آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۵۰۵۱
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۳
نوعی از کیت‌های جاذب مواد شیمیایی تولید شد که با جامد کردن پسماند مواد ریخته شده، باعث سهولت و سرعت جمع آوری می‌شود

بازیافت مواد شیمیایی و اسید با کیت‌های جاذب به گزارش آوای خزر به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر کیت‌های جاذب مواد شیمیایی را تولید کردند که به گفته آن‌ها این محصول با جامد کردن پسماند مواد ریخته شده، باعث سهولت و سرعت جمع آوری می‌شود.

دکتر فرشاد برازنده مجری طرح گفت: اسید‌ها و باز‌ها برای انجام واکنش نیاز به محیط آبی دارند. به همین دلیل در حوادثی که منجر به پاشش، ریزش و نشتی ناخواسته اسید و باز می‌شود، ریختن و پاشش آب به منظور تمیز کردن نه تنها کمکی به حل موضوع نمی‌کند بلکه واکنش آن‌ها را تشدید کرده و باعث خسارت بیشتر به خصوص روی سطوح فلزی، پارچه‌ای و سلولزی می‌شود.

وی افزود: به منظور ارائه راهکاری برای جذب مایعات شیمیایی یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اقدام به ساخت کیت جاذب مواد شیمیایی با نام "اسپیل کیت" (spill Kit) کردند.
عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی مکانیک گفت: اسپیل کیت نام تجاری ماده‌ای است که باعث مهار، جذب، جمع آوری و خنثی سازی مایعات شیمیایی ریخته شده نظیر بازها، اسیدها، مواد سوختی، شیمیایی و مواد غذایی میگردد و قادر است با روشی آسان و سریع بدون نیاز به استفاده از آب، مواد ریخته شده را جمع آوری کند.
برازنده تأکید کرد: این کیت قادر است پسماند ریزش مایع را تبدیل به پسماند جامد و قابل جمع آوری کند.
این استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت:: جذب مایعات شیمیایی بدون نیاز به آب، تبدیل پسماند مایع به جامد در هنگام حادثه، سرعت عمل در جذب و جلوگیری از گسترش و تسریع مایعات ریخته شده، عادی سازی وضعیت محل بحران در کوتاه‌ترین زمان، خنثی کردن اسید‌ها و باز‌ها در هنگام جذب و سهولت جمع‌آوری پس از اتمام کار از جمله ویژگی‌های این محصول است.
وی خاطر نشان کرد: این شرکت اکنون اسپیل کیت‌هایی در چهار نوع بسته بندی "کیت لوله‌ای"، " بالشتک (کیسه) "، "پد" و "فله" تولید کردند و هر یک از آن‌ها دارای کاربری خاصی هستند. به گونه‌ای که مایع ریخته شده با کیت لوله‌ای محصور می‌شود و برای جذب مایع محصور شده میان کیت لوله‌ای، از کیت‌های فله، پد و یا بالشتک استفاده خواهد شد.
وی افزود: برای اتاق‌های تمیز و محیط‌های استریل کاربردکیت فله‌ای توصیه نمی‌شود؛ زیرا باعث ایجاد گرد و غبار می‌شود.
وی ادامه داد: با استفاده از اسپیل پالت‌ها علاوه بر آنکه ایمنی محیط کار حفط می‌شود، همواره محیط تمیز باقی می‌ماند ضمن آنکه مواد گران در هنگام نشت قابل استحصال خواهد بود.

انتهای پیام/1000

 
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر
آخرین اخبار