دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۴۱۹۸۹
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۴

نخستین خط تولید واکسن‌ تب برفکی ایران‌ساخت رونمایی شد

با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، وزیر جهاد کشاورزی و استاندار البرز نخستین خط تولید واکسن تب برفکی ایران‌ساخت مطابق استاندارد GMP رونمایی شد.

به گزارش آوای خزر، به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، وزیر جهاد کشاورزی و استاندار البرز نخستین خط تولید واکسن تب برفکی ایران‌ساخت مطابق استاندارد GMP رونمایی شد.

با ایجاد این خط تولید واکسن ضمن جلوگیری از خروج ۲۵ میلیون دلار ارز با ایجاد ظرفیت صادراتی زمینه ساز ارزآوری ۲۰ میلیون دلار خواهد شد تا مسیر واردات ۲۰ میلیون دز واکسن تب برفکی حیوانی با تولید این محصول بسته شود.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی و مجتبی عبداللهی استاندار البرز  با حضور در شهرک صنعتی سپهر از این خط تولید در شرکت دانش بنیان ویرا واکسن شایا رونمایی کردند.

خط تولید واکسن تب برفکی حیوانی شرکت دانش بنیان ویرا واکسن شایا در حال حاضر دارای توانمندی تولید ۲۰ میلیون دوز از این واکسن است و می تواند نیاز کسور کشور را تامین کند.

این خط تولید با توجه به سطح استاندارد و تکنولوژی مورد استفاده، علاوه بر تامین نیاز داخل، دارای ظرفیت و قابلیت صادراتی سالانه معادل ۲۰ میلیون دلار است.

استاندارد GMP (Good Manufacturing Practice) به عنوان فونداسیون اصلی سیستم های ایمنی و سلامت شامل مجموعه الزامات و دستورالعمل هایی است که روش ها، تجهیزات مورد نیاز، امکانات و کنترل های الزامی برای تولید محصولات با کیفیت در بر می گیرد.

شرکت دانش بنیان ویرا واکسن شایا در صورت تحقق فازهای توسعه‌ای می‌تواند تا ۴۰ میلیون دز در سال تولید کند که این ظرفیت می‌تواند علاوه بر  تامین نیاز صنعت دام، کشور را در شمار صادرکنندگان  واکسن یاد شده قرار دهد.

در حال حاضر ۷۰ نفر نیروی انسانی در این شرکت دانش بنیان مشغول فعالیت هستند که دانش آموخته حوزه های زیست فناوری، ژنتیک، شیمی و مهندسی بوده و ۱۷ نفر از آنها در مقطع دکتری دانش آموخته‌اند.

پلت فرم تولید واکسن های ویروسی زنده، از جمله واکسن پی پی آر یکی از خطوط تولید این شرکت است که وارد بازار شده است و این شرکت را در جرگه ۳۰ شرکت داشن بنیان برتر کشور قرار داده است. در این شرکت واکسن‌های اکتیمای واگیر و لمپی اسکین تولید و به بازار عرضه شده است. همچنین واکسن های آبله گوسفندی، آبله بزی، BVD، IBR، تب سه روزه در حال طی مراحل پایانی تحقیق و توسعه بوده که تا سال جاری به بازار عرضه خواهد شد. این خط تولیدی در حال حاضر با فعالیت های توسعه ای انجام شده ظرفیت تولید ۸ واکسن حیوانی توسط این شرکت دانش بنیان وجود  دارد که سالانه ۲۵۰ میلیون دوز ظرفیت تولید این خط می باشد.

برای ایجاد خط تولید واکسن تب برفکی حیوانی ۱۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری صورت گرفته است که ۳۰ درصد آن توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی پرداخت شده است. ایجاد این خط تولید واکسن ضمن جلوگیری از خروج ۲۵ میلیون دلار ارز با ایجاد ظرفیت صادراتی زمینه ساز ارزآوری ۲۰ میلیون دلار خواهد شد تا مسیر واردات ۲۰ میلیون دز واکسن تب برفکی حیوانی با تولید این محصول بسته شود. تولید واکسن های باکتریایی در فازهای بعدی توسعه این شرکت قرار دارد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مجموعه بازدیدهای امروز از شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه زیست فناوری و دامپزشکی، با همراهی وزیر جهاد کشاورزی و استاندار البرز، از شرکت های پسوک، بندا فرآور و نیک پایا کارن فارمد نیز بازدید خواهد کرد.

انتهای پیام/1005

نظرات شما