دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۴۶۳۸۵
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۴
ایران عید فطر را دو روز تعطیل اعلام کرده و هر یک از شهرهای ایران آداب خاصی را برای این عید در نظر گرفته ‌اند اما مهم ترین کاری که در این روز انجام می دهند، خواندن نماز عید فطر، کمک به ایتام، نذری دادن، پرداخت زکات فطریه و زیارت اهل قبور است. در این روز، روزه حرام است و این روز نماز مخصوصی دارد که اکثر مسلمانان نماز عید فطر را به جماعت می خوانند. در کشورهای اسلامی آداب و سنن متعدد و متنوعی دارند.

به گزارش آوای خزر، مسلمانان جهان با گذر از ماه مبارک رمضان و ورود به ماه شوال یکی از بزرگ‌ ترین و مهم‌ترین اعیادشان را جشن می ‌گیرند این عید که با نام عید فطر شناخته می ‌شود، در همه کشورهای مسلمان جهان مهم است و همه مسلمانان تلاش می ‌کنند که در این روز علاوه بر نماز روز عید فطر، آداب و سنن خاصی را برگزار کنند. تلاش می‌ کنیم که شما را بیش از پیش با آداب و سنن خاص عید فطر در کشورهای مختلف جهان آشنا کنیم.

آداب و رسوم عید فطر در ایران

ایران نیز عید فطر را دو روز تعطیل اعلام کرده است و هر یک از شهرهای ایران آداب خاصی را برای این عید در نظر گرفته ‌اند اما مهم ترین کاری که در این روز انجام می دهند، خواندن نماز عید فطر، کمک به ایتام، نذری دادن، پرداخت زکات فطریه و زیارت اهل قبور است. در این روز، روزه حرام است و این روز نماز مخصوصی دارد که اکثر مسلمانان نماز عید فطر را به جماعت می خوانند.

آداب و رسوم عید فطر در عراق

عید فطر در عراق با همراهی همه اعضای خانواده در پخت یک نوع شیرینی همراه می ‌شود. خانواده‌ های عراقی به مناسبت فرا رسیدن عید فطر به صورت دسته ‌جمعی در پختن شیرینی کلیجه مشارکت می‌ کنند. مردم جنوب بصره در روز عید فطر در کوچه ‌ها و محله ‌های خود جمع می ‌شوند و غذای المطبک را در کنار یکدیگر می‌ خورند. آن‌ها این کار را با هدف ایجاد مهر و محبت انجام می ‌دهند.عراقی ‌ها به مناسبت فرا رسیدن عید فطر ۳ روز تعطیل هستند.

آداب و رسوم عید فطر در عربستان، کویت و قطر

خوردن غذای المطبک به مناسبت فرارسیدن عید فطر در میان آداب و رسوم مردم کشورهای عربستان و کویت نیز دیده می ‌شود. مردم عربستان در صبح روز عید فطر قهوه، چای، انواع آبمیوه ‌ها و خرماها و مردم مکه بعد از عید فطر شیرینی المنار را می ‌خورند. کشور عربستان به مناسبت فرارسیدن عید فطر ۲۳ روز تعطیل است و به نوعی رکورددار تعداد روزهای تعطیلی عید فطر محسوب می شود. کشور قطر با ۱۱ روز تعطیل از نظر تعداد روزهای تعطیل عید فطر در مقام دوم قرار گرفته است. مردم کشور قطر در روز عید فطر گرد هم می ‌آیند و برای یکدیگر آرزو می ‌کنند. آن‌ها در این روز تلاش می‌ کنند که خانواده ‌ها و دوستان را دور یک سفره جمع کنند. نوبتی هم که باشد، نوبت به مرور آداب و رسوم مردم کویت در روز عید فطر می رسد. مردم کویت هفت شبانه روز را به مناسبت فرا رسیدن عید فطر جشن می ‌گیرند. آن‌ها به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر ۹ روز تعطیل هستند. مردم کویت در تعطیلاتی که به مناسبت عید فطر دارند، مغازه ‌های خود را با پرچم‌ های مخصوص تزئین می ‌کنند. آن‌ها در این روزها به دیدن دوستان و اقوام می ‌روند.

آداب و رسوم عید فطر در سوریه

کشور سوریه همچون امارات و عمان از لحاظ تعداد روزهای تعطیل به مناسبت فرا رسیدن عید فطر، با کویت هم‌ طراز است. مردم سوریه در روز عید فطر اهل قبور را زیارت می ‌کنند و بر سر مزار اموات خود، قرآن تلاوت می‌ کنند. آن‌ها در این روز دور یک سفره جمع می ‌شوند و شیرینی ‌هایی همچون المزالیقات، الملیحی، قطایف و فطایر را می ‌خورند.

آداب و رسوم عید فطر در امارات

اهالی کشور امارات نیز در روز عید فطر به همراه اعضای خانواده، دوستان و دیگر مسلمانان به درگاه خداوند شکرگذاری می ‌کنند. آن‌ها در این روز علاوه بر خوردن شیرینی، بازی ‌های دسته ‌جمعی هم انجام می‌ دهند. مردم کشور امارات داستان ‌سرایی را به عنوان یکی از رسوم ویژه روز عید فطر انجام می ‌دهند و در این روز با استفاده از حنا دست هایشان را نقاشی می ‌کنند. درهای کاخ پادشاه یا امیر عمان در روز عید فطر به روی مردم باز می‌شود؛ مردم عمان در روز عید فطر مراسم روبوسی را براساس سنت خاص خودشان انجام می ‌دهند.

آداب و رسوم عید فطر در مالزی، اردن و فلسطین

کشور مالزی به مناسبت فرارسیدن عید فطر ۷ روز تعطیل است. مردم این کشور در روز عید فطر، سنت سفره‌باز را اجرا می ‌کنند. سنت سفره ‌باز به معنای باز بودن در خانه به روی میهمانان است و مسئولان کشور نیز از اجرای آن مستثنی نیستند.

کشورهای اردن و فلسطیل با ۶ روز تعطیلی عید فطر، در رتبه پنجم کشورهای اسلامی از لحاظ تعداد روزهای تعطیل به مناسبت فرارسیدن عید فطر قرار گرفته اند. مردم اردن در روز عید فطر به دیدار دوستان و اقوام می ‌روند و اهل قبور را زیارت می‌ کنند. مردم فلسطین نیز در روز عید فطر بر سر مزار اموات و شهدای خود می‌روند و برایشان قرآن تلاوت می‌ کنند.

آداب و رسوم عید فطر در مصر، بحرین، سودان و اندونزی

در رتبه ششم جدول تعداد تعطیلات عید فطر در کشورهای اسلامی، به کشورهای مصر، بحرین، سودان و اندونزی می رسیم که ۵ روز را به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر تعطیل کرده‌ اند. مردم مصر در روز عید فطر مسابقات ورزشی از جمله اسب دوانی را برگزار می ‌کنند. مردم سودان نیز به همین مناسبت شیرینی ‌های محلی را می ‌پزند و بعد از نماز عید به مساجد برده و به افراد کهنسال و کودکان تعارف می‌ کنند.

با مرور آداب و رسوم مردم اندونزی به مناسبت فرارسیدن عید فطر متوجه می ‌شویم که آن‌ها در روز عید فطر مراسمی به نام حلال به حلال را با هدف ترویج صلح و آشتی در جامعه برگزار می ‌کنند و به آشنایانشان کارت تبریک می ‌دهند.

کشورهای عراق، ترکیه، غنا، افغانستان و پاکستان با ۳ روز تعطیل در رتبه هفتم کشورهای اسلامی از لحاظ تعطیلات عید سعید فطر قرار گرفته اند. مردم کشور ترکیه در روز عید فطر شیرینی و آبنبات زیادی را مصرف می ‌کنند و به همین دلیل عید فطر را با نام عید شکر هم می ‌شناسند. مردم پاکستان نیز در روز عید فطر از بزرگان فامیل عیدی می ‌گیرند و غذای خوش‌طعمی به نام خرمای شیرین شده را می ‌خورند./مبلغ

انتهای پیام/1005

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با احداث پالایشگاه در میانکاله موافقید؟
موافقم
مخالفم
آخرین اخبار