آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۸۲۸۰
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
در سال جاری
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از خرید ۲۱۰ هزار تن گوجه فرنگی بصورت توافقی و حمایتی در سال جاری خبر داد.
خرید ۲۱۰ هزار تن گوجه فرنگی در کشوربه گزارش آوای خزر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آقای حسین شیرزاد گفت: از ۲۱۰ هزار تن نزدیک به ۱۳۰ هزار تن گوجه فرنگی به شکل حمایتی و ۹۰ هزار به شکل توافقی از کشاورزان خریداری شده است؛ در حالیکه میزان گوجه فرنگی خریداری شده بوسیله تعاون روستایی از کشاورزان در طول ۶۰ سال گذشته فقط ۳۰ هزار تن بوده است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: خوشبختانه امسال ۲۱۰ هزار تن گوجه فرنگی به ازای هرکیلوگرم با قیمت متوسط ۹۵۰ تومان در قالب توافقی و حمایتی از کشاورزان خریداری شده که یک رکورد بزرگی در طول تاریخ فعالیت این سازمان محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: سال گذشته به دلیل کاهش سطح زیر کشت و مسائلی که در زمینه تولید گوجه فرنگی وجود داشت قیمت این محصول افزایش قابل توجهی پیدا کرد.
آقای شیرزاد تصریح کرد: این موضوع سیگنال‌های اشتباهی به تولید کنندگان داد که امسال هم می‌توانند همچنان با کشت گوجه فرنگی و حتی افزایش سطح زیر کشت با افزایش قیمتی رو به رو شوند.

وی گفت: متاسفانه اقتصاد ایران از منحنی‌های تار عنکبوتی پیروی می‌کند یعنی با همین سیگنال‌هایی که داده می‌شود کشور یکسال با افزایش و سال بعد با کاهش تولید به خصوص در بحث سبزی و صیفی مواجه می‌شود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: ایران همواره به دلیل تنوع آب و هوایی جزء ۱۰ کشور دنیا در زمینه تولید رب گوجه فرنگی، فروش و صادرات این محصول است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی با تولید کم و بیش هفت میلیون تن گوجه فرنگی در سال همواره بین رتبه‌های خوب دنیا قراردارد.

آقای شیزاد گفت: بطورکلی از مرداد ماه امسال با افزایش تناژ بالای تولید گوجه فرنگی در کشور و به تبع کاهش قیمت این محصول، وزارت جهاد کشاورزی با دستور مقام عالی وزارت دستور العمل خرید توافقی محصول گوجه فرنگی را به قیمت هر کیلوگرم ۱۰۰۰ تومان صادر و به همه اتحادیه‌ها ابلاغ کرد.

وی افزود: خوشبختانه اتحادیه‌ها با منابع خود موفق شدند در پنج استان گوجه خیز کشور ۹۰ هزار تن گوجه فرنگی از کشاورزان خریداری و به کارخانجات تولید رب تحویل دهند.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: این خرید توافقی با منابع سازمان و اتحادیه‌ها توامان انجام شده است.

وی اضافه کرد: خرید‌های توافقی گوجه فرنگی با مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور از ۲۳ مرداد متوقف و خرید حمایتی شروع به کار کرد.
 
آقای شیرزاد افزود: قیمت خرید گوجه فرنگی با مصوبه ستاد تنظیم بازار ۱۱۵۰ تومان است که هم اکنون این محصول با کسر سبد، حمل و نقل، توزیع و باسکول در همه استان‌های کشور بین ۹۵۰ تا ۱۰۰۰ تومان از کشاورزان خریداری و تحویل کارخانجات تولید رب می‌شود.
 
وی گفت: تاکنون در مجموع نزدیک به ۱۳۰ هزار تن گوجه فرنگی به شکل حمایتی و ۹۰ هزار تن به شکل توافقی از کشاورزان خریداری و همینطور ۱۰۰ هزار تن رب گوجه فرنگی در کشور تولید و به بازار مصرف عرضه شده است.
انتهای پیام/1005
 
 
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر
آخرین اخبار