دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۲۸۲۹۷
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۹
به گفته یک فعال حوزه اعتیاد، مصرف کنندگان مخدر‌هایی مانند شیشه، الستی و آنفتامین‌های شدید، دچار جرائم مختلف می‌شوند، زیرا کنترلی بر رفتار خود ندارند.

به گزارش آوای خزر، سعید صفاتیان گفت: از میان انواع مواد مخدر، محرک‌ها بیشترین عوارض را دارند. مرگ و میر، خودکشی، دگر کشی، اختلالات روانی بسیار شدید و غیرقابل بازگشت از جمله عوارض مخدر‌هایی مانند شیشه و اِلستی (قارچ ها) هستند.

وی افزود: مصرف کنندگان این مخدرها، به قدری دچار توهمات و هذیان می‌شوند که دیگر متوجه رفتار خود نیستد و دیگر روی خود هیچ کنترلی ندارند.

مدیر کل سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: عوارض این مخدر‌ها به مخدر‌ها سنتی مانند تریاک و حشیش اصلا شبیه نیست و عوارض غیرقابل جبرانی خواهند داشت.

صفاتیان گفت: همین که فرد روی رفتار خود هیچ کنترلی ندارد هم برای خودش و هم برای اطرافیان بسیار خطرناک است و ممکن است اتفاقاتی مانند قتل و ... رخ دهد که دیگر قابل جبران نباشید.

وی با اشاره به مصرف کنندگان قارچ‌ها افزود: افرادی که الستی مصرف می‌کنند، به دو حالت سفر خوب و سفر بد دچار می‌شوند. اگر مصرف کننده‌ای دچار سفر بد شود، به قدری توهمات شدیدی به او دست می‌دهد که تصور می‌کند همه توهامت واقعی است و به راحتی می‌تواند خود را از ساختمان به پایین پرت کند یا با سرعت زیاد خودروی خود را به دیوار بکوبد.

این فعال حوزه اعتیاد بیان کرد: مصرف کنندگان الستی، شیشه و آنفتامین‌های شدید، تهدید‌های اجتماعی محسوب می‌شوند و در روابط اجتماعی ممکن است جرئم زیادی مرتکب شوند.

مدیر کل سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به تفاوت مصرف این مخدر‌ها و عوارض آن‌ها در میان زنان و مردان ادامه داد: عوارض این مخدر‌ها تفاوتی در زن و مرد ندارد، اما تصور کنید یک مرد مصرف کننده قصد دارد بچه اش را به قتل برساند، در اینصورت زن او مانع می‌شود، اما از آنجایی که قدرت فیزیکی مرد بسیار بیشتر است، زن موفق نمی‌شود و مرد هم زن و هم بچه اش را به قتل می‌رسانند، زیرا بر اساس تصوراتش آن‌ها شیطان هستند.

وی افزود:، اما تصور کنید در این مسئله زن مصرف کننده باشد، اگر زن چین قصدی داشته باشد، مرد جلو او را می‌گیرد بنابراین این چنین حوادث بیشتر برای مرد‌ها رخ می‌دهد./میزان

انتهای پیام/1005

 
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرسنجی
آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟
آخرین اخبار