دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۶۲۴۳
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵

عوارض خطرناک تاخیر در دفع ادرار

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران گفت: تخلیه نامناسب ادرار، ایجاد عفونت‌های مکرر و در موارد حاد ایجاد بی اختیاری از جمله عوارض تاخیر در دفع ادرار است.

 

به گزارش آوای خزر، مهری مهراد رئیس انجمن نورویورولوژی ایران درباره عوارض نگهداشتن طولانی مدت ادرار اظهار کرد: کسانی که دفع ادرار خود را دیر به دیر انجام می‌دهند با اختلالاتی مواجه می‌شوند، این اتفاق در خانم‌ها شایع‌تر است چراکه اغلب از دستشویی‌های موجود در ادارات، بازار، خیابان و غیره استفاده نمی‌کنند.

وی ادامه داد: این رفتار نامناسب بعد از مدتی به یک عادت تبدیل شده و کار به جایی می‌رسد که ممکن است فردی تنها یک بار صبح و یک بار شب دفع ادرار داشته باشد. این موضوع به تدریج باعث بزرگ شدن مثانه و در نتیجه تخلیه نشدن کامل آن می‌شود که عوارض بسیاری را به همراه دارد.

مهراد گفت: بزرگ شدن مثانه عوارض مشابهی با مثانه عصبی یا مثانه تنبل دارد و معمولا ادرار آن‌ها به خوبی تخلیه نمی‌شود؛ به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم همه افراد به خصوص دانش آموزان حتی در صورتی که احساس دفع ادرار نمی‌کنند هر ۲ ساعت یکبار از سرویس بهداشتی استفاده کنند.

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران تشریح کرد: بسیار از خانواده‌ها به اشتباه فرزندان خود را از استفاده از سرویس بهداشتی مدارس منع می‌کنند، آنها با این تصور که این کار باعث کثیف شدن لباس دانش آموز می‌شود یا آلودگی موجود در این فضا می‌تواند باعث بیماری در فرزندانشان شود؛ آنها را از این کار منع می‌کنند.

وی بیان کرد: عادت کردن کودکان به استفاده نکردن از سرویس بهداشتی برای ساعات طولانی می‌تواند تا بزرگسالی به همراه فرد بماند، انجام این کار در طول سالیان طولانی باعث بزرگ شدن مثانه و در نتیجه ایجاد عوارض مختلف می‌شود.

مهراد افزود: تخلیه نامناسب ادرار، ایجاد عفونت‌های مکرر و در موارد حاد بی اختیاری از جمله عوارض تاخیر در دفع ادرار است و به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم حتی در حالتی که افراد احساس دفع ادرار نمی‌کنند در بین هر ۲تا ۳ ساعت از سرویس بهداشتی استفاده کنند.

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران گفت: این عادت غلط به مرور زمان باعث می‌شود که این حس از بین برود؛ شما در طول روز با مصرف آب، چای، سبزیجات، میوه‌ها و مواردی از این قبیل آب وارد بدن می‌کنید که در نتیجه پر شدن مثانه را به همراه دارد اما عادت غلط می‌تواند باعث شود مثانه قابلیت هشدار دفع ادرار را از دست بدهد.

وی یادآوری کرد: در صورت تجربه علائم فوق بهتر است هر چه زودتر به متخصصان این حوزه مراجعه کنید چرا که مراجعه به موقع درمانی موثرتر و آسان‌تر را برای شما به همراه دارد.

انتهای پیام/1000

 
خبرنگار: سعید منصوری
نظرات شما