دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۱۶۴۴۷
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۳
نامه جفر محمدی به نمایندگان مجلس:
باور کنید با ۱۴ روز قرنطینه، نه کشور از رقابت اقتصادی با جهان باز می‌ماند، نه تاریخش متوقف می‌شود و نه اتفاق خاصی می‌افتد. اما با عادی سازی تعاملات عمومی در حضور کرونا، آنچه پیش روی ماست، گسترش بیماری است و کار طاقت فرسای کادر‌های درمانی و کارگران گورستان‌های سراسر کشور و آسیب‌های اقتصادی بسیار بزرگ و پیامد‌های خسارت بار اجتماعی و حتی سیاسی.
صاحب امتیاز و سردبیر سایت تحلیلی خبری عصر ایران در نامه‌ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ضمن انتقاد از تصمیم دولت برای عادی کردن تعاملات اجتماعی از هفته آینده، از مجلسی‌ها خواست با تصویب قرنطینه ۱۴ روزه و کمک معیشتی به اقشار آسیب پذیر، مانع از گسترش بیش از پیش کرونا در جامعه و افزایش مرگ و میر ایرانی‌ها بر اثر این ویروس شوند.نامه سردبیر عصر ایران به نمایندگان مجلس: لااقل شما به داد ملت برسید/ عادی سازی زودهنگام فعالیت های روزمره یعنی بیماری و مرگ مردم

متن کامل نامه "جعفر محمدی" به شرح زیر است:

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

سلام

درست در حالی که ده‌ها میلیون ایرانی در معرض ابتلا به بیماری مرگبار کرونا هستند و تعداد پرشماری نیز مبتلا شده یا درگذشته اند، شما در حال سپری کردن آخرین هفته‌های نمایندگی تان هستید. این که شما چگونه با این وضعیت دشوار برخورد می‌کنید، آخرین و قطعاً جدی‌ترین آزمون دوران وکالت تان است.

آقایان و خانم‌های نماینده!

یکراست می‌روم سراغ اصل مطلب:
میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا، همچنان بالاست و این در حالی است که در سه هفته اول فروردین، به علت تعطیلات، ممنوعیت‌های ایجاد شده برای فعالیت صنوف، کاهش تعداد کارمندان در ادارات و محدودیت‌های تردد، میزان ارتباطات انسانی بسیار کمتر از حالت عادی بود.

حال برغم آن که متخصصان و کارشناسان صراحتا اعلام می‌کنند که افزایش تعاملات اجتماعی به انفجار کرونایی خواهد انجامید و حتی سازمان بهداشت جهانی هم در این باره هشدار داده است، دولت به طور عجیبی اصرار دارد که ظرف چند روز آینده فعالیت‌های کشور را به حالت عادی برگرداند.
البته برای خالی نبودن عریضه اعلام کرده اند فعالیت چند صنف مانند گرمابه، استخر، آموزشگاه رانندگی، باشگاه بدنسازی، آرایشگاه  و ... به عنوان مشاغل پرخطر ممنوع است؛ تو گویی شیوع کرونا ویروس تقصیر همین چند صنف و پاساژ و مرکز خرید بوده است و ارتباطات گسترده انسانی نقشی در شکل گیری زنجیره انتقال ندارد!

وکلای ملت!

این تصمیم دولت، خلاف نظر کارشناسان و متخصصان است و به مرگ بسیاری از موکلان شما منجر خواهد شد.
دولت در غیاب نمایندگان مردم، فرصت طلایی ایام نوروز را برای قرنطینه و کنترل کرونا از دست داد و اینک نیز بر همان مشی غلط و مرگبار خود اصرار دارد.
گیریم که آن چند صنف موسوم به پرخطر تعطیل شوند، آیا ده‌ها میلیون ایرانی که علی الاجبار باید به ادارات و کارخانه‌ها و کارگاه‌ها و مغازه‌ها بروند، می‌توانند اصل حیاتی "فاصله اجتماعی" را رعایت کنند؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی!

نمی‌دانم آخرین بار کی سوار اتوبوس و مترو شده اید، اما حتماً می‌دانید که مردم در وسایل حمل و نقل عمومی، به ناچار بسیار نزدیک و گاه بی فاصله از هم هستند، چه رسد به این که بتوانند فاصله بهداشتی دو متری را از یکدیگر حفظ کنند.
از این رو، هر عقل سلیمی می‌داند که میلیون‌ها ایرانی که با از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی و اداری هر روز به سر کار خواهند رفت، به طور جدی جدی در مسیر رفت و برگشت، در معرض بیماری کرونا قرار می‌گیرند، حال بماند ارتباطات انسانی ناگزیر در محل کار.

این وضعیت یعنی تبدیل اپیدمی کشوری کرونا به سونامی ملی کرونا، افزایش مبتلایان، تشدید فشار بر کادر و سیستم درمانی، مرگ و میر‌های گسترده و آسیب‌های عدیده اجتماعی و اقتصادی.
آیا شما به عنوان نمایندگان همین مردمی که در معرض خطر هستند، به چنان وضعیت دلهره آوری رضایت دارید؟نامه سردبیر عصر ایران به نمایندگان مجلس: لااقل شما به داد ملت برسید/ عادی سازی زودهنگام فعالیت های روزمره یعنی بیماری و مرگ مردم

آقایان و خانم‌های پارلمان نشین!

دولت توضیحی برای اصرارش به عدم قرنطینه نمی‌دهد، ملت نگران جان شان هستند و شما هم که تا کنون اقدامی جدی در این باره نکرده اید. این وضعیت نمی‌تواند ادامه دار باشد و ممکن است تبعات پیش بینی ناپذیری بر جامعه و حتی نظام سیاسی اش تحمیل کند.

قبلاً این گزاره مطرح بود که، چون نمی‌شود معیشت افراد کم درآمد مانند کارگران روزمزد را تامین کرد، پس نمی‌توان از مردم خواست در قرنطینه خانگی بمانند. اکنون، اما دولت پرداخت کمک‌های معیشتی را نیز آغاز کرده و با برداشت یک میلیارد دلاری از حساب توسعه ملی نیز موافقیت شده است. همچنین می‌توان دولت را ملزم کرد از منابعی مانند ذخیره ناشی از کاهش مصرف بنزین و ... به اقشار کم درآمد و صنوف آسیب دیده کمک کند؛ بنابراین دیگر بهانه‌ای برای عدم قرنطینه و محدودسازی وجود ندارد. بسیاری از کارشناسان می‌گویند اگر تنها ۱۴ روز تعاملات انسانی به حداقل برسد و به صفر میل کند، هم ویروس‌های پخش شده در محیط از بین می‌رود، هم چرخه انتقال می‌شکند و هم مبتلایان در وضعیت با ثبات تری تحت درمان قرار می‌گیرند. در واقع بعد از تنها ۱۴ روز، کرونا اگر ریشه کن هم نشود، تحت کنترل در می‌آید و میزان مبتلایان و فوت شدگان به طرز آشکاری کاهش می‌یابد.

حال سوال ساده و بی پاسخ این است: چه منطقی می‌تواند "فعالیت‌های عادی جامعه و مرگ و میر بالا" را بر " دو هفته قرنطینه و مرگ و میر بسیار پایین" مرجح سازد؟!
به راستی آنان که بر عادی سازی امور تأکید می‌کنند، هر انسانی که بر اثر کرونا می‌میرد را معادل چند دلار یا ریال حساب کرده اند؟! و آیا اساساً می‌توان چنین فاجعه بار و صرفاً مادی اندیشید و تصمیم گرفت؟!

نمایندگان ملت ایران!

در این واپسین هفته‌های نمایندگی تان، مهم‌ترین کار تمام دوران نمایندگی تان را انجام دهید؛ قانون اساسی به شما اجازه داده است هم دولت را ملزم به عمل کنید و هم بر آن نظارت نمایید؛ بنابراین با بهره گیری از تجربیات جهانی، دولت را ملزم کنید به:
- قرنطینه ۱۴ روزه
- ادامه توقف فعالیت صنوف غیر ضرور
- کمک به تامین معیشت اقشار آسیب پذیر 
- کمک به صنوف متضرر از کرونا
- توقف همه تعهدات مالی و مهلت‌های اداری و حقوقی به مدت ۱۴ روز

درنگ نکنید! طبق آمار خود وزارت بهداشت، هر دقیقه یک ایرانی به کرونا مبتلا می‌شود و هر ۱۰ دقیقه یک نفر می‌میرد؛ بنابراین هر دقیقه تعلل شما مساوی است با فاجعه.
این نگرانی وجود دارد که با عادی شدن فعالیت‌ها در جامعه، بسیاری از مردم مظلوم ایران در اتوبوس و مترو و اداره و بانک و مغازه و کارگاه و کارخانه و ... مبتلا به کرونا شوند و با انفجاری دهشتناک در هفته‌های آتی مواجه شویم که حتی ساختار‌های درمانی ما نیز نتوانند در برابرش دوام بیاورند.

باور کنید با ۱۴ روز قرنطینه، نه کشور از رقابت اقتصادی با جهان باز می‌ماند، نه تاریخش متوقف می‌شود و نه اتفاق خاصی می‌افتد. اما با عادی سازی تعاملات عمومی در حضور کرونا، آنچه پیش روی ماست، گسترش بیماری است و کار طاقت فرسای کادر‌های درمانی و کارگران گورستان‌های سراسر کشور و آسیب‌های اقتصادی بسیار بزرگ و پیامد‌های خسارت بار اجتماعی و حتی سیاسی.

نمایندگان مردم ایران!

به داد مردم ایران برسید.


با احترام
جعفر محمدی
صاحب امتیاز و سردبیر سایت تحلیلی خبری "عصر ایران"


انتهای پیام/۱۰۰۰
 

 

 
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: