دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۷۵۸۹
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۵
به مناسبت فرا رسیدن سال تحصیلی جدید و مهر ماه، شما می‌توانید انواع متن‌ زیبا برای بازگشایی مدارس را برای فرزندان خود بخوانید تا آن‌ها را دوباره با حال و هوای مدرسه آشنا کرده و به آن‌ها انگیزه دهید.
متن زیبا برای بازگشایی مدارس
آوای خزر: تعطیلات تابستان رو به اتمام است و با پایان رسیدن تابستان، حال و هوای مهر ماه و درس و مدرسه به مشام می‌رسد. وقت آن رسیده که بعد از سه ماه استراحت، زندگی به روال سابق برگردد. بازگشایی مدارس و اول مهر نیز برای دانش آموزان باید انرژی‌بخش بوده و حال خوبی به آن‌ها القا کند. شما باید با ایجاد نگرش‌های مثبت، تقویت انگیزه، کاهش اضطراب و زدودن هرگونه آثار بدبینی نسبت به درس، مدرسه، کلاس و معلم، حس امنیت را در فرزندان خود ایجاد کنید. در همین راستا، در این مطلب گلچینی از "متن‌ زیبا برای بازگشایی مدارس" در اختیار شما گذاشته شده است.

 

۴ متن زیبا برای بازگشایی مدارس

۱. پاییز بوی مدرسه می‌دهد

پاییز بوی مدرسه می‌دهد، بوی کیف و کتاب نو و مداد‌هایی که تا به حال تراش نخورده‌اند. پاییز بوی مدرسه می‌دهد، بوی کلاس‌های رنگ‌شده، نیمکت‌های تازه و تخته سیاهی و تکه گچی که کامل است. پاییز بوی مدرسه می‌دهد، بوی آدم‌های جدیدی که قرار است ۹ ماه تمام همکلاسی‌ آن‌ها باشی. پاییز بوی مدرسه می‌دهد، برای آن‌هایی که این روز‌ها از این مغازه به آن مغازه می‌روند تا خود را برای روز اول مهر آماده کنند. پاییز بوی مدرسه می‌دهد، چه فرقی می‌کند که این مدرسه در خاطرات، سال‌های سال پیش ما جا‌مانده باشد و غباری از زمان، چهره آدم‌های آن را تار کرده باشد. پاییز بوی مدرسه می‌دهد، حتی اگر آن قدر بزرگ شده باشی که دیگر چهار‌دیواری دور حیاط مدرسه مانعی باشد برای ورود به حیاطی که زنگ‌های ورزش معنای دیگری داشت. پاییز بوی مدرسه می‌دهد، حتی اگر معلم‌های دوران ابتدایی‌ات حالا زیر خروار‌ها خاک خفته باشند و همبازی‌های شاداب دوران کودکی‌ات گرد سفیدی روی موهایشان نشسته باشد. پاییز بوی مدرسه می‌دهد و همین مهم است ...
در این روزها کودکان قد و نیم قد را می‌بینی که با لباس یک شکل، خیابان بی‌منظره دیروز را پر از حجم زندگی کرده‌اند. صدای سر و صدای آن‌ها را از حیاط مدرسه می‌شنوی و با صدای توپ فوتبال در دل زمان سفر می‌کنی؛ رویا‌های روز‌های رفته را مرور می‌کنی روز‌هایی که مثل امروز نبودند؛ روز‌هایی که پرواز یک بادبادک هم می‌توانست زیبایی به زندگی اهدا کند؛ روز‌هایی که غم بود، اما کم بود. پاییز بوی مدرسه می‌دهد حتی اگر مدرسه‌ات پشت زمان‌ها جا مانده باشد.
 

متن زیبا برای بازگشایی مدارس


۲. بوی مهر می‌آید

بوی مهر که می‌آید، پاییز کم کم رخ می‌نماید و برگ‌های درختان شروع به ریزش می‌کنند. در فضای کلاس‌ها، تخته سیاه‌ها چشم انتظارند تا مجدد سراپا پر شوند از عطر لبخند‌های هم شاگردی‌ها، کلمات مهربان بی‌تابند تا دستی کوچک با مداد شوق بر صفحه‌های سفید دفتر‌های چهل برگ بنویسدشان.
مهرماه مهربانی مهتاب است؛ ماه میزبانی نیمکت‌های عاشق درس و مدرسه، ماه شکوفایی نیلوفران در دعای رطوبت باران‌های عاشقانه پاییز. همه‌ آبشار‌ها با کودکان کلاس اولی صدای آب را می‌کشند، باد‌ها صدای ابر‌ها را با باران بخش می‌کنند، نسیم عطر پرواز را از سطر‌های مقدس کتاب‌ها همراه با صدای کودکان سر خوش مدرسه به آسمان هفتم می‌رساند و فرشته‌ها از پشت پنجره‌های کلاس سرک می‌کشند به تماشای کودکانی که مشتاق به درس‌های معلمی که زندگی را به آنان می‌آموزد گوش سپرده‌اند. هوا در این فضای مقدس نفس می‌کشد تا خوشبو شود.
بوی مهر که می‌آید، پاییز کم کم رخ می‌نماید.

بیشتر بخوانید: جشن مهرگان و آشنایی با آیین‌های باستانی آن


۳. اول مهر شده است

شکفتن احساس، روز زمزمه و لبخند، روز آشنایی دانش آموزان با کتاب، معلم، درس و دنیای تازه است. آفتاب اولین روز مهر طلوع می‌کند. مهر آن قدر بوی بهار می‌دهد که در پاییز بودن آن به یاد نمی‌آید. مهر فصلِ خشکیدن و زرد شدن و ریختن نیست. آغاز روییدن کتاب بر ساقه دست‌هاست. پس از نزدیک به صد روز فاصله، اینک دلنشین‌ترین آهنگ زندگی یعنی زنگ مدرسه به فصل فاصله‌ها پایان می‌دهد و خاطره انگیزترین دوران زندگی دوباره آغاز می‌شود. کودکان به پیاده‌رو‌های خزان‌زده و پوشیده از برگ پائیز، بهارانه‌ترین لبخند‌ها و بازی‌های کودکانه را می‌بخشند. عطر روییدنی دوباره دور دستِ صمیمیِ روستا‌ها تا گستره پر هیاهوی شهر‌ها را پر می‌کند. دست مهربان پدران و مادران دست‌هایی را که فرداساز و آینده پردازند، از جویبار خانه به دریای مواّج مدرسه می‌سپارند.
مهرتان پیروز و مهرورزی‌تان همیشگی باد و صبح روز اوّل مهر، بر همه شما دانش آموزان مبارک باد.
 
متن زیبا برای بازگشایی مدارس


۴. باز فصل پاییز فرا رسید

بوی مهر، بوی مهربانی، بوی لبخند، بوی درس و مدرسه و شوق کودکانه در پیاده‌روها، بوی نمره‌های بیست، بوی دفتر حساب و مشق‌های ناتمام، بوی دوستی و محبت. پاییز با خود شور می‌آورد و قاصدک‌ها خبر بازگشایی مدارس می‌دهند، درختان آماده می‌شوند تا با شوق، برگ‌های رنگارنگشان را، چون کاغذ‌های رنگی بر سر کودکانی که مشتاقانه به مدرسه می‌روند بریزند و سار‌ها بر شاخه‌های انبوه درختان صف کشیده‌اند تا آواز‌های گرم خود را بدرقه کنند. نسیم، نفس‌های معطرش را هر صبح بر گونه‌های سرخابی کودکانه‌شان می‌دمد تا خواب را در سایه‌های کوتاه دیوار جا بگذارند و مشتاقانه تا حیاط منتظر مدرسه بدوند. کلاس‌ها با آغوش باز در آستانه در‌ها ایستاده‌اند تا میهمانان خود را در آغوش بکشند. واژه‌ها بر تخته‌های سیاه جان می‌گیرند و پروانه می‌شوند تا در نفس‌های هیجان‌زده کودکان پرواز کنند و فضای لرزان کلاس را گرم کنند. چه شور و حالی دارد این روز‌های آغاز مدرسه، روز‌هایی سراسر دلهره، شوق و اضطراب، روز‌های مهر و مدرسه، روز‌هایی که خیابان‌ها سرخوش هیجان لبریز صدا‌های کودکانه جاری در پیاده‌روها هستند. روز‌هایی که عشق هر سحر، عاشقانه از پشت پنجره کلاس‌ها سرک می‌کشد تا با بالا آمدن آفتاب، تن خود را در نفس‌های معطر کودکان شستشو دهند. روز‌هایی که آفتاب به شوق مدرسه رفتن هر صبح زودتر از آواز خروس‌ها بیدار می‌شود. روز‌هایی که ماه، بالای سر دفتر‌های مشق به خواب می‌رود.
امروز اولین روز از ماه مهر و شروع فصل پاییز، ماه تحصیل، تلاش، مشق و مدرسه است؛ آغاز سال تحصیلی، آغاز سفر در مسیر دانستن و فهمیدن مبارک.
همچنین بخوانید: جملات زیبا در مورد موفقیت تحصیلی


سخن پایانی

ماه مهر، فصل شکوفه‌ریزان گلبرگ‌های گل سرخ زندگی عالمانه و فرهیختگی برای همه جویندگان علم و دانش است. فصل مهر فصل تندیس استمرار پایداری و استقامت برای جویندگی است. چه شعف‌انگیز است نم نم بارش قطرات علم و دانش و چه زیباست فرا رسیدن این فصل نورانی و حیات بخش. زدودن غبار ظلمت و جهل، رویش غنچه‌های علم و دانش، گام نهادن در سرزمین نور و گسترانیدن سفره‌های موفقیت در سر آغازی فصل مهر است. بیائیم برای فصل شکفتن حقایق سر تعظیم فرود آورده و بر مهربانی‌های آن لبخند و بر دستان پر مهر او بوسه‌های تکریم زنیم تا شاهد شکوفائی ایرانی عزیز و سرافراز باشیم. شکوفائی سر سبز فصل علم و دانش بر همه‌ی اصحاب فرهیخته و دانش پروران مبارک.
لطفا نظرات خود را با ما و سایر کاربران آوای خزر در میان بگذارید.  
 
انتهای پیام/1000
 
مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟
آخرین اخبار