دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۳۴۵۳۰
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۱

به گزارش آوای خزر، مرحوم حاج محمود ریکازاده پدر شهید علی‌ ریکازاده که هفته پیش توسط بنیاد شهید واکسن کرونا زده بود، در تاریخ ۳۱ اردیبهشت از دنیا رفت و عده‌ای از نزدیکان این مرحوم مدعی شده‌اند «در بیمارستان به آن‌ها گفته شده علت فوت این پدر شهید تزریق واکسن سینوفارم بوده و این در حالی است که وزارت بهداشت اجازه‌ تحویل و تشییع پیکر را نداده و جسد را برای بررسی به پزشکی قانونی فرستاده است.» نکته جالب توجه در این خصوص امضای محمدرضا هاشمیان رییس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری بر پای برگه‌ای است که روی آن علت فوت بیمار تزریق واکسن سینوفارم اعلام شده است.

این خبر در فضای مجازی حواشی فراوانی را به همراه داشته و موجی از واکسن‌هراسی را به وجود آورده است و موجب شده تا این سوال برای بسیاری از افراد این سوال مطرح شود که آیا تزریق واکسن سینوفارم مرگ‌آور است؟

محمدرضا هاشمیان، رییس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری در این خصوص گفت: این بیمار به دلیل ایست قلبی و تفسی به بیمارستان منتقل شده بود و متاسفانه بدنش به هیچ‌گونه احیای قلبی پاسخگو نبود و با وجود انجام عملیات CPR از دنیا رفت و لازم به ذکر است که این مرحوم سابقه بیماری قلبی هم داشته و همراهانش اظهار کرده‌اند که ۵ روز قبل از این اتفاق به این شخص واکسن کرونا تزریق شده بوده است و بیمار بعد از تزریق واکسن دچار ضعف و بی‌حالی گشته و این ضعف و بی‌حالی تا جایی ادامه پیدا کرده که ایست قلبی و تنفسی رخ داده است.

تشخیص علت فوت بیمار با پزشکی قانونی است

این پزشک فوق تخصص بخش مراقبت‌های ویژه اظهار کرد: با در نظر گرفتن این موضوع و به علاوه با توجه به اینکه فوت بیمار طی مدت کمتر از ۲۴ ساعت پس از انتقال به بیمارستان رخ داده و همچنین این امر که این قبیل بیماران که بر اثر ایست قلبی فوت کرده اند، حتما باید به پزشکی قانونی منتقل شوند، پیکر این شخص هم برای بررسی به پزشکی فرستاده شد.

وی ضمن اشاره به اینکه این موضوع که آیا علت فوت بیمار تزریق واکسن یا مشکل قلبی بود باید توسط پزشکی قانونی مورد بررسی قرار گیرد و اینگونه فوت‌ها سریعا باید به پزشکی قانونی گزارش داده شوند، ادامه داد: اینکه واقعا ارتباطی بین تزریق واکسن و فوت این فرد بوده است یا نه، با توجه به سابقه قلبی متوفی حتما باید تحت بررسی قرار گیرد.

آیا تزریق واکسن برای بیماران قلبی ایجاد مشکل می‌کند؟

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که آیا قبل از تزریق واکسن سابقه قلبی بیمار در نظر گرفته نشده بود، عنوان کرد: بیماران قلبی و ریوی جزء گروه‌های پرخطر در مقابل کرونا هستند و حتما باید واکسینه شوند و اینکه در آن مرحوم سابقه مشکل قلبی به همراه تزریق واکسن سبب بروز این مشکل شده و یا مسئله دیگری در میان بوده است باید توسط پزشکی قانونی بررسی و عنوان شود.

این پزشک فوق تخصص ICU در خصوص برگه‌ای که علت فوت را تزریق واکسن سینوفارم عنوان کرده و این موضوع که امضایش پای آن برگه است، توضیح داد: این کاغذ گواهی فوت نیست و فرم انتقال و ارجاع متوفی به پزشکی قانونی است و هنوز برای این شخص گواهی فوت صادر نشده است و با توجه به اینکه همراه بیمار مسئله واکسینه شدن متوفی را ۵ روز قبل از فوت ایشان اعلام کرده بود، باید عوارض تزریق واکسن عینا به پزشکی قانونی گزارش داده می‌شد، البته علت مراجعه بیمار به بیمارستان ایست قلبی بوده است، ولی با توجه به گفته همراه بیمار که از بروز عوارضی همچون ضعف و بی‌حالی بعد از تزریق واکسن در آن مرحوم خبر داده بود در این فرم این موضوع به پزشکی قانونی گزارش داده شده است.

آیا عوارض واکسن‌ها شایع هستند؟

این پزشک مراقبت‌های ویژه افزود: به هر حال واکسن کرونا با عوارضی همراه است و برای هر واکسنی عوارضی وجود دارد، اما آیا این عوارض شایع هستند؟ خیر این چنین نیست و آیا این بیمار به دلیل تزریق واکسن فوت شده است؟ هنوز مشخص نیست؛ در دنیا واکسن‌ها عوارض مشخصی نظیر بروز حساسیت‌های مختلف در واکسن‌های مختلف دارند، اما به نمی‌رسد حداقل به طور مستقیم ایست قبلی آن هم ۵ روز بعد از تزریق به واکسن مربوط باشد؛ اگر این اتفاق بلافاصله بعد از واکسن زدن رخ می‌داد باز موضوع فرق می‌کرد.

وی ضمن تاکید بر اینکه ادعای همراه بیمار مینی بر اینکه متوفی قبل از تزریق واکسن حالش خوب بوده و بعد از آن دچار ضعف و بی‌حالی شده است، باید توسط پزشکی قانونی بررسی گردد، گفت: تصمیم‌گیری جهت جواز فوت فقط و فقط با پزشکی قانونی است و در خصوص مرگ‌های زیر ۲۴ ساعت در بیمارستان پزشک حق ندارد گواهی فوت صادر کند، مگر اینکه به پزشک قانونی اطلاع دهد، به ویژه در شرایطی که همراه بیمار اعلام کند که متوفی واکسن زده است؛ آیا ما می‌دانیم این شخص واقعا واکسن زده است؟ آیا می‌دانیم چه واکسنی تزریق کرده است؟ خیر، ما از این مسائل اطلاع دقیق نداریم و اینگونه مسائل باید به پزشکی قانونی ارجاع داده شوند.

برخی افراد قصد ایجاد واکسن‌هراسی در جامعه دارند

این پزشک فوق تخصص در واکنش به تصویری که از پرونده بیمار در فضای مجازی منتشر شده است، بیان کرد: فضای مجازی یک فضای فیک و غیرواقعی است و این‌گونه مطالب از سوی اشخاصی منتشر می‌شود که قصد ایجاد واکسن‌هراسی در جامعه را دارند و اشخاصی که پرونده شخصی این بیمار را بدون اجازه در فضای مجازی منتشر کردند، باید جوابگو باشند و باید مشخص شود آن‌ها مستندات پرونده بیمار را از کجا آورده اند و حراست بیمارستان باید پاسخگو باشد و در این خصوص باید نظارت بیشتری صورت گیرد تا از سوء استفاده افرادی که از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند، جلوگیری شود.

پزشک فوق تخصص ICU گفت: به هرحال همه واکسن‌هایی که در ایران استفاده می‌شوند، فاز ۳ را گذرانده‌اند و مخصوصاً در مورد سینوفارم که سازمان بهداشت جهانی هم آن را تایید کرده است و چنین عارضه‌ای در مورد آن گزارش نشده است، ولی وزارت بهداشت می‌تواند مطالعاتی در این مورد انجام دهد تا عوارض احتمالی واکسن به صورت شفاف گزارش شود./همشهری انلاین

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار