دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۴۳۹۴۶
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۷
مهدی فضائلی، معاون دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب در یادداشتی نوشت: شعارهای انقلاب عباراتی آهنگین و قابل فهم برای عموم هستند که پیام‌ها، مطالبات سیاسی - اجتماعی، ارزش‌ها و نگرش‌های موجود در رأس یا متن نیروهای انقلابی را با صراحت بیان می‌کنند؛ لذا یکی از منابع مهم پژوهش در انقلاب اسلامی سال۱۳۵۷ همین شعارها هستند.

به گزارش آوای خزر، مهدی فضائلی تحلیلگر مسائل سیاسی در روزنامه همشهری نوشت:

«انقلاب» یکی از بااهمیت‌ترین و پیچیده‌ترین پدیده‌های اجتماعی است و درصد زیادی از ذهن جامعه‌شناسان و اندیشمندان علوم‌سیاسی را به‌خود مشغول کرده‌است. شناخت فرایند، علل، ماهیت، ایدئولوژی، ابعاد، نتایج و دستاوردها ازجمله سرفصل‌هایی است که انقلاب‌پژوهان به آنها می‌پردازند. مطالعه و تحقیق پیرامون سرفصل‌های فوق، منابع متنوعی دارد که ازجمله آنها شعارهای انقلاب است. شعارهای انقلاب عباراتی آهنگین و قابل فهم برای عموم هستند که پیام‌ها، مطالبات سیاسی - اجتماعی، ارزش‌ها و نگرش‌های موجود در رأس یا متن نیروهای انقلابی را با صراحت بیان می‌کنند؛ لذا یکی از منابع مهم پژوهش در انقلاب اسلامی سال۱۳۵۷ همین شعارها هستند.

خوشبختانه بخش مهمی از شعارهای انقلاب اسلامی که در مقایسه با انقلاب‌های بزرگ دیگر جهان به‌مراتب بیشتر هم بوده‌ است در کارهای تألیفی و پژوهشی مختلف جمع‌آوری شده و امروز در دسترس ماست؛ کاری که به ادعای برخی پژوهشگران این حوزه درباره انقلاب‌های دیگر به این شکل انجام نشده‌ است!

براساس یکی از مهم‌ترین پژوهش‌های‌ انجام شده (کتاب جامعه‌شناسی شعارهای انقلاب اسلامی ایران، تألیف محمدحسین پناهی) بیش‌از ۴هزار شعار دوران انقلاب اسلامی جمع‌آوری، دسته‌بندی و تحلیل شده‌است. از این تعداد شعار، بیش‌از ۳۲۰۰ شعار، سیاسی، حدود ۴۶۰شعار فرهنگی، نزدیک به ۳۰۰شعار نظامی و نزدیک به ۱۳۰شعار اقتصادی و اجتماعی بوده‌است. یک بخش مهم این شعارها ناظر به آرمان‌ها، اهداف و ارزش‌های کلان انقلاب اسلامی است که با مطالعه آنها هم ایدئولوژی و ماهیت انقلاب اسلامی را می‌توان دریافت و هم امروز میزان موفقیت انقلاب در دستیابی به اهدافش را ارزیابی کرد.

در بعد سیاسی، جمهوری‌اسلامی، حکومت اسلامی، رهبری امام‌خمینی(ره)، آزادی، نقش روحانیت، نفی و محکوم کردن نظام و شخصیت‌های آمریکایی، مشارکت سیاسی از اهم مطالب مطرح در شعارهای انقلاب اسلامی بوده‌است. در بعد فرهنگی، ارزش‌هایی همچون جانبازی و شهادت، حجاب و دیگر ارزش‌های اسلامی وجه غالب شعارهای این دوران است و در بعد اقتصادی، نفی فقر و محرومیت، نفی استثمار و نابرابری اقتصادی، حمایت از طبقات محروم و مخالفت با نظام سرمایه‌داری قابل‌ توجه بوده ‌است.

لذا براین اساس می‌توان این‌چنین جمع‌بندی کرد که انقلاب اسلامی ایران، انقلابی با وجه غالب سیاسی، مبتنی بر ایدئولوژی اسلام، با محوریت روحانیت و در رأس آن یک مرجع تقلید به‌نام امام خمینی(ره) و خواهان تحقق ارزش‌ها و هنجارهای اسلامی بوده‌است که مطالبات اقتصادی قابل‌توجهی را نیز دنبال می‌کرده‌است. این درست همان چیزی است که امروز هم دقیقا موضوعیت دارد و نشان می‌دهد انقلاب اسلامی ایران برخلاف همه انقلاب‌های بزرگ دیگر و به‌رغم فرازها و فرودها و ریزش‌ها و رویش‌ها، همچنان به مسیر خود ادامه می‌دهد و دچار اعوجاج و انحراف نشده‌است.
رهبر حکیم انقلاب‌اسلامی در همان فراز اول بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که به سومین سالگرد صدور آن نزدیک می‌شویم، چنین آورده‌اند: «از میان همه‌ ملت‌های زیر ستم، کمتر ملتی به انقلاب همت می‌گمارد و در میان ملت‌هایی که به‌پاخاسته و انقلاب کرده‌اند، کمتر دیده شده که توانسته باشند کار را به نهایت رسانده و به‌جز تغییر حکومت‌ها، آرمان‌های انقلابی را حفظ کرده باشند. اما انقلاب پرشکوه ملت ایران که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید است، تنها انقلابی است که یک چله پرافتخار را بدون خیانت به آرمان‌هایش پشت‌سر نهاده و در برابر همه وسوسه‌هایی که غیرقابل مقاومت به‌نظر می‌رسیدند، از کرامت خود و اصالت شعارهایش صیانت کرده و اینک وارد دومین مرحله خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی شده‌است. درودی از اعماق دل بر این ملت؛ بر نسلی که آغاز کرد و ادامه داد و بر نسلی که اینک وارد فرایند بزرگ و جهانی ۴۰سال دوم می‌شود.»

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار