دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۵۴۲۲۴
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۵
آوای خزر بررسی کرد؛

آخرین وضعیت شناگاه‌ها و استقرار ناجیان غریق در سواحل مازندران/ یک غرقی و ۴۲ نجات‌یافته در ۱۰ روز

آخرین وضعیت شناگاه‌ها و استقرار ناجیان غریق در سواحل مازندران/ یک غرقی و ۴۲ نجات‌یافته در ۱۰ روز
گرمای هوا برای مسافران شمال بهانه و فرصتی است برای دل به دریا زدن، اما گردشگران دریایی باید از شناگاه‌های سالم استفاده کنند، به توصیه‌های یک‌هزار ناجی غریق که برای حفظ جان آنها شبانه‌روزی تلاش دارند، گوش بسپارند تا جزر و مد خزر را با خاطره‌‌ای خوش ترک کنند.

آوای خزر - آزاده بابانژاد: تیرماه ۱۳۹۶ بود که نخستین پرچم سلامت شناگاه‌های کشور که به رنگ آبی‌است در ساحل بابلسر نصب شد، این اتفاق پس از پایش‌های نزدیک به دو سال صورت گرفت و پس از آن فعالیت‌های مربوط به سواحل با نظارت بیشتری صورت گرفت.

سواحل خزر در قسمت جنوبی که متعلق به شمال ایران است نزدیک به ۹۰۰ کیلومتر طول دارد و بخش اعظمی از این سواحل که آن را تا ۴۸۷ کیلومتر گفته‌اند، در حوزه مدیریتی مازندران قرار دارد.
نگاهی به وضعیت شناگاه‌های مازندران از ابتدا تا اکنون

در سال ابتدایی پایش از شناگاه‌ها، از ۵۳ شناگاه تنها ۴۱ نقطه پرچم آبی داشتند و ۱۲ شناگاه با آلودگی میکروبی بالاتر از استاندارد، با پرچم زرد نشان داده شدند که نشان می‌داد ممنوعیت شنا دارد. در همین سال تعداد نقاط ساحلی در حوزه مازندران ۹۴ نقطه بوده است.

از سوی دیگر، تا همین چند سال پیش حقوق ناجیان غریق با چالش‌های خاصی همراه بود و متولی واحدی نداشت و به نوعی بین سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف پاسکاری می‌شد، اما در دولت سیزدهم با بازدید‌های جدی و کم‌هیاهو به‌دور از نمایش، همراه با بیان واقعیت‌ها و همچنین اجازه صحبت به ناجیان غریق سبب شد تا مسئولان از مشکلات ناجیان غریق اطلاع حاصل کرده و نسبت به رفع دغدغه‌های آن‌ها اقدام کنند.

اکنون که هفت سال از طرح پایش شناگاه‌ها می‌گذرد و با توجه به افزایش رغبت به سفر و بازدید از دریا و شنا در این آبی بیکران، تعداد شناگاه‌ها و حساسیت در پایش‌ها افزایش یافته است.

آلودگی در بیشتر شناگاه‌های مازندران

عطاالله کاویان مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران به خبرنگار ما گفته است که از ۷۰ شناگاه حال حاضر استان، ۴۰ درصد آن‌ها دارای پرچم آبی (سالم) و بقیه دارای بار میکروبی و زرد هستند.

علی‌اکبر یداللهی معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان مازندران، اما علت ناسالم بودن ۶۰ درصد از شناگاه‌ها را بیشتر به دلیل ورود شیرابه‌های ناشی از واحد‌های صنعتی و زباله‌ها اعلام و نمونه بارز آن را نیز در سواحل محمودآباد و نوشهر عنوان کرد.

آخرین وضعیت شناگاه‌ها و استقرار ناجیان غریق در سواحل مازندران/ یک غرقی و ۴۲ نجات‌یافته در ۱۰ روز

استقرار یک‌هزار ناجی غریق در سواحل مازندران

به هر صورت، دریا در این روز‌های گرم برای مسافران حال و هوای دیگری دارد، اینکه تنی به آب بزنند و لحظاتی را به شادی در کنار خانواده بگذرانند، برایشان لذت‌بخش است.

نیرو‌های غریق نجات و هلال احمر مازندران امسال از ۹ خردادماه در نقاط حادثه‌خیز مستقر شدند و آماده ارائه خدمات هستند.

در این زمینه نقی کریمیان رئیس هیأت نجات غریق مازندران امروز به خبرنگار ما گفته است: امسال در مرحله نخست با یک‌هزار نیرو که بیشتر از نیرو‌های نجات غریق هستند با کمک هلال احمر در نقاط حادثه‌خیر سواحل استان مستقر شدیم.

افزایش نقاط حادثه‌خیز دریای مازندران به ۷۰۰ مورد

او با بیان اینکه امسال به این دلیل که پایش‌ها برای زمان تعیین نقاط حادثه‌خیز اعم از عمومی و خصوصی در سواحل را دیر اعلام کردند، فعلا در ۵۵۰ نقطه حادثه‌خیز نیرو مستقر شده‌اند.

این مسئول ادامه داد: هفته جاری را به صورت میدانی در ساحل هستیم و پایش‌ها را داریم و پیش‌بینی می‌کنیم که نقاط حادثه‌خیز به ۷۰۰ مورد افزایش یابد و به طور طبیعی نیاز به نیروی نجات غریق و هلال احمر بیشتری داریم.

یک غرقی و ۴۲ نجات‌یافته در ۱۰ روز

کریمیان در پاسخ به اینکه از ۹ خرداد تا کنون تعداد غرق‌شده‌ها و نجات‌یافتگان چه میزان بوده است، اعلام کرد که یک غرق‌شده در بابلسر داشتیم که ساکن تهران و ۳۷ ساله بود، همچنین ۴۲ نفر نجات‌یافته داشتیم.
او درباره اینکه آیا مشکلات کمبود امکانات و لباس و همچنین حقوق معوقه حل شده است یا پابرجاست؟ اظهار داشت که تسویه حساب کامل شده است و وسایل و امکانات از قبیل چتر، بویه، صندلی و تجهیزات دریایی در اختیار ناجیان غریق استان قرار گرفته است.

آخرین وضعیت شناگاه‌ها و استقرار ناجیان غریق در سواحل مازندران/ یک غرقی و ۴۲ نجات‌یافته در ۱۰ روز
توصیه به گردشگران دریایی

رئیس هیات نجات غریق مازندران توصیه‌هایی هم برای مسافرانی که به دریا می‌روند داشت، اینکه با ناجیان غریق و نیرو‌های هلال احمر همکاری کنند، به هشدار‌ها توجه داشته باشند، در دریای طوفانی شنا نکنند، دریا را برای آموزش شنا انتخاب نکنند، در مسیر قایق‌ها و جت‌ران‌ها نباشند به این دلیل که تصادم دریایی زیاد داریم.

او توصیه خیلی مهمی هم به ویژه برای مازندرانی‌ها داشت اینکه اگر اتفاقی افتاد خودسرانه اقدام نکنند؛ چون مرگ دسته‌جمعی و مورد داشتیم که سه نفر از یک خانواده پشت سر هم برای نجات یک‌نفر به دریا رفتند و غرق شدند لذا اگر برای کسی مشکلی پیش آمد بلافاصله ناجیان را مطلع کنند.

رئیس هیأت نجات غریق مازندران همچنین به خبرنگارما گفته است که سال گذشته ۴۹ غرق‌شده داشتیم که نسبت به سال پیش از آن ۵۰ درصد کاهش داشت و در همین مدت، آمار نجات‌یافتگان ۵۵۳ نفر بوده است.
استقرار ناجی غریق در سواحل میانکاله

باتوجه به اینکه سواحل میانکاله طولانی‌ترین خط ساحلی مازندران به طول ۷۰ کیلومتر را دارد، پیگیر استقرار ناجی غریق در این در این منطقه حفاظت‌شده شدم و مشخص شد که ۲۰ نیروی ناجی غریق تقاضا شده بود، اما به دلیل مسافت زیاد محل سکونت آن‌ها تا محل استقرار، تنها نیمی از این تعداد و آنهم در دو شیفت یعنی از ۸ تا ۲۰ در سواحل میانکاله مستقر هستند. خوشبختانه در این سال‌ها، هیچ غرقی در سواحل میانکاله گزارش نشد.


کمتر از ۱۰ درصد سواحل مازندران آزادسازی نشد

به گزارش آوای خزر، آزادسازی سواحل یکی از توفیقات خوب در دولت سیزدهم بوده است، اکنون به گفته سعید کیاکجوری مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران ۵۲ کیلومتر از سواحل مازندران هنوز آزادسازی نشده است (کمتر از ۱۰ درصد کل نوار ساحلی مازندران) و از این تعداد ۳۰ کیلومتر مربوط به بخش دولتی و ۲۲ کیلومتر آن نیز در اختیار بخش خصوصی است.

انتهای پیام/۱۰۰۱/
نظرات شما
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
در انتخابات ریاست جمهوری 1403 به چه کسی رای می دهید؟
آخرین اخبار