دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۴۸۰۰۳
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۴
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تاریخ انقضای آخرین محموله واکسن آسترازنکا که وارد کشور شده بود، به پایان رسیده است.

به گزارش آوای خزر، پدرام پاک آئین افزود: تاریخ انقضای آخرین محموله واکسن آسترازنکا که وارد کشور شده، بر اساس مجوز کارخانه تولید کننده واکسن که آن هم بر مبنای مطالعات پایداری صورت گرفته، از ابتدای تولید ۶ ماه بعد از زمان تولید تعیین شده بود که برابر بود با ۱۷ جولای ۲۰۲۲ مصادف با یکشنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۱ بود.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: مستندات کامل مربوط به هر واکسن خارجی باید پس از تولید توسط شرکت تولید کننده برای کشور مصرف کننده ارسال شود. در خصوص محموله اخیر آسترازنکا هم این مستندات به طور کامل توسط سازمان غذا و دارو وصول، بررسی و تأیید شد.

وی تاکید کرد: بدون تأیید مستندات واکسن خارجی در سازمان غذا و دارو هیچ واکسنی نمی‌تواند وارد کشور شود.

دستیار رسانه‌ای وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: مستندات آخرین محموله آسترازنکا که وارد کشور شده حاکی از آن است که تاریخ انقضا ۶ ماه بعد از تولید در کشور مبدأ یعتی ۱۷ جولای ۲۰ ۲۲ (۲۶ تیرماه جاری) بوده و این تاریخ بر روی برچسبی که سازمان غذا و دارو بر روی همه ویال های واکسن و نه اختصاصاً بر روی این شماره سریال درج می‌کند، درج شد.

پاک آئین افزود: اگر به تصاویری که در فضای مجازی منتشر شده دقت شود، برچسب سازمان غذا و دارو را می‌بینیم که کیو آر کد اختصاصی واکسن را دارد و همه اطلاعات واکسن که کارخانه تولیدکننده منظور کرده، شامل کد اختصاصی یا همان یو آی دی واکسن و در زیر این کد، شماره سریال و تاریخ دقیق انقضا را دارد.

وی افزود: بنابر این ویال واکسن از روز اولی که وارد کشور می‌شود، در سازمان غذا و دارو تأیید و بر چسب گذاری می‌شود و سپس در اختیار مراکز واکسیناسیون قرار می‌گیرد

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: در مورد واکسن‌های تولید داخل، سازمان غذا و دارو با کارخانه‌های تولید واکسن هماهنگ کرده و این برچسب جداگانه چسبانده نمی‌شود، بلکه در زمان تولید روی لیبل اصلی قرار می‌گیرد ولی در خصوص واکسن‌های وارداتی که برچسب اصلی حاوی کد اختصاصی یا همان uid را نداشته باشد، برچسب روی ویال دارو نصب می‌شود

پاک آئین تصریح کرد: مدت اعتبار واکسن آسترازنکا تا ۱۷ جولای ۲۰۲۲ بود که از ابتدا در کارخانه تولید کننده روی این واکسن درج شده و همان تاریخ را هم سازمان غذا و دارو از بدو ورود واکسن به کشور ثبت کرده بود، ملاک مصرف قرار گرفت.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: امکان استفاده از واکسن تاریخ گذشته در مراکز واکسیناسیون عملاً منتفی است؛ چرا که همه واکسن‌ها باید با کد uid اختصاصی در سامانه الکترونیک سلامت ثبت شوند و اگر تاریخ انقضای واکسن فرا رسیده و یا از تاریخی که در سامانه تی تک برای ویال واکسن درج شده، حتی یک روز گذشته باشد، سامانه اجازه ثبت واکسن را نمی‌دهد.

پاک آئین در پایان تاکید کرد: واکسن‌ها و سایر فرآورده‌های دارویی که مدت اعتبار آنها به اتمام رسیده باشد، بی درنگ از سیستم جمع آوری می‌شوند./مهر

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار