشکل را طراحی کنند، دولت نباید در قیمت‌ها دخالت کند، مداخله دولت در اقتصاد همین بلا را سر اقتصاد می‌آورد، ثبات و امنیت را به بورس بر می‌گردانیم و کسری بودجه را از بورس جبران نمی‌کنیم، تحریم‌ها در بورس موثر است که تا حل نشود موج آن در بورس موثر است.

مجری از جلیلی پرسید می‌گویند اگر شما رئیس جمهور شوید بورس شکست می‌خورد؟ جلیلی در پاسخ بیان کرد: بورس موضوع مهمی است و من در این چند روزه با بسیاری از مردمی که از بورس ضربه‌های زیاد خوردند صحبت کردم، بورس باید منشا شکوفایی اقتصاد باشد، در سال ۹۸ و ۹۹ نامه نوشتم به آقای روحانی و ۲۲ نکته را به دولت گفتم. چرا سرمایه مردم بر باد رفت فلذا بورس بهترین ابزار برای تولید و ارتقای کشور است، بازار اولیه بورس بستر تولید است، بازار ثانویه هم تضمین کننده فعالیت‌های بازار اولیه است، این مدیریت می‌خواهد یعنی باید شورای ثبات داشته باشید، نمی‌شود بیمه به بورس بی تفاوت باشد، سهام باید بیمه شود تا مردمی که این گونه متضرر شدند و آن زمان به آقای روحانی هشدار دادیم که این اقدامات به بورس ضربه می‌زند، بورس فرصت است که می‌تواند جهش کشور را محقق کند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه اظهار کرد: عده‌ای سرمایه دار به‌دنبال رانت هستند و دوست دارند بازار بورس تلاطم داشته باشد تا به رانت هایش ادامه دهد، چرا شفافیت وجود نداشت، نظرمان تقویت بورس است، تسهیل تامین مالی تولید باید انجام شود.  

وی افزود: اگر درباره جهش تولید صحبت می‌کنیم شرطش تسهیل تامین مالی است، یک نگاه این است که نقدینگی را ببرید به ساختن یا ببرید در تولید! آقای پزشکیان گفته بودید که اگر یارانه فقط به دهک‌های پایین داده شود مشکل اقتصاد حل می‌شود و یارانه ۴۵ هزار تومانی کمر اقتصاد را خرد کرده است.

پزشکیان در ادامه اظهار کرد: کسی که بخوابد و به فکر مسکلمان نباشد مسلمان نیست، پس حاکمیت باید مشکل مردم را حل کند، حاکمیت نباید بگذارد مردم بی خانمان و گرسنه بمانند، ما ادعا می‌کردیم باید مملکت را گلستان کنیم، اما چه شد؟! الان بسیاری برای خرید نان قرض می‌کنند، من جراح قلبم و محرومان را درمان می‌کنم، از پولداران می‌گیریم و به فقرا می‌دهیم، اینها باید شناسایی شوند! نقشه بدون ارزیابی وضع موجود امکان ندارد، الان به همه یارانه می‌دهیم در حالی که باید دید به چه کسانی باید داده شود.

در ادامه مجری از جلیلی پرسید ما در برنامه‌های شما درباره یارانه‌ها موردی ندیدیم لطفا در این زمینه توضیح می‌دهید؟ جلیلی در پاسخ گفت: باید بگویید حدیث‌هایی که بیان می‌کنید چگونه باید عملی شود، باید دید وضع موجود و مطلوب چیست، ما زمانی که هدفمندی یارانه‌ها شکل گرفت در اصل ۴۵ دلار به مردم داده می‌شد در حالی که در ۸ سال این دلار به ۳۰ تومان رسید و تورم شد ۶۰ درصد و کماکان همان ۴۵ هزار تومان یارانه را می‌دهیم و همان افرادی که در ستاد شما هستند می‌گفتند ما عزا می‌گیریم که می‌خواهیم ۴۵ تومان به مردم بدهیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه اظهار کرد: شهید رئیسی به این موضوع بی تفاوت نبود، تورم ۶۰ درصد را از دوران روحانی داشتیم، شهید رئیسی یارانه را ۱۰ برابر کرد و به ۴۵۰ هزار تومان رساند، ما طرح سبد غذایی خانوار را طراحی کردیم، ما ۱۳ قلم کالای غذایی که ۲۵۰۰ کیلو کالری است که نیاز روزانه هر انسان است را در این طرح فراهم کردیم، طرح سفر خانوار را مطرح کردیم، زیرا زندگی مردم فقط نان بخور و نمیر نیست و به تفریح هم نیاز دارند، من با جوانی حرف می‌زدم که می‌گفت من یکبار هم سفر نرفتم! بسیاری از این طرح‌ها هزینه برای دولت ندارد، باید ضریب ما در بهترین حالت باشد.

پزشکیان در ادامه بیان کرد: مردم عزیز یک آدمی که می‌گفت با یک میلیون تومان شغل ایجاد می‌کنم باز می‌خواهند سبد بدهند، من هم می‌دهم، اما با کدام پول و چگونه؟! مردم عزیز وضعیت تورم ۴ سال است که بالای ۴۰ درصد است، بدترین وضعیت تورم در این دولت است، سفره‌های مردم آیا با ۱۰ برابر شدن یارانه‌ها بزرگ شده است؟

جلیلی و پزشکیان در مناظره آخر چه گفتند؟
در ادامه مجری مناظره از پزشکیان پرسید زمانی که اظهار نظر اطرافیان شما را می‌بینیم نکاتی وجود دارد؛ مثلا رئیس ستاد شما عنوان کرد که راه حل مسکن خروج دولت است، برنامه دولت جنابعالی برای ساخت مسکن چیست؟ پزشکیان در پاسخ گفت: برنامه من اجرای قانون است، بنده قانون را اجرایی می‌کنم، دولت شهید رئیسی اعلام کرده بود سالی یک میلیون مسکن می‌سازد و نتیجه این است که اکنون هیچ فرقی با قبل از دولت شهید رئیسی نداشتیم و دلیل آن است که وعده دادند، اما عملی اش نکردند، می‌گفتند یک میلیون شغل ایجاد می‌کنیم و تورم را کم می‌کنیم، اما نکردند.

وی افزود: من قول یک میلیون مسکن را نمی‌دهم، اما سعی می‌کنم قانون را انجام دهم، ما باید در ادامه دادن راه شهید رئیسی آمایش سرزمینی که رهبری نیز فرمودند را رعایت کنیم. این را بدانیم تهران در سال‌های آتی مشکلات زیادی دارد و اگر آمایش سرزمینی را در آن رعایت نکنیم با مشکلات فراوانی موجه می‌شویم، چه کسی باعث می‌شود قیمت اجاره مسکن بالا رود و آن تنها تورم است و باید جلوی تورم را بگیریم، دولت‌ها فرقی نمی‌کنند و بر اساس تورم پول می‌دهند و مشکل زیاد می‌شود.

پزشکیان در ادامه اظهار کرد: ما اگر قدرت داشته باشیم و جلوی تورم را بگیرم این کار راه‌های فراوانی دارد، با انجام این کار‌ها بعضی از مشکلات را حل می‌کنیم.

در ادامه مجری از جلیلی پرسید شما وعده خانه دار کردن مردم و رفع مشکلات اجاره نشین‌ها را دادید! چگونه این وعده را محقق می‌کنید؟ جلیلی در پاسخ گفت: مردم انتظار دارند که بدانند در ۴ سال آینده در این زمینه چه می‌کنیم، موضوع اول رویکرد ما در این زمینه است. مسئول ستاد ایشان که سال‌ها وزیر بودند عنوان کردند که وزارت مسکن تعهدی ندارد و هرگز در پی کاهش قیمت مسکن نیستیم، این رویکرد آیا می‌خواهد ادامه پیدا کند که  این را مسئول ستاد شما می‌گوید و اگر خواستید جواب بدهید، ما سالی چند هزار ازدواج داریم لذا باید به فکر مسکن باشیم، همین ازدواج نیز موضوعی دیگر است، این نوع نگاه دوستان درباره مسکن باعث مشکلات کنونی است، در ۸ سالی که دوستان شما بودند متوسط قیمت مسکن ۱۰ برابر شد.  

وی افزود: شما می‌دانید چند درصد مردم ما اجاره نشین هستند! اتفاقا در برنامه هفتم که نمی‌دانم شما از آن اطلاع داریم در آن عنوان شده است که در این زمینه چه کنیم، سوال من آن است که شما باید برای این طرح برنامه داشته باشید.

جلیلی ادامه داد: مسئله زمین در دولت شهید رئیسی مطرح و حل شد و باید به زیستگاه مسکنمان اضافه کنیم، رئیس‌جمهور باید در اداره کشور برنامه داشته باشد نه اینکه بگوید حالا بعداً بررسی می‌کنیم، در حوزه اقتصاد دریا محور شما چه برنامه‌ای دارید؟ شما باید به مباحث خود جهت بدهید.

پزشکیان در پاسخ به سوالی درباره اینکه در میزگرد گفته اید یا باید تحریم‌ها را حل کنیم یا زندگی مردم به فلاکت کشیده می‌شود، اگر تحریم‌ها از بین نرفته و توافقی حاصل نشد قیمت‌ها چه می‌شود؟ گفت: در دولت آقای رئیسی مگر قول نداده بودند که سالانه یک میلیون مسکن می‌سازند چه شد؟ قوانین وجود دارد، اما چرا نمی‌شود فلذا در ابتدا حقوق کارمند را درست بدهند تا وی بتواند زمین بخرد، اما با این حقوقی که ما به مردم می‌دهیم ۱۰۰ سال دیگر هم نمی‌توانند مسکن تهیه کنند، تورم به دلیل پولی است که دولت از جیب مردم برمی‌دارد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه اظهار کرد: اگر بتوانیم ارز را وارد مملکت کنیم و به صادرات بپردازیم می‌توانیم جلوی تورم را تا حدود زیادی بگیریم، وقتی کشور تحریم است قیمت‌ها گران می‌شود و تورم‌ها باعث می‌شود تا دولت دست در جیب مردم کند، ما بدون در نظر گرفتن رفع تحریم‌ها می‌توانیم ناترازی در حوزه انرژی ارز و مدیریت را برطرف کنیم.  

پزشکیان در ادامه تصریح کرد: ما اکنون کل یارانه بنزین و برق و انرژی می‌دهیم، لازم است که ارز تک نرخی شود به جز مسائلی که به زندگی ضروری مردم بستگی دارد.

در ادامه مجری از جلیلی پرسید شما درباره حکمرانی ریال حرف زدید، در این باره توضیح می‌دهید که جلیلی در پاسخ گفت: ما در طبس در همین دولت به مردم زمین دادیم که خودشان ساختند، دولت شهید رئیسی تورم بیش از ۶۰ درصد را به ارث برد که تمام تلاشش را برای کاهش آن انجام داد، تورم باید ریشه یابی شود و از سرزنش افراد هم ناراحت نشد، امروز متاسفانه کار کردن و مطالعه شده است ضد فضیلت و ندانستن شده است فضیلت، در برخی از موضوعات شما اطلاعات ابتدایی هم ندارید و می‌خواهید در جایگاه ریاست جمهوری باشید، هسته اصلی تورم و جهش تورم دو موضوع مهم هستند. هسته اولی مربوط به ناترازی در بودجه است از یک طرف باید منابع افزایش و مصارف کاهش یابد، باید ارز آوری هدف اصلی کشور برای همه دستگاه‌های کشور باشد، نباید به مردم فشار آورد بلکه باید هزینه‌های غیرضروری دولت کاهش یابد، انضباط مالی بر همین اساس است فلذا باید حاکمیت ریال داشته باشد، باید سامانه‌ها راه بیفتد، باید حاکمیت ریال به سمت تولید برود.

جلیلی و پزشکیان در مناظره آخر چه گفتند؟
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه اظهار کرد: آنچه مردم ما را اذیت می‌کند جهش‌ها در قیمت ارز است، مشکل مردم امروز تورم است، وقتی ندانید بین تخصیص و تامین ارز چه مشکلاتی وجود دارد نمی‌توانید مشکل را حل کنید، برای بازار ما ثبات ارز مهم است.  

وی تصریح کرد: قیمت ارز در یک بازار سالم کشف می‌شود ما برای این‌ها نه تنها برنامه داریم بلکه احکام را هم صادر کردیم و از روز اول این را پیگیری می‌کنیم، آقای پزشکیان شما با واردات خودرو مخالف بودید که پزشکیان در پاسخ گفت: ما بازار را بستیم، همان واکسنی که ما تولید کردیم اگر ما تولید نمی‌کردیم صد برابر باید می‌خریدیم.

وی در ادامه عنوان کرد: وقتی به مردم پول می‌دهیم، چون جنس بی ارزش ایرانی می‌دهیم، اما وقتی جنس خارجی می‌خریم آن را ۱۰ برابر می‌کنیم، واردات خودرو با ارز‌هایی که داریم باید آزاد شود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه خاظرنشان کرد: اگر بازار آزاد است باید واکسن هم آزاد می‌شد، ماشین مزیت ما نیست اگر همین ماشین را خارج بفرستیم با نصف قیمت هم نمی‌خرند، می‌گفتند که باید ماشین دست دوم وارد کنیم، به کجا رسیده ایم که همین را هم اجازه نمی‌دهند، همه ماشین‌ها از چین وارد شده است و قیمت هم با قیمت چین متفاوت است، وقتی پول می‌دهیم پول ایرانی می‌دهیم، اما جنس خارجی را به ۱۰ برابر به مردم می‌فروشیم، رقابت اگر باز شود خود به خود بازار تنظیم می‌شود.

پزشکیان در ادامه عنوان کرد: اگر رقابت را باز کنید و ماشین‌ها وارد شوند ارز‌ها باید تنظیم شوند و این کار توسط بازار عملی می‌شود، دولت باید این مسائل را پشتیبانی کند و بازار خود را تنظیم کند و دولت نباید در بازار مداخله کند.

در ادامه مجری از جلیلی پرسید صریح بفرمایید منظور شما از واردات خودرو چیست و ارز آن را از کجا فراهم می‌کنید؟ که جلیلی در پاسخ گفت: یکی از اشکالات کشور این است که موضوعاتی مانند خودرو، مسکن و کشاورزی موضوعاتی تک بعدی نیست و ابعاد زیادی دارد.

وی تصریح کرد: باید از دانشگاه‌ها وارد این موضوعات شوند، این یک بحث است، درباره خود دو موضوع قیمت و کیفیت مطرح می‌شود که مهم است و جمع بندی ما این است که در بحث تیراژ باید به گونه‌ای آن را افزایش دهیم که مشکل در بازار نداشته باشیم، چون راهی از آن در تولید می‌گذرد، ما با همه کارشناسان صحبت کردیم و بحث آن است که تولید ما باید اقتصادی شود.

جلیلی در ادامه عنوان کرد: بحث اول اقتصادی کردن تولید است و اگر با این نگاه افزایش تولید برویم راه دیگر واردات است، در زمان ما در وزارت خارجه در مسکو خط تولید سمند داشتیم و در ونزوئلا بازار تولید خودرو داشتیم و در ۸ سال دولت روحانی این بازار‌ها نابود شد، این‌ها راه‌های ما برای مدیریت بازار است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: باید فرآیند تولید داخلی‌ها را اصلاح کنیم، من روی بحث ثیراژ بحث دارم چرا که مهم است، اقتصادی کردن تولید هم از دیگر موضوعات مهم در این بحث است.

در ادامه مجری به پزشکیان گفت بفرمایید منظور از نهاد تنظیم گر درباره موضوع صندوق‌های بازنشستگی چیست و منابع مالی شما در این زمینه‌ها چیست؟ که پزشکیان در پاسخ گفت: درباره بازنشستگی قدم اول آن است که کاری کنیم که با توجه به مشکلات اصلی آن‌ها که بیماری‌ها است بتوانیم بدون هزینه در این زمینه به آن‌ها خدمات دهیم و هزینه سلامت برای آن‌ها وجود نداشته باشد، بحث دوم افزایش حقوق این‌ها بر اساس تورم است، سومین مسئله هم آن است که در سنین بازنشستکی یکسری مزایا را برای آنها گذاریم که از  عمر باقی مونده خود را لذت ببرند، سیستم ما مجموعه نیاز‌های آن‌ها را می‌بیند و برای آن اقدام می‌کند.

وی افزود: مدیریت و کنترل ساختار سرمایه‌هایی که برای این عزیزان است را باید مدیرت کنیم تا به بهره‌وری برسد، می‌توانیم بفروشیم و در بورس بگذاریم و نباید بگذاریم سرمایه‌ها از بین برود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه اظهار کرد: باید کاری کرد که کارخانه‌ها، شرکت‌ها و ساختمان‌ها به بهره‌وری برسند نه اینکه زیان زا باشند، اگر قرار است سرمایه ما ضرر بدهد یا اینکه یک عده حزبی و جناحی بروند آنجا هیئت مدیره شوند باید این سیستم به هم ریخته شود. اگر بخواهیم یک سازمان جدید ایجاد کنیم برای دولت هزینه مضاعف ایجاد خواهیم کرد.

وی افزود: متاسفانه در ادارات ما بعضی‌ها طی روز نیم ساعت هم کار نمی‌کنند! به جای اینکه به صورت جناحی و دسته‌ای سیستم را جلو ببریم باید کار را دست افرادی که کارشناس هستند استفاده کنیم، دولت باید حقوق را بر اساس عملکرد نیروی انسانی بپردازد.  

پزشکیان تاکید کرد: آقای دکتر جلیلی خیلی‌ها می‌گویند که ما برنامه داریم، اما برنامه نویسی نیاز به مباحث کارشناسی دارد، نمی‌شود که بگویند ما با دانشگاه صحبت کردیم و برنامه داریم، اینکه خیال کنیم می‌توانیم با چهار نفر مشورت کنیم و برنامه بنویسیم درست نیست پس منابع چه می‌شود؟ لطفاً ایشان روش ارزیابی برنامه‌های خود را در حد یک ورق به ما ارائه دهند.  

وی تصریح کرد: می‌گویند من سواد ندارم، بنده در تمام دوران تحصیلی شاگرد اول بودم و چندین دوره مدیریتی را در کشور‌های مختلف گذرانده ام، همین طور که می‌گویند با یک میلیون می‌شود شغل ایجاد کرد فردا هم می‌خواهند بقیه امور را همین طور پیش ببرند، دولت آقای رئیسی در ۳ سال ۴۰ درصد رشد تورم داشته است، آیا شما می‌دانید این رقم یعنی چی؟ مردم خودشان می‌دانند که چه بلایی سر سفره شان آمده است.

در ادامه جلیلی در پاسخ به سوالی درباره ساماندهی وضعیت بازنشستگان گفت: آقای پزشکیان ظاهرا با اینکه جمعی از نخبگان جوانان و مردم بنشینند برای مشکلات کشور راه حل پیدا کنند مشکل دارند، برای ایشان عجیب است که عده‌ای بدون هزینه بنشینند و برای مشکلات چاره اندیشی کنند.  

پزشکیان در پاسخ اظهار کرد: همه پست‌ها را در مملکت گروه شما گرفتند چرا نخبگان از کشور خارج می‌شوند؟ من بدون پول کار کردم و کارنامه من نیز موجود است.

جلیلی گفت: آقای پزشکیان بگذارید مردم دیدگاه شما را بدانند که می‌گویید بدون پول کار جلو نمی‌رود.

پزشکیان گفت: شما نمی‌دانید برنامه نوشتن یعنی چه! ایشان می‌گوید، چون متخصص است می‌تواند برنامه بنویسد.

جلیلی و پزشکیان در مناظره آخر چه گفتند؟ 
جلیلی در ادامه اظهار کرد: شما هم نمی‌دانید که یک متخصص قلب نمی‌تواند متخصص نظام سلامت باشد، شما نظام سلامت هم نمی‌دانید مجلس شما را استیضاح کرد، تکریم بازنشستگان وظیفه اصلی کشور است، وقتی درباره همسان سازی حقوق حرف می‌زنیم سریعا عده‌ای می‌گویند درآمدش کجاست؟ باید دید چه کسانی حقوق‌های نجومی می‌گرفتند در حالی که بازنشستگان ما مشکل داشتند! مبارزه با فساد باید امتداد داشته باشد، باید بدهی‌های دولت به صندوق‌ها پرداخت شود.

پزشکیان در جمع بندی اظهارات خود گفت: مردم شریف ایران من عضو هیج حزبی نیستم، کار‌های من در استانم بر اساس علم مدیریت بود، چندین بار از بهداشت و درمان منطقه آمدند و دبیرکل بهداشت جهانی آمد و از اقدامات ما تعجب کرد، آقای خاتمی من را وزیر بهداشت کرد، اکثر قوانینی که در سیاست‌های کلی وجود دارد را ما آوردیم، من فوق تخصص باشم به معنای بلد بودن مدیریت نیست.

وی افزود: بنده نه بی سوادم و نه وابسته به حزب هستم، من در درون مردم بودم و برای مردم زندگی کردم، من مقتدایم امام علی (ع) است و این راه را ادامه می‌دهم، خیلی از ستاد‌های شهید رئیسی و آقای قالیباف برای ما کار می‌کنند یعنی ما حزبی نیستیم، هم میهنان عزیز لحظه انتخاب است فرصتی برای ایران در راه است برای دوری از وضع موجود، من نیامدم که خطری برای ملت ایران شوم بلکه آمدم تا صدا‌هایی که شنیده نشده است را به حکومت برسانم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: نگذاریم ملت فقیرتر شوند، هنوز ناگفته‌ها زیاد است، اگر انتخاب شدم پیگیر خواسته‌های شما خواهم بود و دروغ نخواهم گفت، گردنم را در برابر شما می‌گذارم، به آنهایی که نیامدند همه دیدیم که ۶۰ درصد مردم نیامدند و این برای حکومت معنا دارد، من صدای این تردید و نارضایتی را شنیده بودم، آنها به وضع معیشت خود گله و از تبعیض، تحقیر و فساد به جان آمدند، بیشتر مردم خواسته‌های قدیم و جدید شان نادیده گرفته شده است، بسیاری از صندوق رای کنار کشیدند، زیرا نمی‌خواستند مشارکتشان را مصادره به مطلوب کنند، عهد همه ما خلق فرصتی دیگر برای ایران است.

در ادامه جلیلی در جمع بندی اظهارات خود گفت: دوباره وقت انتخاب است بین سپردن کشور به محفل‌های پنهان یا اعتماد به توان ملت! بین انتخاب در گعده‌های سیاسی و بازگشت به دوران بهانه‌ها یا انتخاب تلاش جهادی بین ترسیدن از کدخدا تا ایستادن مسئولانه! اکنون زمان اتلاف فرصت‌ها نیست.

وی افزود: می‌گفتند بدون fatf نمی‌شود واکسن خرید، نمی‌شود به مردم زمین داد، نمی‌شود حقوق داد، اما با دست کم گرفتن فرصت‌ها و نشناختن ظرفیت مردم این فرصت از بین می‌رود، من از مسائل و دغدغه‌های شما آگاهم و دغدغه ۳۵ سال کار در سیاست خارجی من را واقف کرده است که باید برای مقابله با فساد داخلی و فشار بیرونی اشراف و شجاعت می‌خواهد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: جهش در تولید، عدالت، فناوری‌های پیشرفته نباید معطل دو سه قدرت باشد بلکه پشتوانه مردمی می‌خواهد، هنوز نیامده فریاد هایشان علیه من بلند شده است، زیرا می‌دانند به حساب فساد‌ها خواهم رسید، جریانی که حد توان ایرانی را آبگوشت بزپاش می‌دانست هنوز در حال تحقیر ایرانی است.

وی تصریح کرد: به مردم تکیه ندارند و جوانان را به سخره می‌گیرند، شما مردم خود را باور ندارید، من کسی نیستم که در مواجهه با اولین مشکل پا پس بکشم و دست از حق مردم ایران بکشم و عدالت را ذبح کنم، این حرکت بزرگ نیاز به پشتیبانی همه مردم ایران دارد، اختیار با شماست یک جهان فرصت و یک ایران جهش انتخابش با شماست.

انتهای پیام/

نظرات شما