دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۴۷۸۰۱
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۵
شاید تصور این موضوع دشوار باشد که زندگی مجردی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که افراد مجرد شانس بیشتری برای مرگ بر اثر سرطان معده دارند.

به گزارش آوای خزر، به نقل از سیناپرس، مجرد بودن خطر مرگ ناشی از سرطان معده را افزایش می‌دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهد بیمارانی که همسر دارند بیشتر احتمال دارد که تشخیص زودهنگام سرطان را دریافت کنند و این موضوع به شواهدی می‌افزاید که داشتن همسر از افراد در برابر مرگ زودرس محافظت می کند.

نویسندگان این مطالعه می‌گویند مجرد بودن باید یکی از عواملی باشد که پزشکان برای تعیین مدت عمر بیماران از آن استفاده می کنند. بر اساس این مطالعه، افراد متاهل بهترین پیش آگهی را در مورد بقای سرطان داشتند، پس از آن افراد مجرد و سپس افراد طلاق گرفته قرار داشتند.

پرفسور آمان ژو (Aman Xu) از محققان دانشگاه پزشکی آنهویی در این رابطه می‌گوید:‌ افراد متاهل از نظر مالی وضعیت بهتری داشته و همچنین آنها ممکن است تشویق عاطفی بیشتری نیز دریافت کنند. سرطان معده سومین علت مرگ ناشی از سرطان در جهان است. 

پروفسور ژو و همکارانش ۳۶۴۷ مورد سرطان معده را در که تومور هنوز به سایر اندام‌ها گسترش نیافته بود، تجزیه و تحلیل کردند. بر این اساس مشخص شد افرادی که متاهل بودند با ۷۲ درصد بیشترین شانس زنده ماندن را داشتند. به طور کلی شانس بقای زنان بیشتر از مردان بوده  و از سوی دیگر، شانس بقا در بین افراد طلاق گرفته چه زن و چه مرد بین ۵۱ تا ۶۱ درصد کمتر بود. 

جالب توجه است که پزشکان پدیده مشابهی را نیز برای بیماران مبتلا به سرطان کبد و ریه شناسایی کرده اند. این یافته‌ها از یک مدل ریاضی به نام نوموگرام به دست آمده است. 

تجزیه و تحلیل بیشتر نشان داد که سن بیمار در هنگام تشخیص، یافته های مولکولی، مرحله پیشرفت سرطان، جراحی و اندازه تومور نیز فاکتورهای پیش آگهی مستقل هستند. محققان از داده ها برای ساختن یک نوموگرام برای پیش بینی میزان بقای سه و پنج ساله استفاده کردند.

باید توجه داشت اندازه تومور بزرگ‌ترین عامل مؤثر در خطر مرگ یا عود بیماری است. این تیم می افزاید که این تعجب آور نیست زیرا تومور بزرگتر تهاجمی‌تر است و تومورهایی که به سختی قابل مشاهده هستند کندتر رشد می کنند.

 نویسندگان مطالعه می گویند که وضعیت تاهل نیز تأثیر متوسطی بر بقا دارد. افراد متاهل بهترین پیش آگهی سرطان را داشتند و پس از آن افراد مجرد بوده و در نهایت پیش آگهی برای کسانی که طلاق گرفته بودند بدتر بود.

تفاوت‌ های جنسی مشاهده شده ممکن است منعکس ‌کننده تفاوت‌های ژنتیکی یا رفتاری مانند رژیم غذایی و سبک زندگی باشد که این مطالعه به آن توجهی نکرد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار