دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

در صورت داشتن علایم شبیه آنفلوانزا، با آب و نمک، دهان خود را شستشو دهید.

      

در روزهای اول بیماری تنفسی، ضمن استراحت در منزل، از حضور در اماکن پر تردد پرهیز کنید.

      

از خوردن مواد غذایی نیم پز و خام خودداری کنید.

      

از بيماران مبتلا به علايم تنفسی (نظير سرفه و عطسه)،حداقل يک متر فاصله داشته باشيد.

      

از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.

      

مدت شست و شوی دست ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت های دست (انگشتتان خصوصا انگشت شصت، کف دست و مچ دست)

      

به طور مداوم و در هر زمان ممکن، اقدام به شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون نمایید.

      

دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) ویا قسمت بالای آستین بپوشانید.

      

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علائم شایع بیماری کرونا ویروس جدید2019 هستند، در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

      
کد خبر: ۱۶۹۶۱
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۶
ربیعی:
سخنگوی دولت می‌گوید: ما به دنبال سیاست‌گذاری مناسبی هستیم تا دو منحنی جان و کار را در جایی به هم متصل کنیم که کمترین هزینه انسانی را داشته باشد.

به گزارش آوای خزر، علی ربیعی، سخنگوی دولت در گفتگویی با خبرآنلاین با تاکید بر ضرورت سیاسی نشدن بحران کرونا و کنترل این موضوع در دوران پساکرونا، گفت: ما درحال حاضر چند نیازمندی عمده داریم تا بتوانیم از شرایط کرونا موفق بیرون رویم. ما نیاز به درک مشترک همه اعضای جامعه از شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی داریم و به نظر من اولین الزام عبور موفق از بحران کرونا همین درک مشترک است.

ایران درگیر سه ویروس است

وی ادامه داد: نکته قابل توجه این است که بسیاری از کشورهای دنیا درگیر بحران ویروس کرونا شدند و احتمالا کشورهای دیگری هم دچارمی شوند اما ما در ایران درگیر سه ویروس به طور همزمان هستیم؛ ویروس تحریم، ویروس کرونا و مشکلات اقتصادی و اجتماعی ناشی از تحریم.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در کشور ما بخشی از سرمایه اجتماعی دچار فشارهای اقتصادی هستند، گفت: کشورهای دیگر این مشکل را ندارند بنابراین ما باید چند الزام را رعایت کنیم تا بتوانیم از این بحران با موفقیت بیرون بیاییم.

کرونا و فقر را توامان در نظر می‌گیریم

ربیعی تصریح کرد: اول اینکه سیاست گذاری درستی مبتنی بر واقعیات، مبتنی بر پروتکل های بهداشتی و با تاکید بر حفاظت از جان مردم تدوین شود و کرونا و فقر را توامان در نظر بگیرد . این استراتژی ماست و آن را دنبال می کنیم.

وی افزود: درک و ابعاد این سیاست از سوی همه مردم مهم است. بنابراین ما به دنبال سیاستگذاری مناسبی هستیم  تا دو منحنی جان و کار را در جایی به هم متصل کنیم که کمترین هزینه انسانی را داشته باشد. از سویی نیازمند اعتماد، همراهی و جامعه پذیری مردم هستیم. همین امروز تعدادی می توانستند وارد بازار کار شوند اما نیازمند این مقدار حضور افراد در خیابان ها نبودیم به همین دلیل است که می گویم جامعه پذیری مهم است.

ویروسِ سیاسی شدنِ مقابله با کرونا ما را شکست می دهد نه کرونا

سخنگوی دولت در ادامه به نقش سیاسیون کشور در این شرایط اشاره کرد و به خبرآنلاین گفت: اگر فهم مشترکی در این رابطه در سطح نخبگان سیاسی وجود نداشته باشد، فهم مشترک در جامعه هم دیرتر پدید می آید. بنابراین به همکاری جمعی و به میدان آمدن همه نیروها نیاز داریم. در همین راستا سازمان های مردم نهاد و تعامل با آنها برایمان اهمیت دارد و نهادهای عمومی را هم به کار گرفتیم و خوشبختانه منابع مالی مناسبی هم تامین شده است.

ربیعی ادامه داد: اگر یک ویروس جدید یعنی ویروس سیاسی شدنِ مقابله با کرونا هم وارد کشور شود ما در مقابله با کرونا شکست می خوریم چون این ویروس بدتر از کرونا و تحریم عمل خواهد کرد. اگر دچار سیاست زدگی شویم  و تقابل های سیاسی پیش آید قطعا شکست می خوریم.

به مجلس آینده امیدوار و خوشبین هستیم

وی با اشاره به نقش مجلس یازدهم در شرایط کنونی، اظهار کرد: به مجلس آینده هم خوشبین هستیم. امیدواریم کسانی که در مجلس می نشینند در روزهای اول به فهم مشترکی از مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی برسندتا مقوم یکدیگر هم باشیم.

انتهای پیام/1005

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: