دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۱۵۶۹۷
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۸
در شرایط قرنطینه خانگی در صورت بی تابی و حتی پرخاشگری نوجوان،با مدیریت شرایط باید وی را درک کرد.... 

آوای خزر: نوجوانی یکی از مهمترین مراحل رشد انسان می باشد که در کنار تغییرات سریع فیزیکی نوجوان،وی با تغییرات بسیار بالای روحی و روانی نیز مواجه خواهد بود. در این مرحله هورمون های رشد در نوجوان بسیار زیاد بوده و در مراحلی افزایش این هورمون ها باعث تجمع هورمون های آزاردهنده ای در بدن وی می گردد،هورمون هایی مثل تستوستورون و کورتیزول که باعث اضطراب، نگرانی و حتی پرخاشگری و بی تابی در نوجوان می گردد. این وضعیت گاهی می تواند باعث عدم درک شرایط در نوجوان گردد.

در مرحله نوجوانی،فرد از سویی خود را در پایان مرحله کودکی می بیند و از سویی دیگر خود را در آغاز مرحله بزرگسالی در نظر دارد،افکار انتزاعی در وی در حال شکل گیری است و تجزیه و تحلیل مطالب و رویدادها در ذهن وی شکل می گیرد،اما وی نمی داند که تازه آغاز راه قرار دارد و سعی دارد رو به جلو باشد و دیگران به وی به عنوان یک فرد بزرگسال احترام بگذارند،نظراتش را پذیرفته و برای رفتاری کا انجام می دهد اطرافیان حساب ویژه ای باز کنند.

این درحالی است که به احتمال بسیاری از رفتار نوجوان از سوی والدین و دیگر بزرگسالان صرفا نوعی خامی و ناشیگری به نظر برسد.

نوجوان همچنین دارای انرژی سرشاری است که باید تخلیه شود،یک جا نشینی و انتظار کشیدن در دوران قرنطینه می تواند برای وی هم آزار دهنده و هم کسل کننده به نظر برسد، از نظر روانی نیز نوجوان معمولا مدام در پی اثبات خود به عنوان یک فرد بالغ و بزرگسال است.

به همین دلیل گاهی تصمیماتی می گیرد که از سوی اطرافیان رد می شود،اما تصمیم وی برای تغییر شرایط با هدف بهتر کردن اوضاع نیست وی معمولا صرفا برای اینکه به دیگران بفهماند که خود از قابلیت و شایستگی لازم برخوردار است چنین رفتاری می کند مثلا اگر از و.ی بخواهید که داخل منزل بماند و شرایط را درک کند و یا خود را با شرایط وفق دهد به احتمال تصمیبم به خروج از منزل گرفته ویا وقتی با مخالفت شما مواجه شد شاید حتی پرخاشگری هم بکند.

در این شرایط چه باید کرد، یقینا شما به عنوان یک بزرگ سال و مدیر خانواده از سویی نگران نوجوان به عنوان فرزند دلبند خود بوده و از سویی دیگر باید شرایط را مدیریت کنید،چه باید کرد؟

1-سعی کنید تمام شرایط لازم برای ماندن در خانه ،مثل تهیه انواع اسباب بازی های متناسب با سن نوجوان،انواع آهنگ و موزیک و یا لوازم ورزشی مورد نیاز وی درمنزل را برای نوجوان مهیا کنید.

2-گاهی با او همدردی کرده و سعی کنید به وی بفهمانید که شرایط سخت می باشد و شما نیز وی را درک می کنید.

3-با نوجوان از هدف خود در قرنطینه ماندن بگویید و سعی کنید به شیوه ای خاص که به وی برنخورده و یا باعث ناراحتی اش نشوید وی را از راه منطق مجاب به ماندن در خانه نمایید.

4-پرخاشگری علیه نوجوان و استرسی کردن محیط منزل بدترین شیوه رفتاری با نوجوان می باشد،این شیوه می تواند باعث خشم نوجوان و نافرمانی وی از دستورات شما گردد.

5- از وی بخاطر درک اوضاع و ماندن در خانه در شرایط قرنطینه روزی چند بار تشکر کنید.

6- گاهی با نوجوان خود بازی کرده و جوی شاد و با نشاط توام با هیجانات مثبت را برای وی مهیا نمایید.

7-به نوجوان خودبیاموزید تا به نحوی از شرایط قرنطینه به عنوان یک فرصت استفاده نماید،مثلا در زمینه درسی عقب افتادگی هایش را جبران نماید،یا فرصت انواع بازی های خانگی را پیدا کرده ، برای اهداف ورزشی خود با استفاده از محیط خانه برنامه ریزی نمایدویا میزان صبوری خود را بسنجد.

8- از کنترل بیش از حد و یا امر و نهی نوجوان در این شرایط خودداری کنید،این نوع رفتار می تواند منجر به پرخاشگری و تعارض درونی نوجوان گردد.

9-در رفتار با نوجوان به وی بفهمانید که او را به عنوان یک فرد بزرگ سال پذیرفته اید و برای نظرات و ایده هایش ارزش قائل هستید.

10-برای نوجوان داخل منزل مسئولیتهایی در حیطه علایقش در نظر بگیرید،اینگونه احساس کارایی و اعتماد بنفس وی را تقویت می کنید.

11- حامی نوجوان در انجام فعالیتهای مناسب در زمینه های مختلف باشید.

تهیه شده توسط: قاسم گرجی،کارشناس اداره آموزش همگانی و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مازندران

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟
آخرین اخبار