دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۳۰۳۴۰
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴
در مراسمی با حضور رییس جمهور
دانشنامه تبرستان و مازندران شایسته تقدیر کتاب سال ایران شد
دانشنامه تبرستان و مازندران، شایسته تقدیر کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد و در مراسمی با حضور رییس جمهور مورد تشویق قرار گرفت.

به گزارش آوای خزر از ساری به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ، برگزیدگان سی و هشتمین دوره جایزه کتال سال ایران طی مراسمی صبح امروز و با حضور رییس جمهور دکتر حسن روحانی ، معرفی شدند که در موضوع فرهنگ‌نامه‌ها و دایره‌المعارف‌ها سه کتاب دانشنامه تبرستان و مازندران، تألیف گروه نویسندگان، تهران: نی؛ ساری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، ۱۳۹۸، ۵ ج، دانشنامه فرهنگ مردم ایران، تألیف گروه نویسندگان، تهران: مرکز بزرگ دایره‌المعارف اسلامی، ۱۳۹۷، ۶ ج" و "دانشنامه ری، تألیف محمد ری‌شهری و مهدی مهریزی، قم: دارالحدیث، ۱۳۹۸، ۲ ج" جواز ورود به مرحله نیمه نهایی این دوره از جایزه کتاب سال را کسب کرده بودند که در نهایت دانشنامه تبرستان و مازندران توانست جایزه شایسته تقدیر کتاب سال ایران را به خود اختصاص دهد .

شایان ذکر است ؛ این مجموعه پنج جلدی نخستین دائرة‌المعارف جامع مازندران است که بیش از هزار و ۲۰۰ مؤلف و دانشور طی حدود یک دهه فعالیت آن را گردآوری کرده‌اند.

جلد نخست این مجموعه در قالب دیباچه است که در آن به طور کامل درباره دانشنامه شرح داده می‌شود و در جلد دوم سرفصل‌های تاریخ، اقوام، جغرافیای طبیعی و محیط زیست، باستان‌شناسی و معماری قرار دارد.

جلد سوم این دانشنامه به سرفصل‌های شهرستان‌ها و شهرها، نظام‌های اداری، آموزشی و فرهنگی، اقتصاد و نام‌آوران پرداخته و جلد چهارم مربوط به سرفصل فرهنگ و مردم‌نگاری در حوزه فرهنگ ناملموس و فرهنگ ملموس است و در نهایت جلد پنجم به سرفصل‌های زبان، ادبیات، موسیقی، رسانه و ارتباطات و افزوده‌های دیگر اختصاص دارد.

دانشنامه‌ی تبرستان و مازندران در ثبت، ضبط و حفظ دستاوردهای باستانی، تاریخی، جغرافیایی، زیست محیطی، اقتصادی، فرهنگی و هنری و میراث مادی و معنوی این سرزمین توانسته موفق باشد، گستره اطلاعات دانشنامه، حوزه‌های فرهنگ تبری زبان از جمله استان گلستان، البرز، تهران، گیلان، قزوین و مازندران را در بر می‌گیرد که در نوع خود قابل ستایش است.

این دانشنامه که تألیف آن از سال ۱۳۸۰ آغاز و ساختار مبنایی و نظام‌مند آن از سال ۱۳۹۰ در فرهنگخانه مازندران با مدیریت احمد محسن‌پور قادیکلایی و با سرپرستی جهانگیر نصری اشرفی آغاز شد، با حمایت مالی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار مازندران و سایر مسوولان استانی و ملی منتشر شده است.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: