آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۱۱۲۴۷
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۱
محققان آلمانی دریافتند که می‌توان با جمع آوری سلول‌های بنیادی کلیه از ادرار، عمل پیوند کلیه را کاهش داد.

به گزارش آوای خزرز،غالبا عمل پیوند عضو آخرین اقدامی است که برای مبتلایان به مشکلات کلیوی انجام می‌شود. این عمل برای اهدا کنندگان بسیار سخت بوده و بسیار تهاجمی است.

درمان بیماری‌های کلیوی با سلول‌های بنیادی یکی از گزینه‌های پزشکان است ولی فراهم کردن این روش هم نیازمند "بافت‌برداری" است.

حال، محققان به مطالعه و دریافت سلول‌های بنیادی کلیه از نمونه‌های ادرار پرداخته‌اند. این اقدام روشی بسیار آسان برای دریافت سلول‌های بنیادی به حساب می‌آید.

سلول‌های بنیادی بدن انسان این قابلیت را دارند که به سلول‌های جدید از هر نوع که مورد نیاز است، تبدیل شوند.

به دلیل توانایی‌های ترمیمی شگفت‌انگیز سلول‌های بنیادی، می‌توانند به عنوان راهی برای ترمیم آسیب‌ها و یا مبارزه با بیماری‌ها استفاده شوند.

بهترین منابع سلول‌های بنیادی در بزرگسالان مغز استخوان، خون بند ناف و مایع آمنیوتیک است. ولی با این وجود دریافت سلول بنیادی از این اعضا هم مسائل خاص خود را به همراه دارد.

در این راستا، محققان دانشگاه "دوسلدورف" آلمان روشی غیرتهاجی را برای جمع‌آوری سلول‌های بنیادی کلیوی بررسی کرده‌اند.

اصولا برای جمع‌آوری این سلول‌ها باید " بافت‌برداری" انجام شود ولی مطالعات پیشین نشان داد که تعداد زیادی از این سلول‌ها از طریق ادرار از بدن خارج می‌شوند.

در این پروژه تحقیقاتی جدید، محققان از ۱۰ نفر مرد و زن با سنین مختلف، نمونه‌های ادرار دریافت کردند و "سلول‌های کلیوی مشتق شده از ادرار"(UdRPCs) را از نمونه‌ها دریافت کردند.

سلول‌های بنیادی کلیه

این محققان دریافتند که این سلول‌ها قادر بودند به انواع سلول‌های کلیوی مختلف متمایز شوند و نشانگرهای سلول‌های بنیادی کلیه را بیان کنند.

محققان پروژه اظهار کردند که به نظر می‌رسد سلول‌های "UdRPCs" شباهت‌هایی با سلول‌های بنیادی موجود در مغز استخوان و مایع آمنیوتیک دارند.

 علاوه بر آن، محققان توانستند این سلول‌های استخراج شده از ادرار را به شکلی دیگر از سلول‌ها که با عنوان "IPSCs" معروف هستند، تغییر دهند.

سلول‌های "IPSCs" هم مجددا برای ساخت سلول‌هایی دیگر در بدن استفاده می‌شوند.

با وجودی که هنوز  زود است، ولی محققان پروژه معتقدند که کار آن‌ها منجر به ایجاد روش درمانی جدید برای بیماری‌های کلیوی خواهد بود.

به این ترتیب، بزشکان به جای اینکه در انتظار اهدا کننده کلیه برای بیماران خود و عمل پیوند عضو باشند، می‌توانند تنها با نمونه ادرار، سلول‌های بنیادی جدید را کشت دهند و سپس آن‌ها را برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده به اعضای بدن منتقل کنند.

انتهای پیام/1005

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار