دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۴۳۴۲۱
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۰
ترس و نگرانی از قضاوت دیگران هم وقت ما را بیهوده تلف می‌کند، هم به اعتماد به نفس ما آسیب می‌زند و زندگی شخصی، شغلی و معنوی ما را دچار خلل می‌کند. بنابراین باید بدانیم چگونه می‌توانیم با این احساسات منفی مقابله کنیم.

به گزارش آوای خزر، به نقل از starsInsider، شرم و خجالت می‌تواند مانع از تجربه کردن خوشی‌هایی شود که زندگی سر راه ما قرار می‌دهد، آن هم فقط به این دلیل که می‌ترسیم دیگران درباره ما چه فکری می‌کنند. بدتر از همه اینکه چیزهایی که از آنها خجالت می‌کشیم، اغلب بر پایه هنجارهای اجتماعی ساختگی و ضعیف استوار هستند. اما لازم است بدانیم چگونه می‌توانیم با این احساسات منفی مقابله کنیم. این کار با یک تمرین عالی محقق می‌شود. آن هم اینکه چیزهایی را که قبلا شما را عصبی و نگران کرده‌اند بشناسید و از امروز اجازه ندهید آنها شما را کنترل کنند. به‌زودی خواهید دید که زندگی پس از این تجربیات هم ادامه دارد و نظرات دیگران اهمیت کمتری خواهد داشت. امیدواریم با دانستن این نکات و عمل به آنها  به الگویی برای دیگران تبدیل شوید.

نه گفتن

مردم تمایل دارند بیش از حد از دیگران درخواست کنند، به‌خصوص زمانی که ساختارهای اجتماعی خاصی در رابطه وجود داشته باشد، مانند اینکه رئیس یا یکی از اعضای خانواده شما باشد. این حق شماست که با هر چیزی که با آن احساس راحتی نمی‌کنید، نه بگویید.

اشتباه کردن

حتی یک نفر در این سیاره بی‌نقص نیست، ولی با این حال وقتی اشتباهی مرتکب می‌شویم، بسیار شرمگین و خجالت‌زده می‌شویم. اما باید بدانیم وقتی از خجالت‌زده بودن دست می‌کشیم فکرمان برای بهتر شدن و تعالی خود باز می‌شود.

کارهایی که از انجام آنها نباید خجالت بکشید

خریدن گزینه ارزان‌تر

حتی اگر پول دارید، باید به خودتان یادآوری کنید که مثلا اگر در رستوران کسی که همراهتان است غذاهای گران سفارش می‌دهد، لزومی ندارد شما هم همین کار را بکنید. شما برای پول خود زحمت کشیده‌اید و اگر نتوانید این کار را انجام دهید نباید خجالت‌زده شوید و هرکسی که به شما این احساس را بدهد، مطمئناً کسی نیست که شما بخواهید با او در ارتباط باشید.

ابراز احساسات

بسیاری از مردم از آنجا که از خجالت‌زده شدن می‌ترسند، احساسات خود را به کسی که دوستش دارند ابراز نمی‌کنند!

مرور خاطرات 

همه ما حداقل یک خاطره تلخ داریم که مدام در ذهنمان دور می‌زند و ما را به حال خود نمی‌گذارد. چیزی که در اینجا باید به خاطر بسپارید این است که شما تنها کسی هستید که هنوز به آن مساله فکر می‌کند! دیگران احتمالاً آن را فراموش کرده‌اند، پس دست از استرس‌های بی‌دلیل خود بردارید.

کارهایی که از انجام آنها نباید خجالت بکشید

گریه در ملأ عام

آیا اصلا گریه می‌کنید! همه‌ ما انسان‌هایی هستیم که می‌توانیم خیلی چیزها را تحمل کنیم، اما گاهی هم پیش می‌آید نیاز به یک دل سیر گریه کردن داریم. به‌جای نگرانی در مورد اینکه مردم چه فکری می‌کنند، هجوم احساسات را در آغوش بگیرید، زیرا از نظر علمی ثابت شده است که گریه کردن برای سلامتی مفید است.

کارهایی که از انجام آنها نباید خجالت بکشید

چیزی نخریدن

بنا به دلایلی، همه ما نگران این هستیم که اگر دست خالی از فروشگاه خارج شویم باعث جلب توجه‌ دیگران شویم، اما اگر چیزی را که می‌خواهید در آن فروشگاه پیدا نکردید، بیرون رفتن از آن بدون خرید کردن کاملاً طبیعی است. همچنین طبیعی است که قیمت چیزی را بپرسید یا لباسی را امتحان کنید و باز هم آن را نخرید.

صداهای معده

به دلایلی ما اغلب از هر صدایی که بدون قصد از بدنمان خارج می‌شود خجالت می‌کشیم، اما چه شکم شما از گرسنگی غرغر کند یا از هضم غذا صدا دهد، خجالت کشیدن از صداهای غیرارادی بدنتان کار بیهوده‌ای است. این صداها طبیعی است و برای هرکسی ممکن است پیش بیاید.

چرخیدن و رفتن از راه دیگر

اگر متوجه شوید که در جهت اشتباهی راه می‌روید یا چیزی را فراموش کرده‌اید، برخی افراد به جای چرخیدن و برگشتن از همان مسیر، یک دایره وسیع را برای بازگشت انتخاب می‌کنند. اما باید بدانید این اشتباهات اتفاق می‌افتد. با رفتن به جایی که مقصدتان است بدون شرمندگی، در زمان و انرژی خود صرفه‌جویی کنید.

کارهایی که از انجام آنها نباید خجالت بکشید

کند بودن 

گاهی در فروشگاه پیش می‌آید که صندوقدار شروع به حساب کردن خریدهای کسی که پشت سر شماست می‌کند و شما با عجله می‌خواهید کارتان را تمام کنید اما ناگهان چیزها در کیفتان جا نمی‌شوند و زیپ آن بسته نمی‌شود و قلبتان شروع به تپیدن می‌کند، زیرا احساس می‌کنید همه به شما نگاه می‌کنند و می‌خواهند که عجله کنید؛ اما این هم یک خجالت‌زدگی بی‌دلیل است.

کارهایی که از انجام آنها نباید خجالت بکشید

مریض شدن

مگر اینکه به یک مهمانی کووید۱۹ رفته باشید تا عمداً ویروس را بگیرید، غیر از آن دلیلی وجود ندارد که از بیمار شدن خجالت بکشید و عصبی شوید.

بردن دستمال توالت از فروشگاه به خانه

استفاده از دستمال توالت یک کار ضروری است و صادقانه بگوییم، اگر از دستمال توالت استفاده نکنید، خجالت‌آور است.

مشکلات روحی

تماس با محل کار برای اطلاع دادن از سرماخوردگی برخی از مردم را عصبی می‌کند، اما تماس برای یک روز مرخصی گرفتن به دلیل مشکلات روحی برای بسیاری حتی سخت‌تر است. ترس و خجالت از انگ بیماری روانی زدن به ما از سوی همکاران، دوستان و خانواده برای افرادی که درگیر آن هستند مضر است و باید با این مشکلات مانند یک دست شکسته برخورد کرد و در مورد آن با صدای بلند و بدون خجالت صحبت کرد.

کارهایی که از انجام آنها نباید خجالت بکشید

دنبال رویاها رفتن

نرفتن به مسیرهای از پیش تعیین‌شده مثل تحصیل یا کار می‌تواند دورهمی‌های خانوادگی را به یک کابوس تبدیل کند، اما باید توجه داشته باشید که انتخاب مسیر زندگی از آن مواردی است که باید همیشه دیدگاه خود را در اولویت قرار دهید، زیرا شما هستید که مجبور خواهید بود با انتخاب‌هایتان زندگی کنید؛ و باید بدانید دنبال کردن رویاهایتان یک امتیاز است.

کارهایی که از انجام آنها نباید خجالت بکشید

برگرداندن چیزی

شاید از ظاهر ناراضی صندوقدار خجالت می‌کشید، اما باید بدانید تا زمانی که در فروشگاه رسید خود را دریافت نکرده‌اید، برای برگرداندن کالایی که انتخاب کرده‌اید، نیازی به توضیح ندارید.

کارهایی که از انجام آنها نباید خجالت بکشید

مورد آزار و اذیت قرار گرفتن

بسیاری از مردم از دوران کودکی یاد گرفته‌اند زمانی که مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند احساس شرم کنند و این احساس اغلب در بزرگسالی تقویت می‌شود. این یک منطق کاملاً معکوس است، زیرا به‌جای اینکه فردی که آزار دیده احساس شرم کند، فرد آزاردهنده باید شرمگین باشد. صحبت کردن در مورد قلدرها به این معنی نیست که شما ضعیف هستید و باید با حرف زدن در مورد آن به این چرخه عذاب‌آور پایان دهید.

کارهایی که از انجام آنها نباید خجالت بکشید

فرهنگ یا سنت‌های شما

خواه یک غذای محلی باشد که برای ناهار به دفتر می‌آورید، یا نوع لباسی که می‌پوشید، یا رسمی که خانواده شما آن را جشن می‌گیرند، قطعا خجالت کشیدن از فرهنگ یا سنت‌های محلی بی‌معنی است.

فراموش کردن نام کسی

این برای همه اتفاق می‌افتد، حتی گاهی اوقات بلافاصله پس از اینکه کسی نام خود را به شما می‌گوید. به جای گفتن «هی، تو»، طبیعی‌تر است که فقط نام کسی را دوباره بپرسیم.

کارهایی که از انجام آنها نباید خجالت بکشید

افزایش یا کاهش وزن

اول از همه، هیچکس نباید در مورد وزن دیگران نظر دهد. ثانیاً، شکل بدن «ایده‌آل» در طول زمان آنقدر تغییر کرده است که فقط به این دلیل که ممکن است اکنون آن را ندارید، نباید خجالت بکشید.

گفتن حقیقت

هرگز نباید از گفتن حقیقت شرمنده شوید.

انتهای پیام/1005
 

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: