دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۴۷۷۷۶
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۴
نقل است که می‌گویند روزی فردی به فرزانه‌ای نزدیک شد و گفت: بنده به شما بسیار ارادت دارم. مرد فرزانه هم تشکر کرد و راهش را گرفت و رفت ...

به گزارش آوای خزر، رهگذر ناشناس دوباره خود را به مرد فرزانه رساند و گفت: تعجب نکردی؟ و پاسخ شنید: نه! چون تو شریک من، همسایه من یا فامیل من نیستی و اغلب اختلاف‌ها و کدورت‌ها از همین سه ریشه برمی‌خیزد!
نگاه کنید به تاریخ جنگ‌ها در جهان؛ در آسیای جنوب شرقی همواره بین ژاپنی‌ها، کره‌ای‌ها، چینی‌ها و کشورهای کوچکتر اطراف‌شان جنگ و اختلاف نظر بوده؛ در آفریقا، در خاورمیانه، در اروپا و در آمریکای لاتین هم کم و بیش چنین وضعیتی حاکم بوده. حتی معمولاً رقابت‌ها بین مردمان دو شهر نزدیک به هم از دیرباز مجادله‌خیز بوده و هست ..‌.

این مثال‌ها را زدم تا بگویم: درک می‌کنم که چرا باید تا این حد کدورت، قهر و تهمت در بین افراد در داخل گروه‌های تخصصی مثل سینماگران، کوهنوردان، اصحاب رسانه، محیط‌زیستی‌ها، معماران، ورزشی‌ها و حتی در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها باشد ...

اما چه باید کرد؟ باید تسلیمِ خشونت‌ورزی، خشونت‌طلبی، انتقام‌گیری، ارعاب و اتهام‌افکنی شده و خودت هم آدم‌ها را به خودی و غیرخودی و نخودی تقسیم کنی که اگر با ما نیست، حتماً علیه ماست؟!

هموطن عزیز من! می‌دانم که می‌دانی در شرایطی بسیار بحرانی و در مرز انفجار قرار داریم. طاقت جامعه به تنگ آمده و با کوچک‌ترین فشار، انتقاد یا رویه‌ای خلاف آنچه درست می‌پنداریم، از کوره در رفته و خواسته یا ناخواسته بر بار خشونت در صحنه‌های مجازی یا واقعی می‌افزاییم. بیاییم انتخاب سخت را برگزیده و از خود شروع کنیم؛ شروع‌کننده و مروج خشونت، کدورت و انتقام بیشتر نباشیم.

از حق خود گذشته و اتهام، انتقاد و تهمت را با روش‌هایی مشابه پاسخ ندهیم. کنشگرانه مروج آرامش بوده و نوشتنِ کدورت‌ها روی یخ را تمرین کنیم و ببخشیم. به ویژه اگر خود را محیط‌زیستی می‌دانیم. یک محیط‌زیستی واقعی ممکن است از شدتِ جراحت‌ها، تهمت‌ها، تهدیدها و تحدیدها زخمی شود، اما او اینگونه زخم‌هایش را هم دوست دارد! زیرا یادش می‌اندازد که تا چقدر شجاعانه زیسته است و حتی داد نزده و خود را تخلیه نکرده تا بر بار آلودگی صوتی در جامعه متورم از ناهنجارترین اصوات نیافزاید.

این اثرِ خلاقانه را دیروز در خانه کابل، اردشیر رستمی عزیز پیشکشم کرد تا بشود یکی دیگر از بهانه‌های سرکردنِ زمستانم.

ریشه قهرها و تهمت‌ها در میان متخصصان اجتماعی

انتهای پیام/1005

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرسنجی
آیا با احداث پالایشگاه در میانکاله موافقید؟
موافقم
مخالفم