آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۷۰۷۲
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۰
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از کشف نقش برجسته‌ای با بیش از سه هزار سال قدمت در دل کوه‌های بین دو شهر ازگله و سرپل ذهاب خبر داد.

کشف نقش برجسته‌ای با قدمت ۳ هزار سال در دل کوه‌های سرپل‌ذهاببه گزارش آوای خزر، امید قادری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: طی روز‌های گذشته نقش برجسته‌ای متعلق به بیش از سه هزار سال قبل توسط یکی از مردم محلی شهرستان سرپل ذهاب در کوه‌های این شهرستان کشف شد.

وی افزود: پس از گزارش کشف این نقش برجسته که در دل صخره‌ای و کنار رودخانه‌ای قرار دارد، کارشناسان و باستان شناسان میراث فرهنگی استان به محل اعزام شدند و با بررسی‌های انجام شده مشخص شد این اثر ارزشمند متعلق به تمدن بین النهرین و فرمانروایان این منطقه است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه تصریح کرد: این نقش برجسته اهمیت استراتژیک منطقه سرپل ذهاب و ازگله در دوران باستان را نشان می‌دهد که به عنوان مرزی ما بین فلات ایران و بین النهرین واقع بوده است.

وی افزود: اطلاعات بدست آمده از این نقش برجسته نشان می‌دهد که در آن زمان جنگ‌های بسیاری در این منطقه رخ داده و فرمانروایان آن برای نشان دادن قدرت مرزی خود این اثر ارزشمند را برجای گذاشته اند.

قادری اهمیت این نقش برجسته را به اندازه کتیبه آنوبانی نی دانست و گفت: درحال انجام مطالعات بیشتر و تکمیل پرونده این اثر برای ثبت ملی آن هستیم.

وی یادآورشد: امیدواریم با معرفی بیشتر این اثر در آینده، شهرستان سرپل ذهاب و شهر ازگله را با چهره دیگری مطرح کنیم.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/1000

 

 
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار