دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۵۴۴۵۴
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۸

رهاسازی آب سد البرز برای تامین آب کشاورزی آغاز شد

رهاسازی آب از سد البرز شهرستان سوادکوه شمالی برای تأمین آب مورد نیاز کشتزارهای پایین‌دست این سد از هفته گذشته آغاز شد و اکنون چند روز است که آب ذخیره شده در مخزن این سد پس از جاری شدن در شبکه آبیاری و زهکشی البرز بخشی از کشتزارهای پایین‌دست را سیراب می‌کند.

آوای خزر- اشکان جهان‌آرای: سد ۱۴۲ میلیون مترمکعبی البرز در شهرستان سوادکوه شمالی در حال حاضر ۱۳۹.۵ میلیون مترمکعب آب ذخیره دارد و نزدیک به ۹۸.۵ درصد ظرفیت آن پر شده است. با توجه به همین شرایط مطلوب ذخیره آب در این سد نیز رهاسازی آب برای مصرف کشاورزان و آبیاری کشتزارها در ابتدای فصل کشت و نشا آغاز شده است.

به گفته مدیر نگهداری و بهره‌برداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای مازندران رهاسازی آب سد آیت‌الله صالحی مازندرانی در سوادکوه شمالی برای آبیاری کشتزارهای شبکه البرز از هفته گذشته آغاز شد.

جواد دادویه با اشاره به آغاز فعالیت‌ کشاورزان در کشتزارهای استان از میانه‌های فروردین و نیاز به آب برای عملیات کاشت اظهار کرد: خوشبختانه با توجه به آورد مناسب رودخانه‌ها و بارندگی‌های خوبی که از ابتدای سال آبی جاری تا کنون در بالادست سد داشتیم، وضعیت ذخیره آب در سد آیت‌الله صالحی مازندرانی مطلوب است و حجم آب ذخیره شده در مخزن به بیش از ۱۳۹ میلیون متر مکعب معادل ۹۸ درصد پرشدگی رسید.

وی افزود: با توجه به کاهش دبی آب میان‌حوضه‌ای رودخانه بابلرود و آغاز زودهنگام فصل کشاورزی، رهاسازی آب از این سد برای کشتزارهای شبکه البرز از تاریخ ۲۷ فروردین آغاز شد.

به گفته مدیر نگهداری و بهره‌برداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای مازندران از ابتدای رهاسازی آب کشاورزی از سد البرز تا کنون بیش از پنج میلیون متر مکعب آب برای آبیاری کشتزارهای شبکه البرز اختصاص یافته است.

دادویه گفت: با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته و وضعیت مناسب ذخیره مخزن این سد، متناسب با نیاز کشتزارهای پایین‌دست میزان آب مورد نیاز در ماه‌های آتی تامین خواهد شد. البته با توجه به ضرورت حفظ منابع آبی برای دوره‌های بعدی، برنامه‌ریزی تامین آب براساس نوبت‌بندی خواهد بود.

وی افزود: برای تامین آب آشامیدنی شهرهای گروه الف از سد البرز هم ماهانه ۲.۵ میلیون مترمکعب آب به تصفیه‌خانه بابل انتقال داده می‌شود.

 

 

 

نظرات شما