دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۱۶۸۴۸
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲
بازی به بازی با نبرد سال شطرنج
علیرضا فیروزجا نابغه ایرانی شطرنج دنیا شب گذشته موفق شد در یک دیدار تماشایی برابر قهرمان مشهور جهان، کارسن نروژی به برتری دست یابد.

به گزارش آوای خزر، شب گذشته فینال آنلاین بانتر کاپ سایت Chess24” "شاهد رقابت قهرمان حال حاضر جهان مگنوس کارلسن نروژی با علیرضا فیروز جا نفر اول ریتینگ داران جوان جهان بود.سایت یاد شده ساعاتی قبل از آغاز بازی با این جمله  حساسیت بالای بازی را یادآور شد:

 

"کمربند ایمنی خود را ببندید! پاپ کورن را آماده کنید. امشب همه ما برای یکی از بزرگترین دوئل های سال شطرنج در جهان آماده می شویم: مگنوس کارلسن به مصاف  علیرضا فیروزجا خواهد رفت.مگنوس کارلسن قهرمان جهان از فرصت ستایش این استعداد فوق العاده استفاده کرده  و می گوید؛

 

 مسابقه برابر حریف 16 ساله اش سخت ترین چالش او تاکنون خواهد بود.

 

به یاد نداریم کارلسن که در 9سال گذشته قهرمان بلامنازع جهان بوده و نفر اول ریتینگ داران حال حاضر شطرنج جهان می باشد، قبل از رویدادی از حریف خودش تمجید کرده باشد.

 

یودیت پولگار بانو شطرنج باز تاریخی مجاری دقایقی قبل از آغاز بازی در اینستاگرام گفت:

همه در انتظار تماشائی ترین رویارویی سال

و این ها همه یعنی ،نابغه ایرانی به افکار جهان شطرنج تحمیل شده و بهترین های دنیا او را دنبال می کنند.

 

 نتایج دو شطرنج باز درتورنمنت که با حضور 133بازیکن و 131بازی از چندی قبل به صورت آنلاین آغاز شده بود و به صورت 17بازی با فرصت زمانی سه دقیقه برای هربازیکن طراحی شده بود و هرکس زودتر به امتیاز 8.5می رسید برنده دیدار می شد از قدرت بالای هر دو شطرنج باز در بازی سریع و فاصله آن ها با دیگر اساتید نامدار جهانی حکایت می کرد.

 

 

نتایج کارلسن در برابر شش استاد بزرگ

 • Carlsen - GM Pichot: 9-3 
 • Carlsen - GM Cuenca: 8.5-0.5 
 • Carlsen - GM Mamedov: 8.5-4.5 
 • Carlsen - GM Cheparinov: 8.5-1.5
 • Carlsen - GM Grandelius: 9-1
 • Carlsen - GM Sjugirov: 9-0

 

 

 

نتایج فیروزجا در برابر پنج استاد بزرگ و یک استاد بین المللی

 • Firouzja - IM Skripchenko: 8.5-1.5
 • Firouzja - GM Oleksiyenko: 9-2
 • Firouzja - GM Fressinet 9-2
 • Firouzja - GM Bluebaum 9-1
 • Firouzja - GM Meier 8.5-2.5
 • Firouzja - GM Narayanan 9-6

 

 

شب قبل از مسابقه کارلسن برای غلبه روحی بر فیروز جا در سایت لی چس که علیرضا ماه ها  نفر اول ریتینگ داران آن با درجه 3275بود تلاش زیادی کرد وبا بازی های متعدد درجه خود را در شطرنج برق آسا به 3276رساند تا بالاتر از فیروز جا دیده شود و علیرضا را که جوان 16ساله می باشد و از او 13سال کوچکتر است تحت تاثیر قرار دهد،هر چند علیرضا در همان لحظات برای بردن کارلسن  نقشه می کشید و تدارک می دید.

بازی این دو که به صورت مستقیم از سایت آنتن پخش می شد از ساعت 21:30دقیقه به وقت ایران شروع شد.جالب اینکه این رویاروی که با شانزده مسابقه با نتیجه 8.5بر 7.5به سود فیروزجا به پایان رسید و در مجموع سه تساوی داشت  با مات شدن کارلسن شروع و به پایان رسید تا شب رویایی برای فیروزجا رقم بخورد.

 

 

بازی اول :علیرضا، کارلسن مات کرد.

شروع طوفانی نابغه با مهره سیاه نشان داد کارلسن شب سختی را سپری خواهد کرد .فیروز جا در حرکت 67در حالی که تنها 8 ثانیه زمان در برابر 9ثانیه زمان کارلسن داشت ،کارلسن را در کمال تعجب با مات معروف رخ در عرض آخر شکست داد.

 

 

 

بازی دوم : تساوی و پیشتازی فیروزجا

بازی دوم دو شطرنج باز بعد از 52حرکت در حالی که کارلسن 28ثانیه و فیروزجا 13ثانیه برای اتمام بازی داشتند به جهت نداشتن مهره برد و داشتن مهره اسب در بازی به تساوی رسید.

 

 

 

 بازی سوم: قهرمان جهان عقب ماندگی را جبران کرد

کارلسن بازی سوم را با مهره سفید در 34حرکت و درحالی که 50ثانیه زمان داشت و فیروزجا تا پایان بازی 16ثانیه احتیاج داشت با مات کردن به پایان برد تا همه چیز در بازی سوم برابر شود.

 

 

 

بازی چهارم :نابغه خیلی زود دوباره پیش افتاد

علیرضا که مشخص بود روحیه خوبی برای این مچ تاریخی دارد بازی چهارم را با مهره سفید در حالی که کارلسن دفاع آلخین انتخاب کرده بود در 53حرکت با پیروزی پشت سرگذاشت.کارلسن برای پایان بازی تنها یک ثانیه و فیروزجا 9ثانیه زمان داشتند

 

 

بازی پنجم:کارلسن با سفید دوباره پیروزشد

علیرضا در برابر کارلسن دفاع روی لوپز انتخاب کرد و خیلی زود در 27حرکت  بازی را درحالی که کارلسن 1:44دقیقه ثانیه زمان داشت و فیروز جا از زمان بازیش 2:07ثانیه سپری شده بود واگذار کرد تا تابلوی امتیازات در عدد2.5برابر شود.

 

 

بازی ششم :دومین تساوی نبرد

کارلسن با مهره سیاه یک پیاده پیش بود ولی فیل های ناهمرنگ دو قهرمان بازی را در حرکت 67به تساوی کشاند تا برتری 2ثانیه ای زمان کارلسن هم ارمغانی برایش نداشته باشد.

 

 

بازی هفتم :روز ؛روز نابغه است

نابغه که بازی قبلی با مهره سیاه را در دفاع لوپز خیلی زود از دست داده بود ،این بار با انتخاب دفاع سیسیلی در 47حرکت کارلسن را مجبور به شکست کرد .کارلسن که 9ثانیه زمان برابر 7ثانیه فیروزجا داشت یک رخ کامل نیز عقب بود تا چاره ای جز شکست نداشته باشد.

 

 

بازی هشتم :قهرمان جهان عقب نمی نشیند.

کارلسن خیلی زود نتیجه را برابرکرد.او با مهره سیاه در 67حرکت با انتخاب دفاع تکراری آلخین فیروزجا را که تنها 6ثانیه تا پایان بازی زمان داشت با اندوخته زمانی 23ثانیه شکست داد تا دوباره هر دو شطرنج باز در امتیاز 4برابر شوند.

 

 

بازی نهم :زمان کارلسن به پایان رسید

نابغه ایرانی بازهم جلو افتاد؛زمان بازی در حرکت 71بازی در وضعیت کاملا مساوی و در حالی که فیروز جا تنها شش ثانیه زمان داشت برای کارلسن به پایان رسید تا این بار کارلسن  برخلاف رقابت پر حاشیه قهرمانی سریع جهان که فیروز جا بازی را با پایان زمان از دست داده بودشکست را پذیرا شود.

 

 

بازی دهم :سومین و آخرین تساوی

کارلسن دوباره دفاع آلخین انتخاب کرد.برتری یک پیاده ای فیروزجا در حالی که هر دو شطرنج باز زمان مناسبی برای به پایان رساندن بازی داشتند کفاف برد فیروزجا را نمی دادو خیلی زود هر دو قهرمان به تساوی در حرکت 35رضایت دادند.

 

 

بازی یازدهم:کارلسن دوباره همه چیز برابرکرد

قهرمان 9ساله جهان شطرنج در حالی که 40ثانیه زمان دراختیار داشت ، این بار فیروزجا را که دفاع سیسلی دوباره انتخاب کرده بود و تنها 16ثانیه اززمانش باقی مانده بود  در 29حرکت شکست داد تا هر دو شطرنج باز 5.5امتیازی شوند.

 

 

بازی دوازدهم:کارلسن برای اولین بار در مچ پیش افتاد

دومین برد پیاپی قهرمان جهان در حالی که تنها 2صدم ثانیه به پایان زمانش  باقی مانده بود با اشتباه فیروز جا در حرکت 67اتفاق افتاد ،کارلسن  با مهره سیاه دفاع روی لوپز انتخاب کرد و در نهایت در حالی که زمانش داشت به پایان می رسید و فیروز جا برنده بازی می شد از اشتباه حریف جوانش استفاده کرد و فیروزجا را مات کرد تا نتیچه مچ را 6.5بر5.5به نفع خود کند.

 

 

بازی سیزدهم:قرار نیست آب خوش از گلوی قهرمان جهان پائین برود.

بعد از باخت بازی قبل ،فیروزجا قبل از حرکت اول خود جرعه ای آب نوشید و با شروع دفاع سیسیلی در 30حرکت با داشتن 49ثانیه زمان ،کارلسن را که 51ثانیه زمان داشت را مجبور به قبول شکست کرد تا هیجان به اوج خود برسد.تابلوی امتیازات در 6.5برابر است .چهار بازی دیگر باقی مانده است و قهرمان کسی است که زودتر امتیاز 8.5ببیند.

 

 

بازی چهاردهم :دومین برد پیاپی نابغه ایرانی

کارلسن که در دو دور قبل برای اولین بار در مچ دو بار پیاپی پیروز شده بود ،خیلی زود دبل شد تا فیروزجا در حساسترین لحظات مچ 7.5امتیازی شود. فیروز جا با مهره سفید با داشتن زمان 40ثانیه در برابر 12ثانیه کارلسن ،در حرکت 37کارلسن را که در شبکه ماتی گرفتار شده بود به زیر کشید تا امیدها را برای بردن این مچ تاریخی بیشتر کند.

 

 

بازی پانزدهم :قهرمان جهان راحت باج نمی دهد

این بارکارلسن با مهره سفید در یک بازی سراسر تهاجمی در 29حرکت با اندوخته زمانی 1:09ثانیه در برابر 36ثانیه فیروزجا ؛شبکه ماتی را برای علیرضا ایجاد کرد تا نتیجه امتیازات هر دو شطرنجباز 7.5شود.

 

 

بازی شانزدهم:فیروزجا تاریخ سازشد

فیروز جا با مهره سفید قدر لحظات دانست و در یک بازی زیبا و تاکتیکی که 65حرکت طول کشیدبا داشتن 15ثانیه زمان در برابر8.5ثانیه کارلسن در دفاع سیسلی در حالی که از اواسط بازی به بعد موتورهای جستجوگر شطرنجی وضعیت او را برنده می دیدند بر حریف سمج و کاربلد خود غلبه کرد و مانند شروع مچ کارلسن رامات کرد .

 

 

 

در پایان فیروزجا با مهره سفید 3برد،با مهره سیاه 4بردو با مهره سفید سه تساوی کسب کرد و 8.5امتیازی شد و کارلسن با مهره سفید4برد،با مهره سیاه 2بردو با مهره سیاه 3 تساوی کسب کرد . 7.5امتیازی شد.

 

حالا جهان شطرنج منتظر رویاروی این دو در ابرتورنمنت آنلاینی هستند که با ابتکار کارلسن از30فروردین تا 14اردیبهشت با حضور 8تا از بهترین های جهان با 250هزار دلار جایزه آغاز خواهد شد، هستند. پیش بینی های مفسرین  و بزرگان شطرنج جهان رویاروئی این دو شطرنج باز خیلی زود به فینال مچ قهرمانی جهان ختم خواهد شد که بعد از پایان مسابقه در توئیت های مختلف هم به آن اشاره کردند.

انتهای پیام/1005

محمدرضا تقی خانی

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: