دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۳۷۵۶۰
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۲
یادداشت/
طواف می‌کنم...
روضه امسال، روضه‌ی غریبی ست... اسپند و علم و کتیبه و مداح و خاموشی دارد... اشک فراوان و یا حسین‌های دلشکسته دارد.
آوای خزر-رقیه توسلی: روضه امسال، روضه‌ی غریبی ست... اسپند و علم و کتیبه و مداح و خاموشی دارد... اشک فراوان و یا حسین‌های دلشکسته دارد... چای دارد... پُر از مرام و عشق است...، اما فراق دارد... آهِ تنهایی از آن بلند است... و دوریم از حسینیه ها، از جمع پیرغلام‌ها و تکیه نشین‌ها و ناله‌های هم کیشان.

واعظ دارد از "حر بن یزید ریاحی" می‌گوید و من، میانه‌ی اسم‌ها می‌گردد ذهنم. میانه‌ی اسامی بزرگ و مقدس. نام‌هایی که باید در برابرشان متوقف شد. در برابر جلال و جبروتشان. نمی‌دانم چند وقت؟ چند سال؟ نمی‌دانم با کدام حال و زبان؟ اما باید توقف کرد. مادرم گفته باید دست به دامان بهترین خاندان زمین شد. آن‌ها می‌دانند راه نجات از کدام طرف است.

اصلا می‌شود مگر محرم باشد و حرف کربلا و دست به دامان اهل بیت نشوم؟! حالا که قسمتم شده سوگوار آل الله باشم، آرام آرام زمزمه می‌کنم؛ سلام بر دشت تفتیده بلا... سلام بر فراتِ شهید و نخل‌های سوخته... اشکبار می‌گویم "یاامیرالمومنین" مددی... "حضرت کوثر" را می‌خوانم که آرامِ جان است بگاهِ لهوف خوانی... "عمه سادات" را بر تل، شیون می‌کنم... به قرص قمر و آب زلال که میرسم، دخیل می‌بندم به "یا ابالفضل"... "علی اصغر" گویان، لالایی سر میدهم... و برمی خیزم و پناه میبرم به زیارت عاشورا و آن نامی که عالم به قربانش است... می‌خواهم سلام‌ها را کامل ادا کنم... صدبار سر بگردانم سمت ارض آزادگی و پیشگاه امامی که عاشقترین است... پدرم گفته باید پیرو دینی بود که عطر نماز می‌دهد.


پی نوشت:
اینروز‌ها باید نام‌های محترم و بلندمرتبه را بسیار طواف کرد؛ "علی اکبر" را، "سجاد" را، " رقیه خاتون"، "رباب"، "ام البنین"، "حبیب"، "وهب"، "قارب"، " هفهاف"، جَون بن حُوَی و....

انتهای پیام/۱۰۰۰
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: