دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۵۱۶۹۷
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۵
سخنگوی دولت گفت: ما در این مدت اخیر ناترازی ارزی نداریم و درآمد ارزی ما بیش از مخارج ارزی ما است، بنابراین دلیل اقتصادی برای افزایش نرخ ارز در مقطع فعلی وجود ندارد.

به گزارش آوای خزر، علی بهادری جهرمی در نشست جهاد تبیین حوزه‌ علمیه تهران در مدرسه مروی با مثبت ارزیابی کردن روند کلی پیشرفت کشور در طی ۴٣ سال گذشته اظهار کرد: در ۴٣ سال گذشته خدمات بسیاری از سوی دولت های مختلف برای رشد و پیشرفت کشور صورت گرفته است و بررسی آمارهای بین‌المللی و مقایسه شاخص های کشور با میانگین رشد جهانی نشان می‌دهد با وجود برخی نارسایی‌ها و سوء مدیریت‌ها در ادوار مختلف و هم‌چنین دشمنی‌های بسیار با ملت ایران این روند هرگز متوقف نشده است.

وی وجود برخی ناکامی‌ها و نارسایی ها در روند کلی حرکت کشور را امکانپذیر دانست و افزود: هر ملتی در طرح کلان حرکت ممکن است گاهی دچار خطا یا ناکامی شود اما ارزیابی واقعی باید بصورت همه جانبه و کلان باشد و از جزئی نگری و توجه صرف به موفقیت ها یا ناکامی ها پرهیز کرد.

بهادری جهرمی ادامه داد: آنچه که امروز در فضای رسانه ای از حرکت کلان کشور در حال ترویج و القا به مردم ایران و جهان است تصویری سیاه و مطلق از ناکامی‌ها و شکست‌ها است، در حالی که وقتی به کلیت این مسیر نگاه می‌کنیم در طی این ۴٣ سال رشد ملت ایران بصورت خطی نبوده بلکه به شکل سینوسی و رو به صعود بوده است و ایجاد همین ذهنیت منفی باعث می‌شود ادراک درستی از ایران عزیز در اذهان عمومی داخل یا خارج صورت نگیرد.

سخنگوی دولت افزود: دشمنان برای ارائه یک تصویر غلط و مخدوش از ایران سال هاست در تلاش‌اند و می خواهند با یک جنگ شناختی و با ابزار رسانه، ایران هراسی را به افکارعمومی القا نمایند و در این شرایط اهمیت جهاد تبیین برای ارائه تصویر صحیح و واقعی از ایران اهمیت پیدا می‌کند.

وی با اشاره به بحران‌های کشور در شهریورماه ۱۴۰۰ و زمان تحویل دولت دوازدهم به دولت سیزدهم، یادآور شد: شهریور سال گذشته روزانه بیش از ٧٠٠ نفر فوتی کرونایی داشتیم در حالیکه در آذرماه امسال ١٣ روز بدون فوتی کرونا ثبت شد، ما یک سال است که لیست تمام ابربدهکاران بانکی که در گذشته نامشخص بود را به صورت شفاف در سایت منتشر کردیم. هم‌چنین نسخه نویسی الکترونیکی که ۱۶ سال پیش تصویب شده بود و تا شروع دولت ۱۰ درصد رشد داشت، در دولت سیزدهم به رشد ۹۸ درصدی رسیده است. مسئله ناباروری نیز که در کشور ما بیمه نبود، در این دولت تحت پوشش بیمه قرار گرفت و ۹۰ درصد هزینه‌های آن را دولت می‌پردازد.

دبیر هیئت دولت تسهیل صدور مجوز کسب و کارها را یک اقدام اساسی و دغدغه کارآفرینان دانست و گفت: تبدیل ۵۰۰ مجوز کسب و کار بصورت ثبت محور، حذف یک‌هزار شرط مبهم از مجوزهای کسب و کار، صدور برخط بیش از ١۵٠ هزار مجوز کسب و کار از ابتدای امسال از اقدامات مهم برای تسهیل شرایط برای فعالان کسب و کار بوده است.

بهادری جهرمی جلوگیری از فرار مالیاتی را یکی از اهداف دولت در سند تحول و تکالیف قانونی عنوان کرد و گفت: دولت سیزدهم در همین راستا ١٨ میلیون دستگاه کارتخوان را ساماندهی کرد و به درگاه مالیاتی متصل نمود و با اینکار ۱۰۰ درصد درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده در قانون بودجه با جلوگیری از فرار مالیاتی صورت پذیرفت.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره دلایل عدم تغییر برخی مدیران دولتی گفت: این مطلب که الزاماً هرکسی که در دولت قبل کار کرده، شخصی ناکارآمد یا با گفتمان متفاوت نسبت به دولت باشد، درست نیست ولی قبول می‌کنم که دولت در تغییر برخی از مدیران سرعت مناسبی نداشته است؛ به علاوه قطعاً سیاست‌ها در حوزه‌هایی که تغییر مدیریتی نداشته، در این دولت نسبت به دولت گذشته تغییرات جدی داشته است.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد سیاست خارجی دولت تصریح کرد: نگاه این دولت به درون کشور است و معتقدیم که حل مشکلات در داخل کشور و باتوان داخلی انجام می‌شود. ما یک کشور مقتدر و مستقل با ویژگی‌های منحصر به فرد هستیم که مانند تمام کشورهای جهان، با سایر کشورها تعامل می‌کنیم. ما تنها رژیم غاصب صهیونیستی را به رسمیت نمیشناسیم و برای ارتباط با سایر کشورها مشکلی نداریم.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما در صورت حفظ استقلال و حقوق‌مان با همه کشورها تعامل خواهیم کرد و کشوری که حقوق ما را رعایت نکند، فرقی ندارد که شرقی یا غربی باشد، با آن ارتباط برقرار نمی‌کنیم. این آمریکا و کشورهای غربی هستند که ما را ظالمانه و غیرقانونی تحریم کرده‌اند و اگر آن‌ها هم تحریم‌ها و سوءنیت‌شان را کنار بگذارند، قطعاً با آن‌ها هم همکاری خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: تجربه تاریخی ما نشان داده دنیای غرب نه‌تنها حق ما را خورده بلکه هرجا وعده‌ای داده، زیر آن زده است؛ بعد از برجام غربی‌ها قراردادها و تفاهم‌های بسیاری با ما بستند که در حوزه‌های مختلف مانند نفت، راه، هواپیما، راه‌آهن، گاز و انرژی سرمایه‌گذاری کنند اما با عهدشکنی هیچ‌کدام آن‌ها را اجرایی نکردند. آن‌ها تعدادی هواپیمای ملخی بی فایده به ما فروختند و عده ای نیز ساده انگارانه با آن عکس گرفتند ولی هم اکنون ۱۰ فروند از ۱۳ فروند آن در پارکینگ خوابیده است و کار نمی‌کند.

سخنگوی دولت افزود: در مثال دیگر با چشم پوشی از توان شرکت ها و متخصصان داخلی با توتال قرارداد نفتی بسته شد ولی این شرکت فرانسوی به جای اینکه چاه را فعال کند، چند سال توسعه صنعت نفت و گاز ما را معطل نگه داشت، از طرف دیگر همین شرکت مخزن در کشور مجاور را هم‌زمان بهره‌برداری می‌کرد؛ عدم النفع این قرارداد سالانه میلیاردها دلار برآورد می‌شود که غربی ها و بانیان آن قرارداد خسارت بار باید پاسخگویی آن باشند.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوال دیگری در مورد افزایش اخیر قیمت ارز و سکه گفت: ما در این مدت ناترازی ارزی نداریم و درآمد ارزی ما بیش از مخارج ارزی ما است بنابراین دلیل اقتصادی برای افزایش نرخ ارز در مقطع فعلی وجود ندارد. دشمن در جنگ ترکیبی و اغتشاشات اخیر، یک ناامنی در کشور ایجاد کرد تا مسیرهای کریدوری بسته شود و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی نیز سرمایه خودشان را از بازار کشور خارج کنند و همین امر یکی از دلایل افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر است.

وی با اشاره به تلاش‌ها برای القای ناامنی در عرصه اقتصاد پس از حوادث اخیر افزود: اخیراً یکی از مجموعه‌ها گزارش داد که فقط در آبان‌ماه، ۳۵ هزار خبر واحد برای القای آینده منفی ارزش پول ملی و آینده اقتصادی کشور تولید شده که در نهایت منجر به فرار سرمایه شود و در بازار ارز تأثیر منفی بگذارد.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در مورد تعرفه واردات خودرو نیز اظهار کرد: یکی از آفت‌های خودروی وارداتی، زیاد بودن تعرفه واردات بود که باعث افزایش نهایی قیمت خودروی خارجی می شد و دولت برای اولین‌بار در آیین‌نامه واردات خودرو، تعرفه واردات خودرو را از ١٠٠ درصد به ٣۵ تا ٩٠ درصد برحسب قدرت موتور کاهش داد تا قیمت مصرف کننده خودروی خارجی تاحد ممکن کاهش یابد.

انتهای پیام/1005

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با احداث پالایشگاه در میانکاله موافقید؟
موافقم
مخالفم
آخرین اخبار