دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۱۳۶۷۸
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۵
سخنگوی کانون هموفیلی ایران، با اشاره به تنش آفرینی شبکه های فارسی زبان خارج از کشور در بیماری کرونا، خواستار هوشیاری مردم نسبت به جوسازی آنها شد.

به گزارش آوای خزر، احمد قویدل، در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: رویکردهای تلویزیون‌های فارسی زبان خارجی در جایی که در این بحران بهداشتی جهانی جان تک تک مردم ایران در خطر است تلاش دارند با انعکاس اخبار ناامید کننده ما را از زندگی کردن هم مأیوس کنند. این عملکرد غیر حرفه‌ای رسانه‌ای که اساساً بدون درک مسئولیت اجتماعی با شدت پیگیری می‌شود نشان می‌دهد آنچه برای این شبکه‌ها مهم نیست سلامتی و جان مردم است.

وی افزود: دروازه بانان خبری این شبکه‌ها که منابع مالی کلان آنها را کشورهای خارجی تأمین می‌کنند با دستمایه قراردادن کاهش سرمایه‌های اجتماعی کشور در حوادث بنزینی و موضوع هواپیمای مسافربری تلاش می‌کنند مجموعه تلاش‌های دولت در حوزه مقابله با کرونا را نیز زیر سوال ببرند.

قویدل ادامه داد: این رسانه‌ها بر اساس کدام منطق حرفه‌ای و توأم با مسئولیت به خود اجازه می‌دهند که نتایج بحران‌های اجتماعی چند ماه گذشته را با بحران بهداشتی کرونا در یک ظرف ریخته و از آن برای تضعیف صدای واحد ایرانیان در مقابله با کرونا بهره برداری کند.

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران افزود: همانطور که سرنوشت مردم ایران برای رئیس جمهور آمریکا اهمیتی ندارد این رسانه‌ها نیز در رویکردی همسو با ترامپ در رسانه‌های گروهی خود مرگ مردم را نشانه رفته اند. بسیار علاقه مندند هر روز آمار مبتلایان کرونا و فوت شدگان نیز افزایش یابد. متاسف تر می‌شویم که مجریان این شبکه‌ها ایرانی هستند و خانواده‌های آنها در ایران در معرض یک بحران بهداشتی قرار دارند. هوش زیادی نمی‌خواهد که این رسانه‌ها بفهمند مهار بحران بهداشتی برای مقابله با شیوع بیشتر این بیماری نیازمند اعتماد مردم به دولت به عنوان فرماندهی این مقابله است.

وی ادامه داد: این رسانه‌ها به جای آنکه ابراز خوشبختی نمایند که کارشناسان سازمان جهانی بهداشت از عملکرد ایران ابراز رضایت نموده اند، از این اخبار عبور کردند. این اقدام در اوج ناشیگری رسانه‌ای در همه این شبکه‌ها تکرار شد. با آب و تاب ورود هیأتی از سازمان جهانی بهداشت را خبری کردند و درباره نتایج آن سکوت کردند. این نوع دروازه بانی خبر کار رسانه حرفه‌ای نیست و سیاست گذاری به دستور مالکان رسانه است. ۵۰ سال است جامعه رسانه‌ای متعهد به مردم و وفادار به آرمان‌های مردم از این نوع سیاست گذاری عبور کرده اند. این سیاست گذاری رسانه‌ای قرون وسطایی که با یک پوسته مدرن در این شبکه جاری است تا آنجا ره به گمراهی برده که مجریان ایرانی آن در تشویش آفرینی علیه مردم ایران به اعضای خانواده خود در کشور نیز رحم نمی‌کنند.

قویدل افزود: ایرانیان باید بدانند کشتی که همگان در آن نشسته ایم، سواخ بزرگی در آن پیدا شده است. همه ما با سلایق و عقاید مختلف ممکن است با ملوانان و ناخدای کشتی اختلاف نظرهایی داشته باشیم اما وظیفه ملی و همگانی این است که باید کمک کنیم، سوراخ این کشتی را بگیریم. این بیماری منحوس نه وزیر می‌شناسد نه وکیل، نه غنی می‌شناسد نه فقیر. باید همه با هم باشیم که بتوانیم آن را شکست دهیم. شبکه‌های فارسی زبان فضایی را ترسیم می‌کنند که هر مشکلی است از دولت ماست. بحران کرونا هم جهانی است مهم نیست. آنها با یک رویکرد غیر منصفانه و در مواردی غیر انسانی حتی زبانشان برنمی گردد چه تعدادی از مسئولین کشور قربانی این بیماری شده اند.

عضو ستاد سازمان‌های مردم نهاد مقابله با کرونا، در ادامه گفت: متأسفانه سیاست گذاری‌های ضعیف در صدا و سیما و عدم مدیریت خبر در یکی از مؤثرترین رسانه‌های کشور، آنقدر بهانه به دست این رسانه‌های خارجی می‌دهد که بتوانند بر اذهان مردم مسلط شوند. به عنوان نمونه وقتی خبر ورود محموله کمک‌های بین المللی را منتشر می‌کنند، باید تحویل این کمک‌ها به بیمارستان‌های مقابله با کرونا و مردم را نیز نمایش دهند. اشکال در این است که شبکه‌های خارجی مردم و افکار آنها را جدی می‌گیرند. آنها خوب می فهمند که رسانه به مخاطب زنده است. آنها ذهنیت می‌سازند و حوزه رسانه‌ای کشور در یک ضعف مفرط و غیر فعال فقط نظاره می‌کند

قویدل ادامه داد: متأسفانه برخی مسئولین در موارد متعددی بستر ساز خبر سازی های این رسانه‌ها هستند. چرا وزیر ما آن هم در حوزه سلامت، باید در یک بحران بهداشتی نامه سرگشاده بنویسد و بشود تیتر یک اخبار این شبکه‌ها. نماینده مجلس ما متوجه نباشد که می‌تواند نقد کند اما تخریب نباید بکند ولی با تخریب و ایجاد دوگانگی آب به آسیاب این رسانه‌ها می‌ریزند. باید مدیران کشور با مواظبت و مراقبت بیشتری سخن بگویند. از مدیران کشور به خصوص شخص رئیس جمهور که باید فرمانده اصلی این بحران باشد تقاضا دارم راهبردهای مقابله با بحران را بازبینی کنند. خط اول مقابله با بحران مردم هستند و در پشت خط اول رسانه‌ها قرار دارند که نقش آفرینی می‌کنند. به رسانه‌ها بهای لازم باید داده شود.

وی افزود: از اساتید دانشگاه و کارشناسان حوزه رسانه استدعا دارم نقش تاریخی خود را ایفا نمایند. سیاست‌های شبکه‌های فارسی زبان را بررسی و نقد نمایند. در این شرایط بحرانی اذهان مردم را در سایه بالا بردن سواد رسانه‌ای روشن نمایند.

سخنگوی کانون هموفیلی ایران، در رابطه با یاس آفرینی شبکه‌های فارسی زبان در خارج از کشور، گفت: از دادستان کل کشور تقاضا دارم ممنوعیت گفتگو با این شبکه‌ها را لغو نمایند. که فرهیختگان کشور بتوانند جواب‌های علمی و آکادمیک به نوع دروازه بانی خبر در شبکه‌های فارسی زبان بدهند. اگرچه دفاع از کشور در مقابل تهاجم رسانه‌ای بیگانگان به زبان فارسی وظیفه هر انسان با وجدانی است.

وی افزود: واقعیت تلخ این است که مگر سیاست گذاران این رسانه‌ها نمی‌دانند کشور در تحریم‌های غیر انسانی شدید قرار دارد. آنها نمی‌دانند دارایی‌های ایران به دستور ترامپ و ترامپیست ها بلوکه شده است. آنها نمی‌دانند که برای معامله کردن با ایران مجازات‌های ترامپی تعیین کرده اند. قطعاً می‌دانند اما موذیانه برای مشکلات اقتصادی مردم مویه می‌کنند. در مقابل، این شبکه‌ها به مردم نمی‌گویند که آمریکا باید این تحریم‌های ناجوانمردانه اقتصادی را بردارد. اگر این شبکه‌ها دلشان به حال مردم ایران و خانواده‌ای خودشان در ایران می‌سوخت برای لغو تحریم‌ها در این شرایط بحرانی حتی موقتی تلاش می‌کردند.

قویدل در پایان، گفت: دولت ایران مردم را سلامت می‌خواهد و بر عکس شبکه‌های فارسی زبان ا ز مردم ایران کشته می‌خواهند آن هم نه چند هزار نفر! پشته از کشته می‌خواهند. آنها تشدید بحران را می‌خواهند. حقوق زن و حقوق کودک را فقط می‌گویند و تلاش می‌کنند نگویند دولت از چه منابعی بتواند مطالبات مردم را پاسخ دهد. آنها به مردم نمی‌گویند شهرداری‌ها زباله گردی را به علت شیوع کرونا ممنوع کرده است! حتی شهرداری‌ها چند ماه درآمد حاصل از بازیافت زباله‌ها را برای حفاظت از مردم نمی‌خواهد! اما آنها فیلم کودکی را که در حال استخراج کرونا از سطل زباله است نشان می‌دهند و برای آن مویه می‌کنند! گزارش‌های آنها از سفرهای افراد بی مسئولیت جامعه به رغم سفارش‌های اکید مدیران دولتی و غیردولتی هم بلاتکلیف است. دوست دارند جاده چالوس مملو از مسافر باشد و آن را هم به حوادث بنزینی و کاهش سرمایه اجتماعی مربوط کنند. آنها دل به ناامید کردن مردمی بسته اند که همواره در بزنگاه‌های تاریخی درست عمل می‌کند. رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور، در حالی که شبح کرونا نه ایران بلکه جهان را در می‌نوردد به جای تشویق مردم به رعایت پروتکل‌های بین المللی مراقبت و بهداشت، تلاش می‌کنند آینده‌ای سیاه و تاریک برای ملت ایران ترسیم کنند غافل از آنکه شبح کرونا به دنبال خانواده آنها نیز می‌گردد. اما ما به آنها اطمینان می‌دهیم ایرانیان با همراهی، کرونا را شکست می‌دهند.

انتهای پیام/1005

 

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
آیا با ممنوعیت پذیرش مسافر در استان مازندران در شرایط فعلی موافقید؟
آخرین اخبار