دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۳۶۱۸۳
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۶

به گزارش آوای خزر، احد وظیفه رئیس مرکز خشکسالی با اشاره به اینکه خشکسالی شدیدی در اغلب نقاط کشور حاکم است، اظهار کرد: با توجه به شرایط اقلیم و فقدان بارندگی در فصل تابستان، با خشکسالی شدید تا متوسط در کل کشور به ویژه در بخش کشاورزی روبه‌رو هستیم.

او خشکسالی نیمه شرقی، جنوب و جنوب غرب کشور را شدید و استثنایی عنوان کرد و افزود: در بقیه نقاط مرکز، شمال و شمال غرب خشکسالی متوسط تا شدید داریم.

وظیفه با اشاره به اینکه دما در فصل زمستان و بهار ۲ تا ۳ درجه در اغلب نقاط به ویژه نیمه غربی و شمال غرب بالاتر از نرمال بوده است، بیان کرد: در بقیه نقاط ۴ تا ۵ درجه بیش از نرمال بوده است.

تاخیر در آغاز بارش سال زراعی جدید

رئیس مرکز خشکسالی درباره آینده بارش‌ها در کشور گفت: بنا بر نقشه‌های هواشناسی از مرداد به بعد در سواحل شمالی بارندگی خواهیم داشت، اما به نظر می‌رسد که امسال کمتر از نرمال باشد.

او ادامه داد: در جنوب شرق کشور همچون جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان بارش تابستانه همراه با رگبار و رعد و برق خواهد بود، اما به طور کلی میزان قابل توجهی از بارش کشور را تشکیل نمی‌دهد.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به موضوع کمبود بارش و چالش جدی در بخش کشاورزی، بسیاری از استان‌ها دسترسی‌شان به آب شرب کاهش پیدا کرده که اگر تمهیدات جدی اندیشیده نشود، بخش کشاورزی دچار خسران می‌شود.

وظیفه با بیان اینکه بارش چندانی در فصل تابستان نداریم، گفت: بنا بر مدل‌های اقلیمی گرمای هوا به ویژه در نیمه غربی و شمال غرب حدود ۲ درجه بالاتر از نرمال بوده است که این موضوع در کنار بارش‌های کمتر از نرمال در تمامی نقاط کشور آزاردهنده است؛ چراکه به دلیل خشکی محیط، افزایش دمای بیشتری را احساس می‌کنیم.

رئیس مرکز خشکسالی درباره آینده بارش در سال زراعی جدید بیان کرد: مدل‌های اقلیم فصلی نشان می‌دهد که بارش فصل پاییز دیرتر آغاز می‌شود و همواره بارندگی در نیمه اول کمتر از نرمال خواهد بود.

به گفته وظیفه، برآوردها حاکی از آن است که بارش در نیمه اول پاییز امسال ۶۰ تا ۷۰ درصد کمتر از نرمال خواهد بود.

رئیس مرکز خشکسالی در پایان با اشاره به خشکسالی و بحران آب در بخش کشاورزی تصریح کرد: با توجه به افزایش دما و بارش‌های کمتر از نرمال به کشاورزان و بخش‌های صنعتی توصیه می‌شود که به دلیل بحران آب در شرایط سخت آبی حداکثر صرفه‌جویی را داشته باشند تا سال زراعی آبی را به پایان رسانیم.
 

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: