آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۸۶۳۹
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹
رئیس اداره حیات وحش مازندران خبر داد
رئیس اداره حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: "امید" تک‌درنای سیبری و تنها بازمانده از گله غربی درناها، به دلیل مساعد بودن شرایط آب و هوایی، یک‌ماه زودتر از سال گذشته، صبح امروز در هوایی سرد و بارانی وارد تالاب فریدونکنار مازندران شده است.

کورس ربیعی در گفت‌وگو با خبرنگار آوای خزر در شهرستان ساری، با تایید خبر ورود "امید" تک درنای سیبری به تالاب فریدونکنار اظهار کرد: معمولا با گذشت چهار ماه از سال، تک درنای سیبری وارد تالاب فریدونکنار می‌شد، در سال 96 و پس از 15 سال با تاخیر دو ماهه وارد مازندران شد، البته در سال 88 به مازندران نیامد و یا شده بود که تا 19 آبان ماه نیز آمدنش طول بکشد.

وی افزود: پرندگان مهاجر تابع شرایط آب و هوایی هستند به همین دلیل امسال با تابستان کوتاهی که داشتیم و سرمایی که زودتر از سال گذشته در پاییز تجربه کردیم، صبح امروز دوشنبه 29 مهرماه، تک‎درنای سیبری در یک هوای سرد و بارانی پس از پیمودن صدها کیلومتر راه، وارد تالاب فریدونکنار شده است و تا اوایل اسفندماه میهمان استان است.

مدیر اداره حیات وحش مازندران بیان کرد: تک درنای سیبری تنها بازمانده درناها از گله غربی سیبری سال‌ها است که از این منطقه به قزاقستان، ولگا، شمال آذربایجان و سپس به ایران می آید و در این مسیرها توقف دارد که یکی از زیستگاه‌های امن و خوش آب و هوا برای زمستان‌گذرانی او در فریدونکنار است، با این توضیح که در مسیر مهاجرت خود در توقفگاه‌های الزامی برای ماندن در تاریخ یا زمان مشخصی ندارد و تنها براساس شرایط اقلیمی حرکت می‌کند.

این مسئول گفت: درنای سیبری در 12 سال گذشته(غیر از سال 88) تک و تنها به مازندران آمده است و مردم بومی در اطراف تالاب‌های فریدونکنار، ازباران و سرخرود علاقه خاصی به او دارند و نامش را امید گذاشته‌اند.

ربیعی اظهار داشت: درنا سنبل زیبایی، رقص و آواز و طول عمر است، طول عمر آنها تا 70 سال می‌رسد، تک‌درنای سیبری که به مازندران مهاجرت می‌کند؛ یک درنای بالغ است و در 15 سال گذشته توجه دوستداران طبیعت را به خود جلب کرده است.

اخبار مازندران

انتهای پیام/ 1354

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر
آخرین اخبار