دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۴۱۹۹۱
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۷

انتقاد از بوروکراسی اداری پیچیده در جذب دانشجویان خارجی

رئیس سازمان امور دانشجویان از بوروکراسی اداری پیچیده در جذب دانشجویان خارجی انتقاد کرد و گفت: مجوزهای اقامت یک ساله برای دانشجویان خارجی و عدم صدور مجوزهای ورود و خروج یکی از موانع مهم پیش‌رو در جذب دانشجویان بین المللی است.

به گزارش آوای خزر، دکتر هاشم داداش‌پور در مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه ارومیه با تاکید بر اینکه حضور یک شعبه به نام دانشگاه ایرانی در کشورهای دیگر ضروری است، بیان کرد: متأسفانه این حضور رخ نداده و نیاز است توجه ویژه‌ای به آن شود چرا که گام مهمی برای بین المللی سازی آموزش عالی ایران است.

وی با بیان اینکه در تکریم فرهنگی، اجتماعی و هویتی دانشجویان بین‌الملل در حال تحصیل در ایران نیز کار شایسته ای صورت نگرفته است، افزود: هر یک از دانشجویان بین المللی می‌توانند معرف و سفیر فرهنگی برای ما در کشور خودشان باشند و این به افزایش قدرت نرم کشور منجر می‌شود.

داداش پور تاکید کرد: جذب دانشجویان خارجی فرصت بی نظیری است که می‌تواند در تحقق تمدن نوین اسلامی مؤثر باشد. از این رو، باید چالش‌های پیش روی دانشجویان بین المللی را شناسایی، برای رفع موانع موجود اقدام و برای پشتیبانی از برنامه‌های این مسیر، سرمایه گذاری کنیم.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با انتقاد از حاکمیت بوروکراسی اداری پیچیده در جذب دانشجویان خارجی گفت: به طور مثال همین مجوزهای اقامت یک ساله برای دانشجویان خارجی و عدم صدور مجوزهای ورود و خروج یکی از موانع مهم پیش‌رو در جذب دانشجویان بین المللی است.

وی ضعف در شاخص‌های دانشگاه بین المللی را یکی دیگر از موانع در جذب دانشجویان خارجی عنوان کرد و افزود: دانشگاه ارومیه در یک سال گذشته، بیش از ۸۰۰ دانشجوی خارجی جذب کرده که اکثریت آنها از کشورهای عرب زبان همسایه هستند ولی هنوز سایت این دانشگاه در رابطه با پوشش زبان‌های زنده دنیا به ویژه عربی فعال نیست. این در دانشگاه‌های دیگر نیز وضعیت مشابهی دارد.

دکتر داداش پور با بیان اینکه وزارت علوم تمام تلاش خود را به کار گرفته تا رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه دانشگاه و فضای علمی، عملی شود، گفت: بازگشت به سابقه تمدنی درخشان کشور در حوزه علمی، رسیدن به مرجعیت علمی، انتقال دانش و ایجاد عدالت در جهان اسلام، تعامل با کشورهای اسلامی و توسعه زبان فارسی و تبدیل آن به یکی از زبان‌های علمی در حوزه بین المللی تنها چند نمونه از رهنمودها و آینده نگری‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه علمی است که باید عملی شود.

معاون وزیر علوم، کرونا را یکی از چالش‌های فضای دانشگاهی طی ۲ سال اخیر دانست و ادامه داد: بازگشایی کامل دانشگاه‌ها مستلزم آمادگی و تمهید مقدمات زیادی است که یکی از آنها اصلاح زیرساخت‌ها در دانشگاه‌های است.

وی با بیان اینکه درآمد اختصاصی دانشگاه‌ها می‌تواند، نجات بخش دانشگاه‌ها در مشکلات مالی باشد، اظهار داشت: متأسفانه چون اتصال بخش‌های پژوهش و فناوری دانشگاه با جامعه به خوبی برقرار نیست در این رابطه با مشکل مواجه جدی هستیم.

معاون وزیر علوم یاد آور شد: بر اساس قانون، باید یک درصد از بودجه دستگاه‌های اجرایی کشور به بحث پژوهش اختصاص یابد اما در عمل این اتفاق رخ نداده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، داداش پور به ظرفیت واکسن سازی در کشور اشاره کرد و افزود: تولید و آزمایش ۱۲ واکسن کرونا و به سرانجام رساندن ۶ واکسن نشان داد ظرفیت‌های علمی بسیار قوی در دانشگاه‌های کشور وجود دارد.

رئیس سازمان امور دانشجویان در ادامه سخنان خود، وضعیت فعلی دانشگاه ارومیه را مناسب عنوان کرد و گفت: اگر امروز دانشگاه ارومیه در وضعیتی قرار گرفته که منطقه شمال غرب کشور به آن می‌بالد نشان از تلاش مدیران این مجموعه و همه همکاران در دوره‌های فعلی و گذشته بوده است.

انتهای پیام/1005

نظرات شما