آوای خزر، موجی از دنیای خبر      تازه ترین اخبار را در آوای خزر جستجو نمائید.      
کد خبر: ۸۶۴۱
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۲
معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری اعلام کرد
تشکیل 5 کارگروه تخصصی حقوق کودک در کشور/ کمیته بازنگری قوانین مرتبط با حقوق کودک ایجاد شد
معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اعلام اینکه 5 کارگروه تخصصی حقوق کودک در کشور تشکیل شده است، گفت: کمیته بازنگری قوانین مرتبط با حقوق کودک نیز تشکل شد و در آن، از ظرفیت سمن‌های حوزه کودک استفاده می‌شود.

به گزارش آوای خزر از شهرستان ساری، محمود عباسی صبح امروز در چهاردهمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک که در سالن اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مازندران برگزار شد، با اشاره به جایگاه و حمایتی که از کودکان در تعالیم اسلامی مورد توجه قرار گرفته است، بخش مهمی از مشکلات امروز در حوزه کودکان مانند خشونت و کودک‌آزاری را دور شدن از این تعالیم اسلامی و الهی می‌داند.

وی با اشاره به کارگروه‌های تخصصی که در حوزه کودکان تشکیل شده است، از اضافه‌شدن کارگروه پنجمی به عنوان کارگروه حقوق کودک و فضای مجازی گفت که به زودی تشکیل جلسه خواهد داد.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری با بیان اینکه کودکان برای ما مهم هستند و همه باید برای چالش‌هایی که کودکان ما را تهدید می‌کند به میدان بیایند، افزود: آندسته از چالش‌هایی که در استان قابل مدیریت هستند توسط استانداری و دستگاه‌های متناظر حل می‌شوند و مسائلی که نیازمند نگاه ملی است در هیات وزیران و دستگاه قضایی پیگیری می‌شود و یا اگر به سایر قوا بازمی‌گردد، از این طریق حل می‌شود.

عباسی با اعلام اینکه اخیراً کمیته بازنگری قوانین مربوط به حقوق کودک ایجاد شده است و در آن از تشکل‌های مردم‌نهاد بهره‌مند خواهیم شد؛ از برگزاری انتخابات مربوط به سمن‌های مرتبط با حقوق کودک در شورای مرکزی حقوق کودک تا یک ماه آینده خبر داد و ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد در حل مشکلات حوزه کودکان را بسیار موثر و اساسی دانست.

وی همچنین ایجاد مجتمع‌‌های قضایی ویژه اطفال و نوجوانان را از دیگر فعالیت‌های لازمی دانست که باید پیگیری و اجرا شود.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به کنوانسیون تخصصی حقوق کودک در مازندران، آن را آغاز یک راه دانست که هم مدیران ارزیابی خواهند شد و در پایان سال دستگاه‌های فعال مورد تقدیر قرار می‌گیرند و هم اینکه یک برش استانی است که قطعا تجربیات و دغدغه‌های مطرح‌شده پیگیری خواهد شد.

این مسئول با اعلام اینکه براساس اعلام سازمان بهزیستی، 70 هزار کودک کار و خیابانی در کشور داریم، آن را یک فاجعه توصیف و خاطرنشان کرد: باید این وضعیت را مدیریت، و اگر رها کنیم؛ معلوم نیست به کجا خواهد کشید.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی با چالش‌های اقتصادی مواجه هستند، گفت: اما این مسائل مانع آن نیست که برای مدیریت چالش‌های بی‌تفاوت باشیم، البته ما مردمان خوبی داریم که باید از توان و ظرفیت آنها در تشکل‌های مردم‌نهاد استفاده کنیم.

عباسی با ابراز امیدواری از اینکه قانونگذار با تصویب لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان می‌تواند حمایت خود از حقوق کودکان را نهایی کند، تصریح کرد: ما کودکان بزهکار یا حتی کودکان معارض قانون نیز نداریم، بلکه آنها بزه‌دیده هستند.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با بیان اینکه حقوق کودک در واقع مجموعه حقوقی است که برای والدین و اطرافیان کودک تکلیف‌آفرین است، افزود: حقوق کودکان، همان مجموعه وظایفی است که مسئولان و والدین باید برای مسائل مربوط به کودکان در نظر بگیرند و اجرا کنند.

 به گزارش آوای خزر، محمود عباسی و هیات همراه، پس از پایان کنفرانس، از یکی از محلات کم‌برخوردار که در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان فعالیت دارد، و کانون اصلاح و تربیت مازندران در ساری بازدید کردند.

اخبار مازندران

انتهای پیام/ 1354

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با افزایش قیمت بنزین موافقید؟
بلی
خیر
آخرین اخبار