آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۶۱۹۷
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۹
گزارش تصویری از فروش انجیر در گلوگاه/ علی‌اصغر فتوحی
«اَنجیل پَج ما»؛ ماه انجیرپزان در گلوگاه مازندران + تصاویر
مردادماه که می‌شود، بازار خرید و فروش انجیر داغ است. شرق مازندران در جایی که آب و هوای نزدیک به مدیترانه‌ای دارد، خوش‌خوراک‌ترین انجیر کشور می‌روید. گلوگاه مازندران این روزها بساط انجیر را گسترانیده است.

به گزارش خبرنگار آوای خزر از شهرستان گلوگاه، مردادماه از راه رسیده، به مرداد ماه در زبان مازندران «انجیل پج ما» یعنی ماه انجیرپزان نیز می‌گویند. ماهی که گرمای آن به نسبت سایر فصل‌ها از شدت و حدت بیشتری برخوردار است. شهر گلوگاه مازندران در شرق این استان مرکز انجیر ایران است.

ارقام انجیرهایی که در این شهرستان قابل برداشت است، عبارتند از: انجیر سفید، شاه‌انجیر، کشکی، سیاه، سبز و انجیر سه‌فصل گلوگاه.

"نام علمی انجیر، فیکوس (ficus) است و 800 گونه دارد. رویشگاه اصلی این میوه بهشتی در نواحی مدیترانه است. به دو گروه بَر و انجیر خوراکی تقسیم می‌َشود. نوع خوراکی آن شامل ازمیر، سان‌پِدرو و معمولی است .در ایران تاکنون 9 رقم انجیر از تیره ازمیر مورد مطالعه قرار گرفته است که انجیرهای سبز، سیاه، کشکی، شاه‌انجیر، مَتی، آلُمی، رونو، برگ‌چناری و انجیر سفید گلوگاه را شامل می‌شود".

چند روزی است که برداشت انجیر از باغات و درختان انجیر در گلوگاه آغاز شده است و اگر در مسیر رفتن به سمت گلستان و خراسان هستید؛ حتما در حاشیه جاده سراسری شاهد بساط فروش انجیر هستید. انجیر گلوگاه در سراسر کشور معروف است و می‌رود تا به شهرت جهانی نیز دست یابد.  

قرار است 24 تا 27 مردادماه ششمین جشنواره انجیر در گلوگاه برگزار شود. اجرای این برنامه برعهده شهرداری گلوگاه قرار داده شده است.

در ادامه، تازه‌ترین تصاویر از فروش انجیر در فصل انجیرپزان را ببینید.  

اخبار مازندران

انتهای پیام/ 1002

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر
آخرین اخبار