دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۵۴۱۲۴
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۸

اولین مرکز ملی تحقیقات مغز در جهاد دانشگاهی تاسیس می‌شود

 رئیس جهاد دانشگاهی کشور از تاسیس نخستین مرکز ملی تحقیقات مغز جهاد دانشگاهی در سال جاری خبر داد.

اولین مرکز ملی تحقیقات مغز در جهاد دانشگاهی تاسیس می‌شود

به گزارش آوای خزر به نقل از ایسنا،کتر حسن مسلمی نائینی امروز (۱۰خرداد) در سفر خود بە استان کردستان و در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در شبکه کردستان اظهار کرد: مرکز مطالعات مغز موسوم به نخستی‌سانان در آیندەای نزدیک توسط جهاد دانشگاهی و پژوهشگاەهای رویان تاسیس خواهد شد.

وی عنوان کرد: از آنجایی کە جامعه ما به سمت سالمندی در حال حرکت است، درمان‌هایی برای سالمندان مورد نیاز است که در این مرکز انجام خواهد شد.

رئیس جهاد دانشگاهی اضافە کرد: رویان یکی از پژوهشگاه‌های بزرگ در سطح کشور است که زنده یاد کاظمی آشتیانی این پژوهشگاه را تاسیس کرد و با وجود مشکلات بسیار و بودجەهای کم، کارهای بزرگی را انجام دادند و بە حل مشکلات ناباروری زوجین در سطح کشور کمک شایانی کردند.

مسلمی نائینی بیان کرد: تاکنون در این پژوهشگاه بیش از ٥۰ هزار نوزاد متولد شده‌اند، هم چنین در حوزه سلول‌های بنیادی و سلول‌درمانی هم کارهای متعددی انجام شده است.

بە گفتە این مقام مسئول، پژوهشگاە رویان با اقداماتی کە در زمینه ناباروری زوجین انجام دادە است، بە استحکام بنیان خانوادە و جوانی جمعیت کشور کمک شایانی کردە است.

وی در ادامە سخنان خود بە وجود بسیاری از بیماری‌های صعب‌العلاج و هزینەهای درمانی بالای آن‌ها اشارە کرد و افزود: خوشبختانە در این زمینە با استفادە از سلول‌های بنیادی بە راحتی می‌توان این مشکلات را برطرف کرد.

مسلمی نائینی ادامە داد: خوشبختانە پژوهشگاە رویان در حوزە درمان بیماری‌های صعب‌العلاج کارها و اقدامات موثری انجام دادە کە در کشور سرآمد است.

وی در پایان با اشارە بە اینکە یکی از رسالت‌های جهاد دانشگاهی از همان ابتدا رفع نیازهای جامعە بودە است، خاطرنشان کرد: گیاهان دارویی یکی از ذخایر بسیار مهم کشور است کە متاسفانە بە صورت خام خارج می‌شود، لذا جهاد دانشگاهی در حوزە گیاهان دارویی دارای پژوهشگاە بزرگی است کە توانستە این محصولات را فرآوری و انواع و اقسام گیاهان دارویی را تولید کند.

انتهای پیام/

نظرات شما
نظرسنجی
در انتخابات ریاست جمهوری 1403 به چه کسی رای می دهید؟
آخرین اخبار